
Нови изследвания прогнозират, че гъбичките, причиняващи инфекции и отговорни за милиони смъртни случаи годишно, ще се разпространят значително в нови региони със затоплянето на планетата, а светът не е подготвен.
Гъбите са абсолютно навсякъде. Огромно царство от организми, обхващащи от мухъл до гъби, те растат в среди като почва, компост и вода. Те играят важна роля в екосистемите, но могат да имат опустошително въздействие върху човешкото здраве: гъбичните инфекции убиват приблизително 2.5 милиона души годишно, а липсата на данни означава, че този брой може да е много по-висок.
Същевременно сме много далеч от разбирането им, особено как тези невероятно адаптивни организми ще реагират на затоплящия се климат.
Екип от учени от Манчестърския университет използва компютърни симулации и прогнози, за да картографира потенциалното бъдещо разпространение на Aspergillus, често срещана група гъбички, срещани по целия свят, които могат да причинят аспергилоза - животозастрашаващо заболяване, засягащо предимно белите дробове.
Те откриха, че някои видове Aspergillus ще разширят местообитанията си със засилването на климатичната криза, навлизайки в нови части на Северна Америка, Европа, Китай и Русия.
„Гъбите са сравнително недостатъчно проучени в сравнение с вирусите и паразитите, но тези карти показват, че гъбичните патогени вероятно ще засегнат повечето райони на света в бъдеще“, каза Норман ван Рейн, един от авторите на изследването и изследовател на изменението на климата и инфекциозните заболявания в Университета в Манчестър.
Хипотезата привлече ново внимание благодарение на популярната телевизионна драма The Last of Us на HBO, която проследява група хора, опитващи се да оцелеят в свят, където инфекциозна мутантна гъбичка е превърнала по-голямата част от населението в жестоки чудовища.
Това е измислена история, но учените се надяват, че ще повиши популярността на гъбичните инфекции, които в действителност убиват милиони.
Гъбичките Aspergillus растат като малки нишки в почвите по целия свят. Като почти всички гъби те отделят огромен брой малки спори, които се разпространяват във въздуха. Хората вдишват спори всеки ден, но повечето от нас няма да изпитват никакви здравословни проблеми - имунната им система ги изчиства.
Различна е историята за тези с белодробни заболявания, включително астма, кистозна фиброза и др., както и за хора с компрометирана имунна система, като пациенти с рак и трансплантация на органи, и тези, които са прекарали тежък грип или Covid-19.
Ако имунната система на организма не успее да изчисти спорите, гъбичките започват да растат и по същество ви изяждат отвътре навън. Този сценарий има много висока смъртност - около 20 до 40%. Също така е много трудно да се диагностицира, тъй като лекарите невинаги я имат предвид, а пациентите често се представят с треска и кашлица - симптоми, общи за много заболявания.
Гъбичните патогени също стават все по-устойчиви на лечение, докато са налични само четири класа противогъбични лекарства. Всичко това е лоша новина, тъй като климатичните промени отварят нови области за колонизация на Aspergillus.
Aspergillus flavus, вид, който предпочита по-горещ, тропически климат, може да увеличи разпространението си с 16%, ако хората продължат да изгарят големи количества изкопаеми горива, установи проучването. Прогнозира се, че ще се разпространи в части от Северна Америка, Северен Китай и Русия.
Снимка: Unsplash
Виж още: HUAWEI WATCH FIT 4 Pro – функционалният смарт часовник (РЕВЮ)