Ако обичате да пътувате, ще ме разберете. Да преминеш границата, да стъпиш на ново място, в нова държава, да се сблъскаш с чужда култура, да пробваш различна храна, да видиш сгради и произведения на изкуството, за които само си чел или чувал, да спазиш малките суеверни ритуали на съответното място (като да се завъртиш три пъти около себе си върху километричния камък пред Нотр Дам) – това са сред по-вълнуващите моменти в живота. И колкото повече пътуваш, толкова повече ти се иска да обикаляш света. След всяко завръщане у дома си набелязваш нова цел, за която да мечтаеш и започваш да планираш изпълнението й. Единственият проблем е, че това е свързано с пари. Обикновено – с много пари.

 

Вариантите най-често са два – да се възползвате от услугите на туристическа агенция или да организирате всичко сами. Личният ми опит показва, че втората опция е доста по-изгодна (шест дни в Париж, които организирате сами, могат да ви струват колкото екскурзионен уикенд). Всичко е въпрос на внимателно планиране, а интернет е основният ви съюзник в това начинание. Най-лесно е да организирате пътуване в Европа, но дестинации като Южна Америка, Африка и Азия също не са невъзможни. В този материал ще намерите няколко основни и, надявам се, полезни съвета за това как да кръстосвате из Стария континент с ограничен бюджет.

 

Изберете си град или маршрут

Това е най-важното. След като решите дали дестинацията ви ще е Виена, Скопие, или Осло, ще ви е доста по-лесно да пристъпите към планирането. Разбира се, не е лоша идея и да знаете защо искате да отидете точно там – дали заради културно/спортно събитие, което се провежда само там в точно определен период от време, дали просто да се пошляете и да разгледате, дали заради нощния живот, или може би храната. Това обикновено ще определи кога и колко дни ще прекарате в избраната дестинация. В случай че планирате цял маршрут – добре е да знаете, че рядко нещата се случват по план. Добавете поне ден-два отгоре към времето, което ви се струва, че ще ви е достатъчно, за да обиколите целите си.

 

Определете как ще пътувате

Възможностите са повече от една – с автомобил, самолет, влак, автобус, на стоп или комбинация от няколко, или всички тези варианти. Често, за да постигнете най-изгодното финансово решение, ще трябва да съчетаете два или повече типа транспорт. Личният ми съвет обаче е да заложите на едно основно превозно средство дори с риск това да повиши цената на пътуването. Колкото повече прекачвания имате, толкова по-голям е шансът нещо да се обърка (стачка на транспорта, закъснение по разписанието и т.н.). На този етап, ако все още не сте включили интернет в начинанието, време е да го направите. Използвайте големите търсачки, за да проучите как стои въпросът с транспорта до желаната дестинация. До големите столици (или в тях) най-често има летища, големи ж.п. гари и автогари. При по-малките градчета е по-сложно – ще трябва да проверите как да се придвижите до голям инфраструктурен център в близост. Посетете и форуми за пътувания на говорим от вас език.

 

Потърсете и резервирайте билети

Тази стъпка е сред най-важните. Имайте предвид, че ако искате да пътувате изгодно със самолет, влак или автобус, ще трябва да купите билетите си няколко месеца предварително. Може да се наложи да направите това до половин година по-рано, ако искате да посетите европейски град по време на голямо културно събитие или фестивал например. Ето защо е толкова важно да знаете целта на пътуването си. Ако просто отивате да се шляете, можете да посетите избраната дестинация извън или в края на туристическия сезон (което ще ви е по-изгодно). Ако отивате заради фестивал, карнавал, концерт, мач или световно спортно първенство, ще трябва да започнете подготовката за пътуването, колкото се може по-рано, за да получите най-изгодните цени за транспорт и нощувки.

Със самолет

Ако ще пътувате по въздух, най-добрият вариант е редовно да следите сайтовете на лоукост компаниите. На този адрес можете да намерите списък с летищата на България и лоукост организациите, които летят от всяко от тях. Към тях добавете Fly Niki. Напоследък Austrian също организират по-евтини полети. 

За нискотарифните компании трябва да знаете следното – базовият билет не включва храна, с него имате право само на ръчен багаж, а в случай на отмяна на полета, самолетната компания не покрива никакви разходи и не поема никаква отговорност. Освен това летището, на което ще кацнете обикновено е малко и извън голям град – т.е. ще трябва да използвате автобус, маршрутка, такси, кола под наем или влак, за да стигнете до дестинацията си. За сметка на това можете да пътувате до Лондон с отиване и връщане за около 120 лв., а до Париж – за 140 лв., ако уцелите най-ниските цени. А и пътуването само с ръчен багаж има един плюс - онлайн чекин.

Ако искате да добавите застраховка, още багаж и транспорт от и до града, можете да го направите, като платите допълнително. Истината е, че на тези малки летища обикновено има бюро, което предлага транспорт до града – доста по-евтино от нискотарифната самолетна компания.

Плащането на билета се извършва по интернет или по банков път. В случай че плащате с кредитна карта, спазвайте основните правила за безопасно пазаруване онлайн.

С влак или автобус

Тук нещата стоят малко по-различно и по-сложно. На BGrazpisanie.com ще намерите удобна търсачка за възможния транспорт в и извън страната. Това пък е сайтът на международното пътническо бюро, където ще научите повече за споразуменията на БДЖ с различни европейски жп компании. В случай че пътувате с автобус, Posoka.com ще ви е изключително полезен. Разбира се, ако тези адреси не ви свършат работа, Google винаги е готов да помогне. 

