Компютърните монитори се класифицират според размера на екрана. Останалите им характеристики се изброя­ват едва след това. Едва до­преди няколко години монитор, надвишаващ 19 инча, се смяташе за лукс. Но след отмирането на CRT технология­та и навлизането на плоските LCD панели, пестящи място на бюрото, 21.5 инча стана стандарт за диагонал на дисплея. И той обаче вече е неактуален. В наши дни е добре да се ориентирате към 23- или 24-инчово решение, равняващо се на около 60 см. Това е „идеалната среда“ и за частните потребители, и за бизнеса, та даже за много професионални дизайнери и видеомонтажисти.

Текст: Иван Георгиев

 

Резолюцията е по-важна от размера

Докато правех проучване за този материал, с изненада открих, че на нашия пазар продължават да се предлагат нови монитори и дори телевизори с резолюция, по-ниска от Full HD (1920x1080 пиксела). Моята препоръка е в никакъв случай да не жертвате разделителната способност, независимо какви други екстри предлага устройството. Причината е в това, че не размерът на екрана, а резолюцията определя работната площ в програмите. А да не говорим за същественото й значение при възпроизвеждането на 1080p мултимедия.

Дори да си купите 27-инчов монитор, не е сигурно, че ще получите повече работна площ или по-добро качество на изображението. Напротив – при такъв размер дори Full HD резолюцията вече не е особено достатъчна, заради което се виждат отделните пиксели. За щастие разделителните способности, достигащи чак до Ultra HD, не са чужди и на мониторите. Дори може да се каже, че предшестваха тези при телевизорите.

Формат 21:9 UltraWide

UltraWide мониторите. Струват ли си? Добрите страни са следните: по правило са с резолюция, по-висока от Full HD. Също така – предлагат работна площ и удобство, каквито бихте имали само ако използвате два разположени един до друг стандартни монитора. Тези плюсове не подлежат на подценяване. Но какви са недостатъците? С такива ултрашироки екрани можете да пускате кинофилми, без да се дразните на черни ленти под и над картината. В някои случаи това е самата истина.

Ако пуснете обаче филм със съотношение 16:9 (всъщност повечето Blu-ray заглавия са такива), отново възниква проблемът с черните ленти – само дето този път са вертикални. За да ги елиминирате, трябва да пуснете режим, в който или се изрязват части от картината, или тя се деформира (забележимо).

 

IPS за майстори и аматьори

Професионалистите с тренирано око лесно отчитат ползите от IPS монитор заради по-доброто му цветопредаване. А обикновените потребители биха разбрали за IPS панела само по лепенката и от рекламите, които го обозначават. Причината за това се дължи и на TN матриците, които също „дръпнаха“ в последно време – особено ако са съчетани с LED подсветка.

Но при IPS-ите се забелязва и значително увеличаване на зрителния ъгъл. С други думи, ако използвате монитора за развлечение в компания, в такъв случай инвестицията в по-скъп монитор определено ще си струва. Всички ще виждате еднакво добра картина, независимо къде седите.

Продължава »

Матов или гланцов екран?

Колкото и добре да позиционирате настолния монитор обаче, ако той е с лъскаво покритие, просто ще трябва да се примирите с огледалните му характеристики. Разбира се, в противовес на този минус има и редица плюсове, които всъщност правят такива монитори предпочитани – чудесният контраст и обичайно по-широкият ъгъл на видимост.

При решенията с матово покритие е обратното – там не си купувате „скъпо огледало“, но (с някои редки професионални и скъпи изключения) цветопредаването и зрител­ният ъгъл отстъпват.

Корекции на стойката...

Невролозите и хирурзите вече отчитат до каква степен дългият престой зад бюрото подпомага появата или усложняването на заболявания в костната система. А обезболяващите или операциите са скъпи. Ето защо (полу)професионалните монитори, пред които специалистите по подразбиране престояват в течение на часове всеки ден, идват с богати възможности за настройки на наклона на екрана и корекции на стойката.

Едни такива опции поощряват корекции и на собствената ви стойка пред такъв монитор. И не е изненадващо, че подобни екстри постепенно навлизат и в потребителския клас монитори, особено при тези за геймърите, прекарващи часове пред компютъра си. Нищо че малко ги оскъпяват – защото, поглед­нато в перспектива, тези „екстри“ се самоизплащат.

 

Специалните решения

Компютърните монитори са съвсем пълноценен заместител на модерните телевизори, а в някои конкретни случаи дори ги превъзхождат. За трицифрена сума можете да намерите чудесни монитори с телевизионни тунери, предлагани с добро вградено озвучаване и удобно дистанционно. Някои от тях разполагат и със стереоскопични възможности – било с пасивни, или с активни 3D очила. Казано накратко, върху тези неща могат да се замислят не само геймърите, но и потребителите, които използват компютъра си като мултимедиен център.

Естествено, такъв монитор е заместител на телевизора само за хора, живеещи сами или с партньор. За семейства с деца вече става някак като в „дядовата ръкавичка“, ако гледате филм, скупчени с децата около бюрото.

Вижте още: Как да изберем лаптоп под 1000 лева.

Тагове: