В Англия наскоро завърши тригодишната реставрация на един от най-старите компютри в света - Harwell Dekatron, известен и под абревиатурата WITCH. До 2009 година машината с размери на една стая и тегло 2.5 тона събираше прах в разглобено състояние в складовете повече от 20 години. Отначало възстановяването е било планирано да бъде извършено в рамките на година, но процесът всъщност е отнел тройно повече време.

 

Създаването на WITCH е започнало през 1949 година, а през 1951-а влиза в употреба. Компютърът използва в качеството на компоненти многоелектродни газови лампи с хладен катод (декатрони) и е бил ползван за работа в атомната енергетика. Мощността на машината според съвременните мерки е била съвсем смешна - производителността на Harwell Dekatron може да бъде сравнена дори със скоростта на работа на човек с калкулатор. Изпълнението на операциите умножение и деление например, е заемало от 5 до 10 секунди. За сметка на това WITCH е бил ценен заради работоспособността и надеждността си - било е време, когато компютърът е работил по 80 часа в седмица.

Скоро след това Harwell Dekatron е бил сменен с по-производителна машина, а древният компютър се използвал с образователни цели, докато през 1988 година не е бил демонтиран. Групата, която се е занимавала с възстановяването на WITCH, е намерила около 99% от компонентите на компютъра. Реставрацията е проведена по фотографии и оригинални схеми. В процеса са участвали инженери, включени в разработването на WITCH преди 60 години - някои от тях на възраст 90 години. 828 декатрона са се използвали в качеството на памет, която е могла да съхрани информация с обем 7200 байта. Честотата на „процесора" на WITCH отговаря на около 100 Hz, в компютъра са били налични 480 релета, а за извеждане и съхранение на данните са се използвали перфоленти.