Всяка година пазарът на екрани и телевизори започва с много обещания - виждаме подобрени технологии, иновации и материали, а очакванията се напомпват до изключително високо ниво. От няколко години тъмна сянка над всичко това хвърля недостигът на компоненти. Промяна в плановете, ново ценообразуване и куп други неизвестни започват да посяват семената на съмнението у потребителите. Като допълнение на това понятията за някои стандарти започват да се разширяват и крайният потребител започва да се чувства излъган в очакванията си. Такъв е примерът за HDMI 2.1 портовете, това се случва и с OLED технологията. Докато тя е една от “златните” маркировки при телевизорите, то за мониторите тя означава ограничение при размера и много високи цени. Въпреки своята висока стойност Mini LED е силна алтернатива, която обаче най-често остава достъпна и важна единствено за по-креативните професии. Но дали няма начин Mini LED да проясни цените на този така или иначе напрегнат пазар? Нека да разгледаме кои са предимствата на тази технология: при Мини LED в мониторите могат да бъдат поставени повече светодиоди в подсветката, защото всеки отделен светлинен диод е около половината от размера на диода в обикновените LED монитори. Освен това при монитор с локално затъмняване с пълен масив (FALD), който има независимо контролирани зони на осветление, това би трябвало да доведе до по-голям контраст, тъй като дисплеят има по-голям контрол върху яркостта в различни области на изображението. Повече локални зони за затъмняване водят до по-голям динамичен обхват и контрол върху това, как изглеждат различните части на картината. Това означава, че можете да имате изображение, което е много ярко на някои места, но все още има силно изразено черно. С OLED всеки пиксел е като своя собствена зона, така че ако обмисляте Mini LED като алтернатива, трябва да се обърне внимание и на тази характеристика. Както можете да очаквате, в сравнение с OLED технологията контрастът няма да бъде толкова съвършен, но все пак е на доста високо ниво.

Анализаторите очакват през 2022 г. да се появят няколко наистина заслужаващи Mini LED предложения, което би трябвало да повлияе върху цената. Смята се, че мониторът Cooler Master GP27-FQS ще е сред тях, а представители на компанията коментират, че очакваната цена ще е около 550 щатски долара. Това е осезаемо по-ниска цена от Asus ProArt PA27UCX-K, чиято ориентировъчна цена е около 2000 долара. Да не споменаваме Apple Pro Display XDR с начална цена от 5000 долара. Ако това се случи, технологията може да се отдалечи от “творческата” си страна и това да доведе до появата на наистина достъпни предложения.

В същото време се забелязва и раздвижване на пазара при непрофесионалните Mini Led опции - виждаме наистина качествени предложения от ASUS, Samsung и Acer. Разбира се, по-ниската цена може да означава и някои компромиси - при някои модели се вижда, че вместо на 4K резолюция се залага на такава от 2560×1440 или да се предлага поддръжка от AMD вместо от Nvidia. Можете да обърнете внимание и какъв е коефициентът на FALD - очаквано при някои модели той е по-нисък. За сметка на това яркостта е повече от отлична - голяма част от моделите могат да достигнат до 1200 нита с HDR съдържание и 600 нита - при SDR. Разбира се, всяка компания внася своя почерк с различни функции - високоговорители, различни разновидности USB и HDMI портове и др. Така че явно има начини, които да направят дадена технология по-достъпна, и се надяваме на тях да им отнеме по-малко време да се наложат в сравнение с настъпването на съвсем нова алтернатива, която обаче да изпразни джобовете ни.

Снимки: Shutterstock

Виж още: Apple признава за проблем с яркостта