Германски учени опровергаха заключенията на своите египетски колеги, които преди време заявиха, че най-вероятно Тутанкамон е починал от малария. Според западните специалисти особеностите на костите на древния фараон свидетелстват за това, че той не е бил предразположен към заразяване с тази болест.

През февруари египетски учени, ръководени от Захи Хавас, обявиха, че Тутанкамон е умрял заради малария, съчетана с рядко, тежко заболяване, предавано по наследство. Германците обаче твърдят, че присъствието на маларийния плазмодий в ДНК не означава непременно, че фараонът е умрял от малария. Смъртен изход от заболяването е характерен за деца на възраст до 9 г., докато Тутанкамон е доживял 18-19 г. Според тях владетелят е имал устойчив имунитет към заболяването.

Според германския екип на база на резултатите от компютърната томография на мумията може да се твърди, че Тутанкамон е страдал от сърповидно-клетъчна анемия. Носители на гените, водещи до развитието на тази болест, са 9-22 процента от жителите на египетските оазиси. Една от особеностите на това заболяване е понижената склонност на пациентите към заразяване с малария. По тази причина малко вероятно е фараонът да е умрял от маларийна инфекция.

 

Тагове: