Огледалнорефлексните фотоапарати за начинаещи и любители са проблемни. Тези DSLR-и трябва да имат много апетитни екстри, без това да утежнява прекалено цената им. Миналогодишните решения от Canon в този сегмент бяха моделите EOS 600D и EOS 1100D, всеки от които имаше своите достойнства. И тази година от компанията показват, че проблемният клас не е чак толкова проблемен за тези, които знаят какво се търси.
Традицията EOS за начинаещи
Първото впечатление е много важно и формира очакванията и навиците на потребителите за години напред. Всяка себеуважаваща се компания, специализирала се в производството на фотоапарати, се старае да предложи възможно най-балансираните решения за любителите или съвсем начинаещите, които търсят достъпен модел в ценовата категория под 1000 щ. дол. Да предложиш много срещу минимална цена е истинско предизвикателство, като някои производители са готови да се откажат от големите печалби от базовите DSLR-и, стига да спечелят по-важното: лоялна нова клиентела от онези, които един ден ще потърсят по-сериозни модели за ентусиасти и професионалисти. Тази традиция продължава и с EOS 650D от тази година, който е...
Достоен наследник на абсолютния хит EOS 600D
Няма да ви отегчаваме със сравнение едно към едно на EOS 600D и новия EOS 650D. Достатъчно е да отбележим, че основните характеристики в тазгодишния модел или са усъвършенствани, или са значително разширени. Това, което гледаме по-напред, обикновено е съчетанието на сензора с процесора. Тук става дума за 18-мегапикселов APS-C CMOS, комбиниран със супербързия 14-битов DIGIC 5, използван и при много по-скъпите модели. Друга ключова спецификация е светлочувствителността, която тук е до ISO 12800, но позволява разширение до 25 600: тези цифри говорят сами за себе си, а потребителите могат да са уверени, че ще получават отлични снимки с нисък шум даже при лоши светлинни условия. И то на хардуерно ниво, а не чрез изкуствено подобряване на резултатите заради алгоритми и шумопотискане.
Фотоапаратът разполага с вградена светкавица (водещо число 13) и гумирана ръкохватка за удобство в ръката.
Любителската насоченост в конкретни изражения
На първо място прави впечатление сензорният дисплей Clear View II (3-инчов; резолюция над 1 млн. точки) с поддръжка на множество тъчскрийн жестове, които ще накарат младите да се чувстват в свои води. Освен това екранът e подвижен и можете прецизно да настройвате наклона му, което създава комфорт при композирането на снимките и заснемането на видеото. Поддържат се Full HD (1080p), като не е пропусната полезната опция за автоматично проследяване на фокусираните обекти. Не е за подценяване специалният режим Video Snapshot за ефектен монтаж на кратки клипове с продължителност от по двe, четири или осем секунди. И като стана дума за творчески ефекти, те са приложими и за статичните снимки, като включват и професионално изглеждащи HDR-и.
Отвъд любителските екстри
От един базов DSLR се очаква да предлага и нещо, което да послужи като евентуален трамплин за развитието на фотографа. В новия EOS 650D можете да се възползвате от вградения Speedlite Transmitter, който позволява да експериментирате със светкавиците Speedlite на Canon, които можете да поставяте стратегически в сцената и да контролирате безжично от фотоапарата.
Серийните снимки при пълна резолюция и при 5 кад./сек могат да ви помогнат да развихрите творческия си потенциал даже при бързо развиващи се действия. А високотехнологичната „четка“ за любители светлописци, каквато се явява EOS 650D, е и лека. Няма и 600 грама, което е направо „като перце“ за един DSLR.
ДАННИ: сензор: 18 MP APS-C CMOS, Full HD видео; процесор DIGIC 5; 63-зоново измерване; 9-точков AF; 3” подвижен дисплей с мултитъч и резолюция 1 040 000 точки; ISO 100-25600; скорости: 30-1/4000 сек, до 5 кад./сек; размери и тегло: 133.1x99.8x78.8 мм, 574 г с батерията
ДА: много добър сензорен дисплей и следящ автофокус
НЕ: препоръчваме външен микрофон за видеото
МНЕНИЕ: Фотолюбителите получават всичко необходимо, за да творят с размах.