Знаете ли, че редом с традиционните, признати официално почти 200 държави, в наши дни съществува и явлението „виртуални държави“? Или такива, които по своята същност не са съвсем истински или вземани на сериозно. Но до голяма степен имитират много особености на истинските, като дори са законово възможни?
Ако поразровите из интернет, ще се учудите, че въпреки своята налудничавост такива държави не само съществуват, но техният брой изобщо не е малък, нараства непрекъснато и днес всеки желаещ може да получи дори гражданство в тях. Стига да положи малко усилия и… да се регистрира например на официалния им сайт.
И сега още по-сериозно. Повечето от съществуващите днес виртуални държави наистина имат „правото“ да съществуват. Те се възползват от „дупки в законите“, следват конвенции и правила или са ексцентрични забавни хрумвания на техните създатели. Но без значение как и кога са възникнали, те винаги са интересни и заслужават поне няколко минути внимание.
Кралството Талосa
На 26 декември 1979 година в спалнята си в Милуоки (Уисконсин, САЩ), 14-годишният Робърт Бен Мадисън обявява няколкото квадратни метра, в които спи, за независима държава, наречена Талосa, а себе си – за крал. И въпреки че това провъзгласяване не е прието официално от нито една истинска държава в света, кралство Талосa се счита за една от първите „домашни“ виртуални държави в света, като през годините има много подражатели и поддръжници.
Мадисън е окрилен от идеята си и още през 1995 година (със създаването на WWW), прави свой собствен уебсайт. В наши дни кралство Талосa може да се похвали с цели 222 граждани. И като всяка „нормална“ държава и то трябва да се срамува от своите проблеми и вътрешни раздори. През 2004 година от него се отделя група сърдити граждани, формирали независимата Република Талосa. След множество дипломатични ходове между лидерите им обаче държавата отново се обединява в едно през 2012 година. Надявам се, че вече сте се усмихнали?
Морската държава
Това миниатюрно княжество (все пак доста по-голямо от спалнята на Мадисън) се намира върху морска платформа недалеч от бреговете на Съфолк, Великобритания. Морското съоръжение е издигнато преди години от британците като вид защита срещу нападенията от германската армия през Втората световна война.
Само че през 1967 година хората, населяващи временно тази платформа, се превръщат в отделна нация. Това се случва, след като Пади Рой Бейтс заживява на борда и започва да излъчва пиратската радиостанция „Радио Есекс“ – нещо модерно в онези времена, както знаем.
И тъй като платформата всъщност се намира в международни води (извън държавата Великобритания), Бейтс я обявява за държава и я нарича Sealand (Морска земя). С течение на времето той дори създава нейна собствена конституция и издава стотици паспорти на граждани.
След известно време ситуацията става още по-забавна. Ще се усмихвате зловещо. Един натрапник на име Александър Ахенбах през 1978 година се самообявява за министър-председател на Sealand и съвсем реално напада платформата с неколцина въоръжени наемници. За щастие героичният син на Пади Бейтс – Майкъл, успешно им се противопоставя и успява да защити държавата си.
След смъртта на Пади Бейтс през 2012 година, синът Майкъл наследява титлата генерал-адмирал княз Майкъл I Бейтс. И в същото време наследникът на Александър Ахенбах продължава да се опитва да отнеме суверенитета на държавата от нейния княз.
Провинция Бумбунга
Може би сте познали по името й? Но не, бъркате! Тази държава не се намира в Африка, ами в Австралия. Това е малко парче земя, отцепено от държавата континент на 29 март 1976 година от Алекс Брекстоун. Той бил обикновен дресьор на маймуни и поданик на Британската корона, на който не се понравил фактът, че държавата водела политика против монархията.
Брекстоун създава Бумбунга на своите 4 хектара земя и се провъзгласява за губернатор, така че тази малка част от континента Австралия все още е вярна на британската кралица. Владетелят дори опитва да пресъздаде гигантска карта на Великобритания, засаждайки пустинни храсти в определен ред, но не успява, защото те загиват по време на поредната местна суша.
