Появата на нов Adobe пакет винаги е събитие за графични и уеб дизайнери, фотографи и криейтив артисти, за които приложенията в него са безценен и мощен инструмент за превръщането на смелите идеи и мечти в прекрасни продукти и произведения на изкуството.

 

Последният Creative Suitе на компанията през този месец навърши 2 години и съгласно възприетия цикъл на обновяване е време за следваща версия. Макар пакетът да получи солиден ъпдейт през миналия април (до версия 5.5), появилият се официално вчера Creative Suitе 6 включва впечатляващо много и различни подобрения.

 

Новият креативен пакет се предлага в четири основни варианта, включващи различни комбинации от 14-те ключови Adobe продукта и ориентирани към различни групи професионалисти и потребители.

Накратко ще имаме избор между Design Standard CS6 (Acrobat X Pro, Dreamweaver, Fireworks, InDesign и Photoshop); Web Premium CS6 (Acrobat X Pro, Dreamweaver, Fireworks, Flash Pro, Flash Builder, InDesign, Illustrator и Photoshop Extended); Production Premium CS6 (After Effects, Audition, InDesign, Illustrator, Photoshop Extended, Premiere Pro, Prelude, SpeedGrade и Adobe Story) и най-пълният Master Collection CS6 пакет (Acrobat X Pro, After Effects, Audition, Dreamweaver, Fireworks, Flash Pro, Flash Builder, InDesign, Illustrator, Lightroom, Photoshop Extended, and Premiere Pro).

 

Освен това CS6 е първият пакет на компанията, предлагащ достъп до уникална нова услуга, наречена Adobe Creative Cloud. Срещу заплащане на определена сума месечно под формата на такса тя ви осигурява постоянен онлайн достъп до целия Creative Suitе 6, като ви позволява да свалите и използвате само приложенията от пакета, които са ви необходими. Creative Cloud позволява едновременна поддръжка на Windows и Mac акаунти, които могат да се използват на две различни машини, върху които съответно са инсталирани различни версии, предназначени за съответната операционна система.

Макар че всяко от наличните приложения се сваля и инсталира локално, в сърцето на новата услуга са уникалните й Cloud възможности. С Creative Cloud, Adobe целят осигуряването на гъвкава среда за мултиплатформена работа и комплексен процес на разработка. С нейна помощ ще можете да нахвърляте идеите си върху таблет, да ги редактирате върху Mac и да ги публикувате в смартфон среда, като целият работен цикъл се синхронизира през „облака”.

 

Освен тази невероятна нова идея, Creative Suitе 6 предлага множество подобрения във функционалността и бързодействието на всеки от ключовите си продукти, които без съмнение ще зарадват професионалистите и всички фенове на Adobe.

 

Ще се спрем на по-важните и интересни новости съвсем накратко с уточнението, че за да се изчерпи в цялост тази тема, ще е необходима по-скоро серия материали, отколкото един кратък текст.

Adobe Photoshop CS6

Без съмнение звездата във всеки Creative Suitе, новият Photoshop (с поредна версия 13), предлага някои наистина впечатляващи подобрения спрямо предшественика си.

 

Първото, което веднага се набива в очи, е новият интерфейс на продукта, издържан вече в изцяло тъмни тонове в стила на Lightroom и Photoshop Elements.

Нивото на яркост на рамката може да се настройва според личните ви предпочитания, но преминаването в тъмната гама определено е добър ход, тъй като позволява на фотографиите ви да изпъкнат.

 

Далеч по-интересни са нещата на ниво функционалност. Новите опции за изрязване (crop) вече ви позволяват да базирате операцията върху композиционни правила, като златното сечение или правилото на третините.

 

 

Предвид на факта, че чисто статистически една от най-често извършваните операции при редактиране на фотографии е именно изрязване, новите възможности на този инструмент ще са добре дошли за много потребители. Обновените crop функции включват още нов метод на завъртане на изображението при наслагване на рамката за изрязване, който прави работата с тази опция много по-удобна.

Сред най-впечатляващите функции във Photoshop CS6 са и обновените инструменти content aware Move и Patch. Първата ще ви позволи да местите лесно и бързо обекти по вашите фотографии. Иначе казано, с тяхна помощ на практика ще можете да редактирате снимките си композиционно. Това, разбира се, беше възможно и в досегашните версии на продукта, но включваше маркиране на обекта с инструмента „ласо”, преместването му и запълване на празното място в изображението на ръка. С други думи – часове работа.

 

Сега цялата тази операция се извършва изцяло автоматично и отнема няколко минути, които включват маркиране, преместване, а самото запълване се извършва интелигентно от програмата.

 

Не по-малко любопитни са и новите опции на Patch инструмента. С тяхна помощ ще можете бързо и лесно да премахвате различни обекти, неволно влезли в кадър или които при заснемането на снимката е нямало как да бъдат избягнати и са били включени в композицията – отблясъци, сенки, стълбове, кошчета за боклук – знаете как е.

 

 

Фотографите ще харесат и обогатените възможности на модула Camera Raw, част от които идват от Elements 10, но има и доста нови. Сред най-добрите попадения са опция за локална корекция на баланса на бялото, корекция на моаре ефекта, шумопотискане, подобрен контрол на тоналността и в резултат по-добра корекция на сенките, която ще ви позволи да „изкарате” повече детайли от преекспонирани или недоекспонирани фотографии.

 

Страхотна нова функция е и обновената Blur галерия, с чиято помощ ще можете да емулирате depth of field ефекта, който се постига при използване на широки бленди.

Включен е също така и инструмент за адаптивна корекция на фотографии, заснети с широкоъгълни обективи, цялостно подобрение на инструментите за автоматична настройка на изображенията и специална опция за корекция тена на кожата.

 

 

Подобрена е и общата скорост на работа най-вече благодарение интегрирането на нови опции за използване на графично ускорение, като в последната си версия Photoshop вече може да се възползва максимално от възможностите на мощните, съвременни видеокарти.

 

Модулът за видео редактиране също е с доста разширени функции и макар да няма за цел да замести изцяло Adobe Premiere Pro, предлага достатъчно богати (макар и сравнително базови) възможности за изрязване и слепване на видеоклипове, вмъкване на плавни преходи, дори добавяне на надписи – всичко това изцяло във Photoshop среда.

Adobe Premiere Pro

И след като така или иначе заговорихме за включеното в пакета приложение за видео редактиране, нека да кажем накратко за новостите в Premiere Pro CS6.

 

Отново първото, което ще привлече вниманието ви, ще е промененият интерфейс на програмата. Сега всички инструменти са организирани около процеса на редакция с много големи Source и Program монитори в горния край на основния прозорец и значително увеличен размер на thumbnail иконите в браузър секцията.

 

Макар че по този начин заемат много повече от работното пространство, те са изключително полезни, тъй като ви дават възможност да видите резултатите от редакциите, които правите, бързо и в реално време.

 

 

Освен това Adobe са направили Premiere Pro много по-лесен и интуитивен за използване. В новата версия ще можете да влачите и пускате клипове от всеки прозорец направо върху лентата Timeline, която без проблем поддържа едновременна работа с множество формати. Подобреният Mercury playback енджин пък позволява преглед на работния вариант на клипа в реално време, без никакво забавяне, без значение колко на брой различни ефекти сте приложили върху него.

 

Инструментът Warp Stabilizer пък ви дава възможност да изгладите всички насичания на картината, причинени от движението на ръката при снимане.

 

Продуктът вече поддържа и работа с повече от четири ъгъла на камерата. Всъщност броят на наличните ъгли в Premiere Pro CS6 е ограничен единствено от наличната изчислителна мощ на компютъра, с който работите – разбира се, колкото повече добавяте, толкова по-трудна ще става обработката на редактирания клип.

 

Програмата вече предлага поддръжка и за някои от най-актуалните HD формати, като 2К, 4К и 5К, като не изисква предварително конвертиране на суровия видеоматериал и позволява директно редактиране.

Adobe Illustrator

Преходът към новия тъмносив интерфейс явно е глобален в CS6 защото и следващата версия на популярния продукт за работа с векторна графика на компанията не е подминат от тази промяна.

 

Освен по-елегантния, мрачен външен вид Illustrator включва още някои дребни, но интересни интерфейсни подобрения, като например опцията за редактиране имената на слоевете директно от работния панел.

 

 

Кодът на програмата е изцяло пренаписан и в последната си версия Adobe Illustrator вече е native 64-битово приложение – както във варианта си за Mac, така и в Windows среда. Резултатът от това е, че продуктът е станал светкавично бърз и работата с него е удоволствие дори на стандартна PC/Mac система с 4/8 GB памет.

 

 

Illustrator CS6 включва още и обновен инструмент за интелигентно конвертиране на растерни изображения (JPEG, TIFF и др.) в растерен формат – Image Trace. Освен че както всички други функции на Illustrator този инструмент е изключително пъргав, той се справя значително по-добре със задачата си от стария Live Trace.

 

Страхотна, нова екстра е и така нареченият Pattern Creation tool – инструмент за създаване на шаблони. В Illustrator CS6 той спестява много часове работа на дизайнерите, автоматизирайки процеса на генериране и редактиране на шаблони.

Adobe InDesign

Основната промяна, предприета от Adobe в приложението им за предпечат, е още по-сериозната ориентация по посока на така наречения digital publishing. В това няма нищо учудващо, разбира се, предвид на бавното, но сигурно отмиране на печатните формати през последните няколко години.

 

Тази тенденция е може би най-видима в една от основните новости в InDesign CS6 – комплекта инструменти Content Collector.

С тяхна помощ ще можете да подберете набор от различно съдържание, да го поставите върху специален „конвейер”, а след това да го използвате многократно в различни документи, запазвайки „живи” връзки помежду им.

 

 

Професионалните дизайнери без съмнение ще оценят многобройните улеснения за работния процес, които предлага този нов набор от функции, спестявайки им време при изпълнение на досадни, трудоемки задачи, като например ъпдейтване на лога и фолиа в целия предпечатен макет на списание или друга публикация, което в InDesign CS6 вече става буквално с едно кликване на мишката.

 

На финала

Няколко думи и за цената на новия пакет. В зависимост от версията Creative Suitе се предлага за 1300 до близо 2500 долара, което не е голяма изненада за хората, следящи развитието продуктите на Adobe. Като самостоятелна оферта новият Photoshop пък струва около 900 долара (250 при ъпгрейд от предходна версия).

 

По-интересна е възможността за достъп до приложенията в пакета в Cloud среда, която ще ви струва между 60 и 90 долара на месец в зависимост от избрания абонаментен план.

 

 

 

 

Тагове: