Институтът работи по програми на НАТО за антитерористичната техника. На изложението Воденичаров ще носи апаратура за спиране на подводни нарушители, разработени в неговата лаборатория. Ще се покажат и нови взриватели за сухопътна техника, както и противохеликоптерни мини. Интересното при тях е, че при взривяването силата на ударната им вълна сваля летателната машина, която е на 100 м над земята. Новото е, че устройствата не са предварително програмирани, а могат да бъдат управлявани от човек.
"Това е основното изискване на НАТО - оператор да има възможност да решава при всяка конкретна ситуация, защото много от конфликтните точки са на места с гражданско население", поясни чл.-кор. Воденичаров. Сега екипът му разработва алтернатива на противопехотните мини, както и системи за защити на ракети. Последните могат да бъдат използвани при обезопасяването на наши инфраструктурни обекти като АЕЦ например.
Институтът по металознание прави между 4 и 6 нови модела на година за военната техника. Проблемът е, че те не могат да се патентоват в света, тъй като струва много скъпо за БАН. Резултатът е, че като си продадем продукцията, до няколко месеца чужди компании започват сами да я произвеждат, поясни шефът на института.
От в. Труд
Коментари (0)