Автор: Цветомира Петрова

Много хора чувстват, че не постигат развитието и удовлетворението в работата си, от което имат нужда. В книгата си „Приключенията на Джони Бънко: Последното ръководство за кариера, от което ще имате нужда" авторът Даниел Пинк описва няколко основни принципа, които могат да променят целия начин, по който се развивате професионално. Става въпрос за 6 прости правила, които подобряват цялостното състояние на кариерата ви и най-важното - начина, по който гледате на нея и подхода към нещата, които вършите. Кои са те?

 

1. Без план

 

Повечето хора предпочитат да имат изграден план за след 3, 5 и 10 години в живота си. Истината обаче е, че е трудно да се предвиди накъде ще ни завърти животът. Проучвания сочат, че над 35% от завършилите колеж/университет впоследствие започват да градят кариера в област, която няма нищо общо със специалността им. Както обяснява Пинк в книгата си, човек не може да планира кариерата си прекалено напред в бъдещето, защото има прекалено много променливи. В професионален план всеки върши работата си поради два вида причини: инструментални и фундаментални. Инструменталните причини са тези, които ни водят от точка A до точка В, без значение дали това ни харесва, т.е. това са задълженията, които изпълняваме ежедневно просто защото трябва. Фундаменталните причини са свързани с изначалните ни мечти и желания - те ни карат да искаме да правим нещо, в което вярваме и което ни харесва, без да ни интересува докъде ще доведе това.

Кои причини да изберем? Според Пинк най-успешните хора в света са постигнали перфектното си развитие благодарение на това, че са взимали решения с помощта на фундаменталните причини, а инструменталните причини могат да причинят застой в кариерата. Най-честият тип хора, които работят дадена професия поради фундаментални причини са артистичните хора - въпреки ниското заплащане и високата безработица в тези среди, изследвания сочат, че нивото на удовлетворение от работата е много високо в тях.

 

2. Мислете за силните, а не за слабите си страни

 

 „Успелите хора не се опитват прекалено много да подобрят това, което не умеят, а наблягат на това, в което са добри." Това е един от главните изводи, които експертът по мениджмънт Пит Дръкър прави в своите трудове. Първото и най-главно нещо, което можем да направим за кариерата си, е да се концентрираме върху силните си страни, а после да отидем на място, където тези силни страни произвеждат продуктивен резултат. Второ, трябва да работим да подобряваме силните страни - важно е да се улавя всяка възможност за да се развиват таланти, които вече имаме, а не да хвърляме време и пари да развиваме нещата, в които сме слаби. Така един преводач например ще си направи много по-голяма услуга, ако отиде на курс по креативно писане, отколкото на счетоводство за начинаещи. Концентрирането върху силните страни не само ще ни помогне да започнем да разчитаме още повече на тях, но и ще ни бъде много по-приятно да ги развиваме, защото поначало това са нещата, които ние обичаме да правим и към които имаме влечение. Пинк показва в книгата си нагледно как в работна среда дейности, свързани със силните ви страни, водят към увлечение, щастие и удовлетворение.

3. Не се фокусирайте върху себе си

 

Най-успешните хора подобряват себе си, като подобряват другите! Най-ценните хора на едно работно място са тези, които успяват да предизвикат най-доброто от околните - подобряват имиджа на шефа си, подкрепят колегите си в работата, помагат на клиентите на фирмата. Освен това е доказано, че хората, които са фокусирани повече върху другите, отколкото върху себе си, са по-щастливи. Щастливите хора пък са по-успешни. Много преди книгата на Пинк хора, занимаващи се с изследване на социалните страни на професионалното развитие, откриват, че е 10 пъти по-вероятно щастливите хора да са фокусирани върху други хора, а не върху себе си. Това предполага, че щастието е страничен ефект от това да помагаме на другите, а не резултат от усърдното му търсене. Според книгата „Седем принципа на позитивната психология, които водят към успех в работата" хората са успешни в професията си, когато са позитивни. Например лекар, който си прави труда да поднесе тежка диагноза с позитивен тон и да успокои пациента си с ведрост, е около три пъти по-интелигентен и креативен от лекарите, които предпочитат да запазят неутрален тон и безразличен подход. Доказано е, че лекарите, които се държат с емпатия към пациентите, могат да поставят точна диагноза около 19% по-бързо от другите. Оптимистичните и усмихнати продавачи продават с 56% повече от нацупените си колеги. Всъщност излиза, че човешкият мозък е програмиран да работи на пълен капацитет тогава, когато е настроен позитивно.

 

4. Упоритостта е по-важна от таланта

 

Какво правят успелите музиканти и атлети, което хората с обикновени професии не правят? Именно - тренират непрекъснато. Дори през свободното си време те се стараят да подобрят представянето си, като се занимават със себе си. Около 95% най-големите постижения в живота ни нямат нищо общо с таланта - но имат общо с постоянството. Според Каръл Дуек, автор на книгата „Нова психология на успеха", всички проучвания, които е провела в множество училища в САЩ, са довели до следния извод: ако един човек може да научи нещо, то всеки човек може да го научи, стига да му се даде подходяща основа и условия за това. Това може да отвори очите на много хора и да ги накара да осъзнаят, че за да бъдат експерти в нещо, в огромна част от случаите е необходима само упоритост.


5. Правете отлични грешки

 

Твърде много хора прекарват огромна част от времето си в старание да избегнат грешка. Те са толкова притеснени за това да не сгрешат, че много често спират да опитват нови неща. Фокусът пада върху това да се избегне провал и вече не е насочен към действие, а по-скоро към бездействие. Но истината е, че най-успешните хора в света са правили грандиозни грешки в работата си. Просто защото техният стремеж винаги е бил към нещо голямо, а когато опитваш нещо голямо, грешката също ще е голяма. Всяка грешка обаче води към подобрение на начина на работа. Не е рисковано човек да направи грешка, рисковано е да спре да опитва от страх да не направи грешка. Отличните грешки са нещо, което никой преди не е правил - грешка, която води към усъвършенстване и помага на човек да се учи. Разбира се, не говорим да се хвърляме в неща, които не разбираме, без подготовка, а просто за смелостта да опитваме късмета си в нови за нас води, извън зоната на комфорта, водени от амбицията и уменията си.

 

6. Оставете отпечатък

 

Това, което вършите днес, ще допринесе ли нещо добро за света? Ще оставите ли отпечатък? Много хора, особено в по-зряла възраст, си задават този въпрос и не харесват отговора му, а по това време за някои от тях вече е късно. Времето ни на Земята е ограничено и докато сме тук, трябва да направим нещо, което има смисъл. Ричард Уайзман, автор на книгата „59 секунди: промени живота си за по-малко от минута", твърди, че най-добрият начин да си дадем сметка какво искаме от живота си е да помислим за смъртта - т.е. да се запитаме какво бихме искали да остане след нас, когато вече ни няма. Това звучи малко зловещо, но е важна крачка към осъзнаването на целите и приоритетите ни в личен и професионален план. Така големите решения, които взимаме в живота, започват да ни се струват по-леки и в действителност ги правим по-лесно, без много колебания. Защото най-важното в живота на един човек е не само да знае как да постигне мечтите си, а да знае какви всъщност са те.

Тагове: