В едно изкачване нагоре има всичко: страх, преодоляване на страх, смелост, поглед нагоре, поглед надолу, болка, радост, вълнение, гордост и задоволство. За това подробно може да ви разкаже както един алпийски катерач, така и хората, стоящи зад успеха на българската компания Walltopia, постигнала неимоверен успех в 50 държави, на 6 континента. Къде обаче се крие разковничето и кое прави тези катерачески стени толкова специални? Ние се постарахме да разберем.
И се роди една…y(oл)топия
Сигурно сте се сетили вече, че името на Walltopia идва от wall (стена) и utopia (утопия) и едва ли има по-подходящо име за компания, лидер в производството на алпийски стени за катерене. Официално раждането на компанията се случва през 1998 година, а нейни създатели са двама алпинисти – Ивайло Пенчев и Метин Мусов, в чието сърце пламти любов към катерачеството. Именно тяхното хоби ги кара да повярват както в себе си, така и в индустрията,където виждат възможности за развитие и растеж. В един малък гараж във Велико Търново започват първите стъпки на компанията и скоро нейният потенциал така силно се откроява, че двамата решават да фокусират цялото си внимание и вдъхновение върху нея. Към момента Ивайло Пенчев е изпълнителен директор в Walltopia, докато Метин Мусов е поел ръководството на производството на фабриката в Летница. Там е концентрирано създаването на стени и оттам тръгват камионите, готови да обслужат клиентите си по целия свят.
Човешкият фактор се оказва най-ценното нещо за успеха на компанията, в която всеки отдел подпомага останалите.
Световна българска компания
Изцяло с български корен, компанията от самото начало таргетира външни пазари и почти изцяло огромната й продукция се създава за чужбина. Най-много проекти и клиенти имат в Канада, Щатите, Западна Европа, а също и в Централна и Източна Европа. Walltopia предоставят такова качество и иновации, че успяват да си доведат толкова много търсене, колкото са желали. Огромно значение за успеха има човешкият фактор – не само качеството, но и бързината, с която се инсталират стените в една зала за катерене например. В момента целият екип на Walltopia наброява около 350 души. Имат 90 души по целия свят, които се занимават само и единствено с монтажа на стените за катерене и осигуряват идеално и бързо построяване, независимо къде ще бъдат изпратени. Въпросните монтажисти са обучавани в самата компания – в Walltopia има „академия“, провеждаща редица обучения, а после и опреснителни курсове след всяка иновация. Това отново е пример как компанията разчита до голяма степен само на собствените си хора. Всичко в нея е един затворен кръг – всеки отдел подпомага другите и колелото се завърта така, че да се получи перфектен резултат. Мария Василева, ръководител на търговския и маркетинг отдела в Walltopia, споделя с нас, че на изложения първоначално може да има учудване как така компания, произлязла от толкова малка страна, претендира за по-добро качество от конкуренцията си в големите държави (от които държави са и най-добрите й клиенти), но „когато хората видят продукта, веднага им става ясно защо стените на Walltopia са предпочитани пред тези на други компании“.
На стените на Walltopia, катерачите успешно пренасят един външен спорт в зала за катерене. Качеството на стените на Walltopia е причината те да бъдат предпочитани пред всички други.
Специалните стени
„Още с влизането има едно неповторимо усещане благодарение на дизайна и детайлността, изпипването на всяка една малка подробност на стените ни“, разказва още Мария. Всъщност стените на Walltopia са уникални поради доста причини и дори човек, който няма близък допир до катерачната индустрия, със сигурност ще се впечатли от разказаното (както се случи с нас). Освен интересния дизайн и цветове и изпипването на всеки детайл стените на Walltopia са с иновативно покритие – първото в света, което не се цапа от еспадрилите, с които традиционно се катерят хората – на всички други стени те оставят черни следи. Интересна е и конструкцията отзад – т.нар. transformable structure дава възможност за гъвкавост и лесна инсталация, която позволява след време промяна – например смяна на наклона, разчупване на стила и динамичност - въпреки, че стената остава статична. В момента Walltopia правят и нова, хармонизирана система, която е на принципа на доминото – например при шест елемента, със шест сечения, има един повтарящ се елемент, който позволява съединяване при всички елементи. Така се получава възможност от дадено количество елементи да се създаде огромен брой дизайни на стени. Така се създават и различни маршрути на катерене, което пък е огромен плюс за хора, които се занимават професионално с катерене и обичат предизвикателствата и състезанието.
Детска радост и специални проекти
Едни от най-големите почитатели на катеренето са децата – според специалистите в Walltopia при тях то идва максимално естествено. Именно затова компанията е разработила и множество видове стени за катерене, специално за най-малките – някои от тях присъстват и във Funtopia, арена за забавления, намираща се в мол Paradise в София. Компанията е единствената, която предлага интерактивни стени – например такива, на които, за да се изкатериш, трябва да отговаряш на въпроси, зададени с таблети. Когато детето отговори правилно на въпроса, хватките нагоре по стената се отварят и то може да се качи по-нагоре. Идеята на този тип стена е едновременно да обучава, да привлича с високите технологии, по които вече повечето деца си падат, и да дава достатъчно физическо натоварване, от което пък те имат нужда. Има и стена, при която детето се катери и достигайки определена сензорна хватка, изгася „пожари“ по стената – разбира се, създадени от LED осветление. Детската стена, насърчаваща екипната работа, също е впечатляваща – на нея две деца се катерят едно до друго и си помагат – когато едното се изкачи, да речем, на метър нагоре, на второто се отварят хватки, за да започне то да се катери. В момента се работи по проект - ъпгрейд на няколко от видовете стени, така че когато катерачът стигне до върха, да избухва запис със силни аплодисменти.
Спорт, забавление и обучение: три ключови думи, отнасящи се за детските стени на Walltopia.
Принципи и бъдещи проекти
За екипа на Walltopia може да се говори много – самото влизане в офиса им заразява с атмосфера на свежест, екипност и… напориста работа. Действително в компанията главното изискване е хората, работещи там, да имат голяма енергия, хъс и буден дух – да не чакат друг да взима решението вместо тях, да им се възлагат задачи, а сами постоянно да ги търсят. Дисциплината според Мария Василева е ключова в Walltopia, за да бъде всичко изпипано докрай.
Има ли обаче лимит, където Walltopia ще спре и ще реши, че върхът е достигнат? Според нас – не. Сред новите проекти на компанията е и Collider Activity Center – архитектурен проект, спечелил международен конкурс, с участие на 369 проекта от 63 страни и е дело на холандския архитект Невил Марс. Само част от уникалния проект ще бъдат спортни зони, съоръжения за катерене, фитнес, зала за аеробика. Но за него обещаваме да ви разкажем отделно, много подробно… и съвсем скоро!
Прочетете още една вдъхновяваща история: възходът на Imperia Online!