Текст: Делян Донев

Бюрокрация+++

На европейските чиновници не им е лесно. Наистина. То не е едно и две – гръцката икономика е на командно дишане, Португалия е на ръба, България иска пари за бежанци, Берлускони за малко да отиде в затвора, фрау Меркел все е недоволна… Но въпреки това им остава време да се занимават и със странични, но въобще немаловажни дейности, като например пускането на нови правила, наредби и директиви. Една от тях е за новите, т.нар. сезонни класове и коефициенти в енергийната ефективност. Които между другото бяха въведени преди около година, но въпреки това цари огромнообъркване за какво и как служат.

 

Идеята

Експертите в Европейския съюз в миг на термодинамично просветление са обърнали внимание, че традиционните методики за определяне за енергийна ефективност хич не са прецизни, колкото ни се струва, и съответно не отразяват точно енергопотреблението на съответните уреди.

Досега как беше? Отчитаха се максималната консумирана и отдадена мощност на уреда (в нашия случай климатика), като се приемаше, че параметрите на обкръжаващата среда (температура, влажност, плътност на въздуха) са постоянни.

За лабораторни тестове този подход звучи приемлив, но в „живия живот” нещата стоят доста по-различно. Знаете, атмосферните условия се променят в широки граници в зависимост от сезона. Оттам консумацията и отдаваната мощност следва да са различни, нали така? Какво излиза? Че EER (коефициентът за енергийната енергийна ефективност) и коефициентът за ефикасност (или още коефициент на преобразуване) COP са различни всеки месец от годината.

Освен това климатиците са подложени на неравномерно натоварване през отделните сезони – през лятото работят по цял ден, през пролетта и есента почти не се включват, а през зимата повечето модели могат да функционират само до -7÷10 оС.



Несправедливост

За да преборят тази несправедливост, европейските експерти решиха, че е най-добре да усложнят ситуацията още повече, като класифицират уредите в нови енергийни класове.

Първо, при климатиците най-високият клас А се разширява от А до А+++.
Второ, към досегашните COP и EER е добавено S - seasonal (сезонен), и съответно се появяват новите „сезонни” SCOP и SEER.

За определянето на тези коефициенти е нужно да се отчитат много повече фактори с цел по-висока прецизност. Целта е крайният потребител, наша милост, да има по-ясна представа за реалната енергийна ефективност на закупувания от него уред.

Сред тези фактори се включват отдадена/консумирана мощност при различна степен на натоварване при различни параметри на околния въздух, тестване в различни климатични зони, различни надморски височини и т.н.

 

No Mercy!

Както виждате, чиновниците нямат милост. Ще се съгласите, че не никак лесно за който и да е производител да организира и проведе всички тези тестове, които след това да опише, докаже и узакони пред европейските комисии, за да може да сертифицира поотделно всеки един (!!!) свой продукт.

Така че, когато решите, че е време да си вземете нов климатик, обърнете задължително внимание на сезонните коефициенти. Те отразяват в доста по-истинска светлина качествата на избрания от вас продукт, съответно са определени на базата на най-съвременни и прецизни методологии.

 

Изгоден лукс

Със сигурност ще ви направи впечатление, че не всички производители имат такъв коефициент за всички свои продукти. Сред малкото лидери на пазара, които са си позволили лукса да сертифицират SEER и SCOP, са Fuji Electric. Нещо повече, японците са предвидили и още един много важен и интересен режим, който може да използвате за сравняване възможностите на отделните модели.

Това е т.нар. проектен товар. С други думи, инженерите от Fuji Electric ни казват какви ще са разчетните параметри на климатика (и в частност коефициентът на преобразуване COP) в точно една определена ситуация, а именно ако вън е 10 градуса под нулата. С други думи, може да направите за себе си една съвсем ориентировъчна и бърза калкулация колко ток ще консумира уредът в най-мразовитите месеци на годината. А това не е нито лев, нито два, като се има предвид, че именно цената на тока събори цяло едно правителство…

 


Тагове: