Да, и това, разбира се – снимки и видеочат, но тъй като съвременните смартфони са на практика мощни миникомпютри в джобен формат, логично камерите, с които те разполагат, могат много повече неща, отколкото, да речем, масовите цифрови фотоапарати.
Ето няколко интересни и практични идеи в тази насока.

Вижте продукта на живо – купете го онлайн

За повечето съвременни потребители съществува една голяма дилема, породена от двете основни алтернативи за покупка на даден продукт. От една страна, винаги е добра идея да огледате „на живо” това, което сте си избрали – в шоурума или в магазина на съответния търговец. Това с особена сила важи за скъпи електронни продукти като широкоекранни телевизори, цифрово-огледални фотоапарати, таблети, лаптопи, различни мебели – списъкът е голям.
От друга страна, обаче често същите тези продукти излизат доста по-евтино, ако се поръчат и купят онлайн, а не направо от магазина. Така че, ако сте на пазар за конкретна покупка, камерата на мобилния ви телефон ще ви помогне по-лесно да намерите изход от това затруднение.

Просто се разходете до магазина, огледайте продукта „на живо”, а след това една бърза справка по модел или дори по баркод ще ви даде представа за разликата между цената, която виждате на етикета пред вас, и различните онлайн оферти.
Редица големи търговци като Amazon например дори вече предлагат собствени апликации като Price Check, които улесняват тази операция. Просто сканирайте баркода на стоката и приложението ще открие светкавично дали тя фигурира в каталога на Amazon и на каква цена.

Преведете бързо текст на чужд език

Случвало ли ви се е да пътувате в чужбина и да срещнете надпис или текст на местния език, който трябва бързо да преведете? Указателна табела например или някакъв предупредителен знак?

 



Разбира се, вездесъщият Google Translate ще ви е от полза тук, но за да го използвате, ще трябва да въведете текста, който виждате, ръчно в полето за търсене – бавно и мъчително, буква по буква.
Но има и по-лесен начин. Просто щракнете текста или знака с камерата на телефона си, а Google Translate ще използва вградения в него модул за оптично разпознаване на текст (OCR), за да го конвертира в символи, и ще го преведе за секунди.
Естествено този метод далеч не е съвършен, но ще се изненадате колко добре и точно работи той, като при това е несравнимо по-бърз начин за превод, отколкото ръчното въвеждане на символ по символ.

Трикове с „добавена реалност”

Добавената реалност (Augmented reality) e сложен термин, зад който се крие сложна технология. Но в действителност концепцията тук е сравнително проста и включва комбиниране на данни от реалния свят с компютърно генерирани данни. Иначе казано – още една добра идея за използване камерата на вашия телефон по нов начин. С нейна помощ можете да снимате „на живо”, т.е. в реално време, а различни приложения да прибавят към това, което виждате на екрана, допълнителна полезна информация.
Например световноизвестната датска мебелна компания IKEA предлага специално приложение като добавка към продуктовия си каталог. С негова помощ ще можете да визуализирате по-лесно начина, по който различни елементи от обзавеждането, което фирмата предлага, ще паснат на стаите във вашия дом.

По-добро ориентиране в околностите

Друго полезно приложение на „добавената реалност” ще ви позволи по-лесно и бързо да намерите информация за различни интересни локации, намиращи се  в близост до вас. Функцията Monocle на приложението Yelp например може да ви покаже в реално време различни фирми за услуги около вас и да ви упъти към най-близката.

 

 

Други приложения като Wikitude и Layar предлагат сходни функции.

Визуално търсене

Друга страхотна опция за използване камерата на вашия телефон, която се поддържа от много приложения за търсене. С нейна помощ можете да щракнете снимка и да претърсите уеб за информация, използвайки я като ключ. Обектът в случая може да е например определен продукт, туристическа забележителност и какво ли не още.
Разбира се, технологията все още е далеч от съвършенството и визуалното търсене определено не е сред най-точните методи за намиране на точна информация, но все пак това е още един интересен начин за използване камерата на смартфона ви.
Между другото, ако използвате Android, официалната услуга за визуално търсене на Google се нарича Goggles.

Оптично разпознаване на текст

Това също е доста полезен начин за използване камерата на телефона и макар резултатите да са далеч от качеството, което може да ви осигури един настолен скенер, тя върши работа, ако бързате и нямате такова устройство подръка.
Можете да заснемете напечатан текст, а след това с помощта на специално OCR приложение да го конвертирате в електронен формат (PDF например).
Пригответе се за грешки при разпознаването на отделни букви и символи обаче!

Сканиране на QR кодове

Това е може би най-популярният и добре известен начин за алтернативно използване на смартфон камерите. QR кодовете са особен метод за кодиране на текстова информация във вид на картинно изображение и макар малко от тях да имат практическо приложение, те са доста забавен метод за предаване на информация.

 

 

По време на протестите пред парламента например находчиви младежи бяха кодирали определено... не съвсем цензурно послание под форма на QR код, отпечатан върху огромен плакат. Всеки със смартфон подръка можеше да го сканира с вградената му камера и да разбере какво пише на него.
Все пак има и по-прагматични алтернативи за използване на QR кодове – например за бърза идентификация – когато кодът съдържа вашата лична парола за достъп до телефона ви например и за да го отключите, е достатъчно да използвате функцията за сканиране на камерата му.

Тагове: