Все повече типове съдържание се придвижват към облака, което носи само позитиви за потребителите, ако временно забравим за конспиративните теории. Повечето добри клауд платформи съхраняват локални копия на съдържанието на всяко от вашите устройства, така че достъпът до него не е възпрепятстван, когато сте на място без интернет връзка.

Услугите за клауд съхранение на файлове са изключително популярни и постепенно се превръщат в неизменна част от живота на обикновените потребители, разпространявайки се отвъд нърд територията, която населяваха доскоро. Както с всяка добре реализирана технология, един ден идва моментът, в който разбирате, че родителите ви вече не използват флашки и дискове, а Dropbox.

Заедно със сторидж платформите нараства и популярността на софтуера за водене на бележки в облака. Той позволява да организирате най-важната си информация (която почти винаги е в текстова форма) по всевъзможни начини и да имате достъп до нея от всяко свързано устройство. Evernote обаче далеч не е единствената услуга, която може да използвате.

Evernote

Безплатна

Премиум: 5 евро на месец/40 евро на година

Ако тепърва се впускате в света на клауд бележките, надали ще откриете по-добър избор от Evernote. Повечето потребители на алтернативни платформи превключват от нея заради по-специфични нужди или са ограничени от платформите, които използват.

Evernote е пълното решение, което е плюс за някои и минус за други. Услугата предлага много разнообразни възможности и стига да имате желание, може да организирате съдържанието си с педантична точност, използвайки тагове, местоположение, типове файлове и подробно търсене. Evernote не е просто платформа за водене на кратки текстови бележки. Паметливият слон поддържа сложно форматиране, запис на глас, вмъкване на снимки, документи и други файлове, тагове, водене на няколко отделни дневника и още десетки възможности. Ще ви трябват поне няколко дни, за да започнете да използвате Evernote пълноценно, но част от чара на услугата е, че тя не изисква това от вас. Потребителите с по-елементарни нужди могат да разчитат на нея като на солидна платформа за водене на текстови бележки и изобщо да не използват останалите функции.

Премиум версията дава много позитиви и определено си заслужава. Онлайн хранилището ви получава повече памет, може да търсите в прикачени документи, да споделяте дневници с други Evernote потребители с цел екипна работа и да заключвате съдържанието си с парола.

Evernote отдавна не е малка стартираща компания и може да бъдете сигурни, че в един слънчев ден услугата няма просто да спре да съществува. Осигурени са страхотни десктоп и мобилни приложения за всички важни платформи, които получават редовни ъпдейти, а уеб версията също не е за подценяване. Evernote постепенно прокарва и новите си приложения Evernote Food и Evernote People, които се интегрират отлично с основната платформа.

Simplenote

Безплатна с реклами

Simplenote е най-добрата алтернатива на Evernote за тези от вас, които намират разнообразието от функции и възможности на последната за претоварващи. Услугата позволява съхраняване единствено на текст, при това без форматиране. Simplenote е толкова спартанска, че няма отделно поле за заглавие – първият ред в бележката просто се превръща в такова. Единственият метод за организация е базиран на тагове, но именно това е всичко, от което имат нужда много потребители. Уеб версията е изключително бърза и лека и се усеща като нативно приложение, но потребителите на повечето популярни десктоп и мобилни платформи могат да се възползват от официални и неофициални приложения с относително добро качество. Все пак Simplenote отстъпва значително на Evernote откъм поддръжка, тъй като компанията зад услугата е доста по-малка.

Simplenote е значително по-отворена от Evernote. С помощта на приложения като Notational Velocity може да правите резервни копия на бележките си в Dropbox, с което да останете независими от сървърите на компанията.

Друг повод за притеснение е, че наскоро тя бе купена от Automattic, компанията зад Wordpress. Двете страни обещават, че Simplenote ще продължи да съществува и да се развива, но понякога тези обещания траят кратко.

Microsoft OneNote

Част от Office, безплатна за мобилни устройства

Решението за клауд съхранение на бележки на Microsoft стартира като част от Office, но постепенно се отдели, макар все още да се разпространява заедно с пакета. То е първото офис приложение на момчетата от Редмънд, което има модерен (Metro) интерфейс и версии за iOS, Android и дори Symbian, кактo и уеб версия.

OneNote прилича повече на Evernote, отколкото на Simplenote, като в някои от отношения предлага дори повече възможности (таблици, колаборация в реално време и други). Съдържанието се съхранява в SkyDrive пространството ви, което е значително повече от 60 MB на месец при Evernote и дори от 1 GB при премиум абонамент.

OneNote е чудесно решение за тези, които предпочитат да използват решенията на Microsoft и разчитат на отличната им интеграция в платформите на компанията. OneNote е почти интегрирана в Windows и Windows Phone и подобно на SkyDrive прави извеждането на съдържание от произволно приложение детска игра.

От друга страна, мултиплатформеността на OneNote е наложителна, а не част от ДНК-то на услугата. Evernote се старае да предостави еднакво добро изживяване за всички платформи, докато OneNote винаги ще работи по-добре за Windows потребителите. Не бива да забравяме още, че услугата не е напълно безплатна, макар да може да се използва така.

Google Keep

Безплатна

Най-свежото предложение в класацията бе представено преди около месец и засега е налично само като уеб версия и Android приложение. Услугата на Google е изключително лесна и директна за използване, позволявайки съхранение на текст, запис на глас, изображения и списъци със задачи. Единствената персонализация на бележките, която може да извършите, е промяна на фоновия цвят. Keep съхранява съдържанието ви в Google Drive и има удобни уиджети.

Keep се стреми да бъде липсващото приложение за водене на бележки в Android, без особени стремежи за конкуренция на по-комплексни решения като Evernote. Засега.