Бумбунга дори притежава собствени серии пощенски марки с изображения на членовете на британското кралско семейство. Но, разбира се – ако ги използвате, няма да можете да изпратите нищо с тях. Те са създадени само за колекционери.
Ладония
На 2 юни 1996 година се ражда миниатюрната държава Ладония. Неин основател е художникът Ларс Уилкс, а територията й се намира в природен резерват в Южна Швеция. Държавата се ражда вследствие на правен спор, който касае пряко изкуството на художника. През 1980 година той построява в тази местност огромна 70-тонна дървена скулптура, наречена Нимис. Мястото на издигането й е в доста отдалечена и ненаселена област, до която може да се стигне само по вода или с доста трудно ходене пеш.
Когато властите узнават за издигането на скулптурата, те издават нареждане за нейното унищожение и с това се дава началото на дългогодишна съдебна битка. Авторът не се предава лесно, но след провала на последната му апелация решава и създава държавата Ладония, която се занимава само и изключително с творчество.
В страната има, разбира се, крал и принцеса – наследница. Но има също така посланици, министри и дори официален език с… едва две официални думи! Те са waaaall и ÿp, като обаче изобщо не е ясно какво точно значат.
Всеки може да стане гражданин на Ладония, стига да посети сайта й, но всички нови приемници трябва да знаят, че гражданството им се явява номадско и при нужда трябва да е готово да се мести.
Херцогството Аврам
Великото херцогство Аврам е основано в началото на 80-те години на миналия век от Джон Чарлтън Ръдж в Австралия. Той нарича себе си великия херцог Аврам, но носи още и титлите маркиз на Матр, граф на Енох, виконт на Улм и много други. Всичките му титли можете да видите на официалния сайт.
Въпреки че херцогството никога не е имало своя собствена територия, херцогът основава своя собствена банка – кралска банка на Аврам, която се намира във вътрешността на реален магазин за сувенири. За да пазаруват в него, херцогът изисква от посетителите да обменят официална валута с тази на херцогството.
Австралийското правителство няколко пъти опитва да съди Ръдж по различни обвинения, като похарчва за целта умопомрачителните 22 милиона долара разходи. Докато разходите по защитата на Ръдж са само 175 долара. Херцогът продължава и до ден-днешен да сече собствената си валута във вид на монети.
Кугелмугел
Да, правилно сте прочели. И аз 1-2 пъти четох внимателно, защото погледът ми се обърква, но думичката е много изтънчена и се превежда като „Сферичен хълм“. Цялата република Кугелмугел се намира в едно кръгло здание, построено в долна Австрия от художника Едвин Липбюргер. През 1984 година той създава сферичната сграда с диаметър 7,68 метра като жилищен дом. Само че няма разрешително за строеж и властите, вместо да го унищожат, го пренасят в намиращия се наблизо парк.
Авторът на необичайния дом веднага след това решава да обяви Кугелмугел за държава и подобно на други такива започва да издава официални пощенски марки.
Заради своята ексцентричност Липбюргер е съден многократно и дори е получил присъда във вид на затвор. Но в последния момент, преди да се озове зад решетките, той получава помилване от австрийския президент – явно почитател на изкуството.
Днес Липбюргер се намира в… изгнание! Не може да живее в собствената си държава – Кугелмугел. Тя се намира все още в парка Пратер, обградена с телена ограда (която никой не знае кой е издигнал) и с годините се превръща във все по-голяма забележителност за местните хора и туристи.
Остров Северен Дъмплинг
Създателят на Сегуей (персоналното превозно средство, балансиращо на само 2 гуми) Дийн Кеймън е притежател и на миниатюрно островче в близост до Лонг Айлънд (Ню Йорк). Подобно на много други виртуални държави и тази е създадена заради спор около правата за строеж с истинските власти. В дадения случай Кеймън искал да издигне вятърни турбини за производство на електричество, но получил отказ.
