Нови 12 модела на отбранителна техника срещу терористи по вода, въздух и суша ще продава нашият Институт по металознание към БАН в Персийския залив. "В Абу Даби ще се проведе най-голямото световно изложение за оръжия", съобщи вчера шефът на института член.-кор. Стефан Воденичаров, малко преди да замине за Персийския залив. И добави: "Ние традиционно продаваме добре в този регион, а и цените ни са конкурентоспособни". Единствените, които не купували, били от нашата армия.

Институтът работи по програми на НАТО за антитерористичната техника. На изложението Воденичаров ще носи апаратура за спиране на подводни нарушители, разработени в неговата лаборатория. Ще се покажат и нови взриватели за сухопътна техника, както и противохеликоптерни мини. Интересното при тях е, че при взривяването силата на ударната им вълна сваля летателната машина, която е на 100 м над земята. Новото е, че устройствата не са предварително програмирани, а могат да бъдат управлявани от човек.

"Това е основното изискване на НАТО - оператор да има възможност да решава при всяка конкретна ситуация, защото много от конфликтните точки са на места с гражданско население", поясни чл.-кор. Воденичаров. Сега екипът му разработва алтернатива на противопехотните мини, както и системи за защити на ракети. Последните могат да бъдат използвани при обезопасяването на наши инфраструктурни обекти като АЕЦ например.

Институтът по металознание прави между 4 и 6 нови модела на година за военната техника. Проблемът е, че те не могат да се патентоват в света, тъй като струва много скъпо за БАН. Резултатът е, че като си продадем продукцията, до няколко месеца чужди компании започват сами да я произвеждат, поясни шефът на института.

От в. Труд

Тагове: