Въпреки че основателят на SpaceX Илон Мъск е известен с откровеността си и противоречивите си коментари в своята социална медия X, през последните години той е сравнително сдържан, когато става въпрос за космическата политика на САЩ.

Например той рядко критикува НАСА или нейната обща цел да върне хора на Луната чрез програмата Artemis. Мъск, който отдавна предпочита Марс като дестинация за хората, е повече или по-малко екипен играч, когато става въпрос за плановете на космическата агенция, насочени към Луната.

Това е разбираемо от финансова гледна точка, тъй като SpaceX има договори на стойност милиарди долари не само за изграждане на система за кацане на хора като част от програмата на НАСА Artemis, но и за доставка на храна, товари и други логистични услуги за планирания лунен портал в орбита около Луната.

В частен план обаче Мъск критикува плановете на НАСА, като твърди, че програмата Artemis се движи твърде бавно и е твърде зависима от изпълнители, които търсят държавни договори „разходи плюс“ и са по-малко заинтересовани от постигането на резултати.

През последните 10 дни Мъск започна да излага публично някои от тези лични мисли. На Коледа например Мъск написа в X: „Архитектурата на Artemis е изключително неефективна, тъй като е програма за максимизиране на работните места, а не за максимизиране на резултатите. Необходимо е нещо съвсем ново“.

След това, в четвъртък вечерта, той добави следното: „Не, ние отиваме направо на Марс. Луната е просто разсейване по пътя“.

Това са категорични изявления, които пряко противоречат на плановете на НАСА да изпрати серия от човешки мисии до южния полюс на Луната по-късно това десетилетие и да създаде там устойчива оперативна база с програмата Artemis.

Едно нещо би било, ако Мъск просто изразяваше мнението си като частно лице, но след като миналата година изигра значителна роля в избирането на Доналд Тръмп за следващ президент на САЩ, милиардерът пое важна консултантска роля за бъдещата администрация. Той също така е отчасти отговорен за очакваното номиниране на частния астронавт Джаред Айзъксман за следващ администратор на НАСА. Въпреки че Мъск не ръководи космическата политика на САЩ, той със сигурност има значителен принос за това, което се случва.

И така, какво означава това за Artemis?

Съдбата на програмата е важен въпрос не само за НАСА, но и за американската търговска космическа индустрия, Европейската космическа агенция и други международни партньори, които са се присъединили към идеята за завръщане на хора на Луната. С Artemis Съединените щати се конкурират с Китай за установяване на значимо присъствие на повърхността на Луната.

Въз основа на разговори с хора, участващи в разработването на космическата политика за администрацията на Тръмп, мога да направя някои обосновани предположения за това как да се тълкуват коментарите на Мъск. Никой от тези хора например не би възразил срещу твърдението на Мъск, че „архитектурата на Artemis е изключително неефективна“ и че са оправдани някои промени.

По всяка вероятност НАСА ще приеме нов план Artemis, който включва инициативи както за Луната, така и за Марс. Когато Мъск каза „отиваме направо на Марс“, той може би е имал предвид, че това ще бъде движещата сила на SpaceX с подкрепата на НАСА. Това не изключва отделна инициатива, евентуално ръководена от Blue Origin с помощта на НАСА, за разработване на планове за връщане на Луната.

Снимка: Unsplash/SpaceX

Виж още: Китайската DDR5 памет се оказа значително по-обемна и изостанала от тази на Samsung