Тогава основателят на новата държава решил да се отцепи и създал Северен Дъмплинг, в чиято територия е регистриран един гражданин, но и още официално знаме, собствен флот, валута и дори собствен химн, написан от известния бродуейски режисьор Пол Лазаръс. Последният дори притежава почетната титла министър на „късните закуски“.
Кеймън, като всеки богат американец, се възползва от своите връзки с президента Джордж Буш-старши и го накарал да подпишат дори пакт за ненападение! Забавно нали? Съмнявам се този договор да е съвсем официален, но според признанията на милионера Кеймън всички тези странности му помагат да се разсее и позабавлява от реалното му бизнес ежедневие.
Великото княжество Западна Арктика
Тази виртуална държава на практика съществува заради вратички в законите. Нейната огромна територия върху континента Антарктида е толкова отдалечена (разположена е на юг от 60 градуса южна ширина между 90 и 150 градуса западна дължина), че нито една държава в света не претендира за нея. Тя се разполага между територии, за които претендират Чили и Нова Зеландия.
Американецът Травис Макхенри се възползва от този невероятен факт и на 2 ноември 2001 година кръщава тази територия Западна Арктика (Westarctica). Новините около нея се разпространяват бързо и тя набира много граждани, но за жалост Макхенри няма връзките на Дийн Кеймън – затова и неговата територия все още не е призната от нито едно правителство по света.
Остиназия
На 20 октомври 2008 година в 11:30 британско време още един 14-годишен младеж обявява създаването на миниатюрна държава вътре в границите на реалната. Той се нарича Джонатан Остин, като обявява баща си – Тери Остин, за император, а себе си за принц - наследник на Остиназия.
Държавата, разбира се, е ограничена от стените на апартамента им в Лондон. Но това не пречи тя да има собствена конституционна монархия, а владенията й се разпростират на още пет „територии“, които са извън реалните граници на Великобритания. Една от тях е ферма в Бразилия, друга – част от университетски кампус в Австралия, още две летни вили на Хибридите и Канарските острови. Микронацията има последователи още в САЩ и Канада.
Бащата и синът са толкова сериозно настроени, че се обосновават на точка 1 и 3 от международното споразумение, сключено в Монтевидео през 1933 година. То им позволява да обявят истински суверенитет и да пускат десетки реални актове в парламента на Великобритания.
Почетен поданик на Остиназия можете да станете, ако се свържете с императора или наследника и поискате гражданство.
Виртуландия
Ето и едно напълно виртуално владение. То съществува само и единствено в киберпространството. Създадено е през 2008 година като експеримент за изучаване на възможностите за съществуване на „демократична и мирна алтернатива“ – показна демонстрация за реалните държави, които водят войни за своите граници.
Виртуландия се надява да обедини всички хора под едно знаме и затова неин член може да стане всеки. Тази държава също получава право на живот, базирайки се на споразумението от Монтевидео и цитирайки точка първа: „Политическото съществуване на една държава не зависи от признаването й от други държави“.
Виртуландия се управлява от канцлер, но на сайта й пише, че целта е да се образува истинска парламентарна демокрация.
Как да основем собствена виртуална държава?
Ето и няколко забавни съвета около идеята за това, как можете да основете ваше собствено кралство, република, херцогство, княжество или виртуална държава:
- Трябва да сте много богат или много млад.
- Трябва да бъдете художник или поне малко смахнат.
- Трябва да измислите странно, забавно име на държавата си и задължително да си назначите поне една смешна титла.
- Задължително е да напишете сериозна декларация, която да цитира споразумението от Монтевидео.
- Ако познавате някой истински президент, добре е да подпишете с него официални документи и споразумения.
- Създаване на сайт, където да описвате подробно всичко, както и да набирате нови граждани е задължително.
- Добре е да сечете собствени монети и да пускате пощенски марки, както прави всяка една държава.
- Психически трябва да бъдете подготвени, че ще ви съдят и дори може да ви изпратят в затвора именно заради действията, описани в предишната точка.
- Ако вашата виртуална държава успее да набере повече от един нов член, то винаги бъдете готови за евентуална гражданска война или поне преврат.