С кола

Единственият ми съвет в този случай е да планирате маршрута с Google Maps и да се снабдите с навигационно устройство.

На стоп

Couchsurfing.org. Нямам какво повече да кажа. Разгледайте, регистрирайте се и се отдайте на приключението. На този сайт, тип социална мрежа, хора от цял свят споделят възможността си да приютят стопаджии. Може би е разумно да не пътувате сами.

 

Резервирайте хостел или хотел

Това е мястото, където ще нощувате. Предпочитаният от мен сайт за резервация е HostelBookers.com. Там ще намерите хостели и хотели за почти всеки град в Европа, с ревюта и информация за съответното място, рейтинг и коментари на гостували там. Обикновено има снимки на стаите. Хостелите приличат повече на общежитие, стаите обикновено са с повече от две легла, а удобствата са минимални. За сметка на това са пълни с млади и интересни хора, а обстановката, ако уцелите, е приятна. От опита ми до този момент мога да ви посъветвам следното – избирайте хостели/хотели с относително висок рейтинг, близо до центъра на града или поне близо до транспорт, с 24 часа топла вода, интернет и желателно без вечерен час. Ако пътувате с кола или сте наели автомобил, нека да има и паркинг. Някои хостели предлагат закуска и вечеря в цената на нощувката, което ще ви спаси от един от най-големите разходи – храната.

Разбира се, дори при внимателно избиране няма гаранция, че мястото ще е идеално и ще отговори на всичките ви очаквания. Напук на снимките стаята ви може да се окаже по-малка и тясна например. Достатъчно е обаче да има чисто легло, в което да се връщате всяка вечер, любезен персонал (а те обикновено са такива) и баня. Останалото са подробности от пейзажа, които не би трябвало да ви вълнуват при ограничен бюджет. Впрочем, пак ще го кажа – нека да има интернет в избрания от вас хостел (и той да не е само Wi-Fi за собствениците на таблети и лаптопи, а да има и свързано с мрежата PC). Това може да се окаже изключително ценно, ако полетът ви бъде отменен или има забавяне в разписанието на влаковете и другия транспорт. Ще ви е полезно и ако решите да смените хостела, защото нещо в този не ви харесва. 

Резервациите и сега се осъществяват онлайн, като обикновено трябва да преведете някакъв символичен процент от общата цена на нощувките през кредитна карта. Плащането на престоя се осъществява на място, като може да се наложи да оставите депозит за ключа например. Депозитът ще ви бъде върнат, когато напуснете хостела. Цените на нощувките варират – от десетина евро до 30-40 евро (и дори повече за по-луксозните варианти в по-скъпите градове). 

Ако не намерите онова, което ви трябва на HostelBookers.com, опитайте това търсене.

 

Проучете местния обществен транспорт

Това е опционална стъпка, а и не винаги ще ви е възможно да я изпълните. За столиците и най-големите градове в Западна Европа с едно търсене в любимата ви търсачка лесно ще разберете как стои въпросът с обществения транспорт. Най-добре е предварително да проучите каква карта можете да купите при пристигането си. Обикновено има варианти, които комбинират метро, автобуси и влакове в рамките на един ден до една седмица на доста прилични цени. Някои от тези карти дават отстъпка и при посещението на различни забележителности. Опитайте се да прецените колко пъти ще използвате подобна придобивка и дали ви е по-изгодно да си купувате отделни билети. Имайте предвид, че често може да ви се налага да купувате от автомати. Те обикновено „говорят” няколко езика. Ако купувате от жив човек обаче, ще трябва да се подготвите за сблъсък с езиковата бариера. Затова заучете елементарни фрази като „1 билет” на съответния език.

 

Съставете си план за туристическата обиколка и резервирайте билети предварително

Преценете колко време имате и се опитайте да си съставите план как ще го използвате. Страницата на съответния град в Wikipedia обикновено е добро начало. Имайте предвид, че едва ли ще можете да посетите всички цели, които сте си набелязали. Проучете работното време на забележителностите, опитайте се да разберете какви отстъпки и кога можете да използвате. Някои музеи и галерии имат дни и часове за безплатни посещения, други атракциони пускат без пари или на половин цена хора до 25 години. Понякога някои градове предлагат карти, с които можете да посещавате различни забележителности напълно безплатно. Просто трябва да прекарате ден-два в ровене в интернет, за да разберете от какви промоции можете да се възползвате.

Напоследък някои по-популярни места предлагат възможност да резервирате билети онлайн. С отстъпка. Това ви спестява чакането по опашките и малко пари.

 

Проучете как стои въпросът със здравеопазването в съответната страна

В 99,9% от случаите всичко протича по план. Заминавате живи и здрави и се прибирате в същото състояние. Понякога обаче може да се случи нещо, от онези „неща”, за които никой не обича да говори. В този случай е добре да имате здравна застраховка, която ще покрие разходите по преглед, евентуално лечение и транспортиране до България, или здравна карта. Опитайте се с помощта на интернет да разберете как стоят нещата в страната, в която отивате. Ако трябва, използвайте Google Maps, за да си отбележите по-големите болници и здравни заведения в района на хостела ви.

 

Запишете си координатите на най-близкото българско посолство или консулство

Полезно е, дори и да не ви се наложи да се свържете с тях. Използвайте Google, търсете „българско посолство в …”, като попълните празното място с името на града или държавата, в която отивате.

 

Забавлявайте се и не очаквайте всичко да мине по план

Това е последният съвет по организацията. А също и „Без паника”, както би казал „Пътеводителят на галактическия стопаджия”. Ако имате въпроси, не забравяйте коментарната секция.

 

Тагове: