От няколко месеца насам сред фотографските среди (или по-скоро измежду специалистите по цифровата фотография) е актуален един въпрос: „Какъв ще бъде отговорът на Sony?“. Но за какво всъщност става дума? Ето за какво…

 

След появата на фотоапаратите от тип Micro 4/3 на Panasonic и Olympus и последвалия изключителен модел на Samsung - NX10 всички се питахме какъв ще бъде отговорът на останалите големи играчи от ранга на Nikon, Canon и Sony. И той вече е налице – в лицето на новия Sony NEX-5 (и неговия събрат NEX-3). С интерес очаквахме появата на подобен тип фотоапарат и с още по-голям интерес го разгледахме и изпробвахме на живо. По-надолу ще прочетете част от нашите впечатления.

Най-напред вероятно всеки ще бъде привлечен от малките размери на NEX фотоапаратите. Въпреки, че имат сензор с 50% по-голям от този при формата Micro 4/3, те са по-малки и тънки от моделите, използващи последния (Panasonic GF1 и Olympus E-PL1).

 

Компактен

Първото нещо, което потребителят забелязва при подобна техника е размерът. А той съвсем умишлено е намален – това е и една от основните цели, които Sony са реализирали –максимална компактност, но в същото време са запазени до голяма степен качеството и функционалността, присъщи за DSLR. В привлекателно малкия обем на корпуса на NEX-5 са намерили място APS-C сензор, подобен на този в Samsung NX10, но способен да заснема и Full HD видео (1920i). Черният магнезиев корпус на NEX-5 (при NEX-3 той е от пластмаса, но също достатъчно здрав) е изумително компактен, още по-малък в сравнение с конкурентите си. Разбира се, това е за сметка на липсата на някои екстри, като вграден в тялото оптичен стабилизатор например (последният е наличен в самите обективи от новата пригодена само за тези фотоапарати система на Sony - E-mount). Както отбелязахме с някои колеги обаче, в по-едра мъжка ръка NEX-5 леко се губи и не е толкова лесен за захващане с една ръка, въпреки издадения ръб отдясно. На всичко отгоре хващайки го здраво е възможно да закриете разположеният отпред до обектива телеметричен сензор, който служи за фокусиране особено на тъмно. Трябва да внимавате.

Технически погледнато двете камери са еднакви – NEX-5 има малко по-компактно тяло от магнезиева сплав, IR сензор и възможност за запис на AVCHD 1080i. Всичко друго е еднакво.
 

Продължава на следващата страница >>

 

Интерфейс и удобство при работа

Едно от първите неща, които ще ви впечатлят е сериозната липса на множество объркващи бутони. Те умишлено са редуцирани, като свойствата им са поети от богато екранно меню – т. е. почти всичко ще сменяте и настройвате директно на екрана. Новата концепция приложена при този фотоапарат е, че имате 2-3 управляващи бутона, които в различните режими приемат различни функции, като съответно ясно се изписва каква роля играе даденият бутон в момента. Една от причините за това е, че моделът е насочен към начинаещите и любителите, които желаят максимално улеснено боравене с фотоапарата. Те ще харесат и автоматичният режим на снимане, който се нарича Intelligent Auto mode, а основната му способност е, че може сам да разпознава конкретната ситуация и да превключва към възможно най-подходящия режим на работа. Разбира се в автоматичен режим не можете на ръка да задавате всички настройки. Освен интелигентният режим има и няколко други – SCN (дефинирани сцени), P, A, S, M, както и изключително интересния режим „Панорама“ за който ще говорим малко по-късно.

Интересно и удобно реализирани са дефинираните режими на работа – сцените. Те се превключват с виртуален ротиращ бутон и предоставят стандартните режими за снимане на макро, пейзажи, портрети, спортни сцени и др. А що се отнася до указателната помощна информация трябва да признаем, че от Sony са се постарали доста – към всяка функция и режим има допълнителни разяснения, нещо като полезен самоучител!

Плейбекът на вече заснетите кадри и видео се извършва с натискане на един бутон, след което по изключително удобен начин може да прелиствате, увеличавате, триете, записвате и т. н. информацията. Що се отнася до дисплея за преглеждане – той е голям, побира много данни и може да се завърта с 80 градуса нагоре и 45 надолу, което създава допълнително удобство, ако се налага да снимате над главата си или от ниска позиция.

Една от емблематичните функции на NEX-5 е режимът за панорамни снимки. Признавам, не сме виждали толкова удобен и ефективен начин да заснемете обширни и невъзможни за хващане в стандартен кадър обекти. Тук всичко е реализирано много просто – превключвате в режим Панорама и следвате посоката на стрелката (която предварително сте задали като direction за снимката). Задържате спусъка и местите. Фотоапаратът щрака по няколко кадъра в секунда, а след като пуснете бутона за секунда сглобява цялото изображение в едно общо. Резултатът е зашеметяващ – в повечето случаи снимката е перфектна, голяма, поне 5 пъти по-широка от стандартно заснетата. Като потренирате малко за да извършвате хоризонталното (или вертикално) движение плавно, ще създавате чудесни панорамни снимки без никакви или с много малки и незабележими „прищъпвания“ в кадъра (местата за наслагване на снимките). Всъщност няма какво толкова да говорим – просто вижте тестовите кадри!

 

Натиснете на кадъра, за да видите цялото необработено изображение


 

 

 

Кадър 1 - панорамен

 


 

Кадър 2

 

Кадър 3

 

Кадър 4

 

Кадър 5

 

Последният фирмуер за модела NEX-5 предлага дори 3D Sweep панорама – възможност да снимате и после да гледате триизмерните статични изображения на съвместим 3D Sony Bravia телевизор

 

Продължава на следващата страница >>

 

Скорост

За фотоапарат с такива размери NEX-5 притежава завидна скорост. Стартирането на камерата за работа отнема малко повече от секунда, но бързам да ви предупредя – не очаквайте от нея щракане и мигновено гледане, или пък да можете да снимате буквално на всяка секунда, на каквото са способни истинските DSLR-и. Ако човек се спре на NEX-5 обаче едва ли ще очаква да получи екстрите от огледалнорефлексен апарат за няколко хиляди лева. Според сравнението му обаче с преките си конкуренти от Olympus и Panasonic, направено от гурутата в dpreview, той заема междинна позиция по скорост – по-бърз от първия и малко по-бавен от втория. Самото забавяне между отделните кадри обаче се дължи не на бавен процесор или някакъв проблем на апарата (все пак той използва бързият BIONZ процесор). Причината е в опцията за преглед на снимките, която стандартно е зададена на 2 секунди и за да снимате отново трябва да отпускате, натискате бутона за полуспусък и да щракнете следващия. Всичко това ви забавя – имайте го предвид, преди да обвините фотоапарата. В режим на continuous shooting този проблем отпада и можете да „хванете“ 2.5 кадъра в секунда (до 35 кадъра ако снимате в jpeg, след което скоростта пада надолу).

 

Оптиката

Въпреки, че върху корпуса на апарата ще видите изписано логото „алфа“, не се заблуждавайте, че обективите от DSLR серията със същото име ще паснат към този фотоапарат. Той използва новата система E-mount, която позволява монтиране само на такива обективи. От Sony са успели да редуцират разстоянието до сензора на 18 мм (с 2 мм по-малко дори от това при системата Micro 4/3). Като нова и по-различна система обективите, които стават не са много, но не се притеснявайте. Sony ще предлага като специален аксесоар конвертор с който можете да използвате и обективите Sony Alpha. Адаптерът може да задвижва диафрагмата на обективите, но не може да управлява автофокуса. Що се отнася до реалните E-mount обективи, които можете да закупите и използвате с NEX-5, те са общо три: 16 мм F2.8 pancake (тип „палачинка“), стандартен 18-55 мм F3.5-5.6 и 18-200 мм F3.5-6.3. Предлагат се и като китове в различни комбинации.

 

Вариообективът 18-55, или както професионалистите го наричат галено „китакът“ може да не е скъпо и максимално качествено решение, но за повечето ситуации ще свърши чудесна работа – ако трябва да снимате в помещение и да хванете „повечко“ от кадъра или ако трябва минута по-късно да излезете навън и да снимате приятелката си за портрет на фона на някое дърво. В същото време „твърдият“ 16 милиметров обектив ще ви предложи още по-ясни кадри и увеличено зрително поле, като светлосилата му е чудесна – F2.8. С него ще направите още по-детайлни снимки, но пък няма да притежавате възможността да приближавате обектите. Опитайте и способността му да снима в макро режим – също би трябвало да останете очаровани. Третият и вероятно най-скъп обектив 18-200 мм не бе включен в нашия комплект и нямаше как да му се насладим, защото ще се появи през септември. Но съдейки по параметрите, ако можете да си го набавите (1599 лв. или 2199 лв. с NEX-5) няма да съжалявате и почти няма да се налага да го сменяте с другите.


Продължава на следващата страница >> 


За напредналите

Нека опишем накратко и „по-тънките“ възможности на новия елитен красавец. Вероятно заради позиционирането на модела инженерите от Sony са опитали да предложат максимално високи стойности на ISO за да може дори обикновения любител без особени знания и оборудване да направи приемливи кадри, когато осветлението му е недостатъчно. Затова и максималната стойност по ISO е закована на невероятните 12800! Това е 3-4 пъти по-висока стойност на ISO спрямо конкурентните модели. Не бива да забравяте обаче, че подобна екстра води със себе си и някои нежелани странични ефекти. Усилването на ISO на практика означава и усилване на сигнала на сензора. Което от своя страна осветлява снимката, но и вкарва значително по-голямо количество „шум“ – във вид на всякакви по цвят зрънца и артефакти.

Класата на модела си проличава и тук – сравнен с подобни предложения на други фирми той показва значително по-ниски нива на цветния шум, като само в сравнение с DLSR можем да правим забележки за „зърнистост“ (шум). Удобно е акцентирана и функцията Background defocus (depth-of-field) с която лесно и в реално време можете да променяте дълбочината на фокуса и да създавате професионално изглеждащи снимки. Нещо, което е спестено като възможности в моделите от нисък клас.

 

Една техника, използвана от спецовете тук е предоставена по много удобен и ефективен начин. Става дума за последователното заснемане на три кадъра: един с нормална експозиция, втори леко преекспониран и трети с по-ниска от изчислената експозиция. Режимът се нарича Auto HDR и в резултат от комбинирането на тези три кадъра се получава снимка с по-голям обхват на тоновете в сравнение с нормалната. Благодарение на него ще можете да снимате контрастни снимки без загуба на светли и тъмни детайли. Добре е да използвате режима при напълно неподвижен фотоапарат или със статив, за да се избегне размазването при движение. Ако снимате например дървета няма как да избегнете “ghost” ефекта на лекото размазване на листата при голямо увеличение – просто те се движат, поклащани от вятъра.

Фотоапаратът няма вградена светкавица, затова тя може да се добавя допълнително и е добавена, като аксесоар в комплекта. За целта е предвиден специален сокет над обектива. Тя се поставя и маха много лесно, но ви ограничава донякъде, защото се води аксесоар и не е съвместима. Ако Sony бяха използвали топло краче, щяхте да имате възможност да прикачите собствена по-мощна светкавица. На мястото и обаче в NEX-5 можете да сложите и други устройства

 

Видео

Отделям специално място за възможността за запис на видео, макар и това да не е най-важната екстра за един фотограф. Флагманът NEX-5 може да записва HD видео врезолюция 1080i (50 fps) само с натискане на един-единствен бутон. В режим на снимки можете дори да зумвате изображението. За разлика от NEX-3 (който снима само в 720p), при „големия брат“ се използва и друг формат на компресия – AVCHD, който е по-качествен в сравнение с MP4, въпреки че ще трябва след това да обработвате видеото най-малкото за да премахнете досадните вертикални линии (не забравяйте, че 1080i означава interlaced режим). Апертурата на обектива се настройва сама в началото на записа и се контролира от камерата.

 Продължава на следващата страница >>

Животът на батерията

От толкова компактен фотоапарат не бива да очаквате чудеса и безкрайни низове от снимки - отново сравнението с DSLR е немислимо. Въпреки това ще можете спокойно да заснемете около 350 кадъра (дори със светкавица), преди да се замислите за ново зареждане на мини батерията. Този брой снимки обаче би трябвало да е достатъчен за много потребители и да осигури спокойно цял ден щракане, без презареждане. За да не останете изненадани от Sony са добавили индикатор за състоянието на батерията в проценти. 

  

Плюсове

  • Компактен, иновативен дизайн, удобен за работа
  • Нов тип меню и вградена помощна информация
  • Висококачествено видео
  • Сензор с висока резолюция, високи стойности на чувствителността по ISO
  • Здрав корпус, въртящ се дисплей
  • Вграден HDR режим и изключителен панорамен режим

 

Минуси

  • Леко преекспонирани изображения в автоматичен режим
  • Ограничен контрол на видеозаписа
  • Бърза консумация на батерията, ако използвате екрана за преглед

 

Sony NEX-5

Технически данни:

  • Сензор: 23.4 x 15.6 mm Exmpr APS HD CMOS, 14.2 милиона ефективни пиксела
  • Размер на кадрите: 14 MP, 7.4 MP, 3.5 MP (в режим 3:2), 12 MP, 3.6 MP, 2.9 MP (в режим 16:9)
  • Качество: RAW, RAW+JPEG Fine, JPEG Fine, JPEG Standart
  • Видео: 1920 x 1080i, 1440 x 1080p, 1280 x 720p, 640 x 480 (AVCHD и MP4)
  • Оптика: Sony E-mount 18-55 mm, 16 mm, оптична стабилизация, 25 точков автофокус
  • Чувствителност, експозиция: ISO 200 до ISO 12800, -2.0 до +2.0 EV, стъпки през 0.3, Динамична оптимизация на изображението (HDR)
  • Скорост: 30 до 1/4000 сек.
  • LCD дисплей: 3.0“, XtraFine TruBlack LCD, 920 000 пиксела, въртящ
  • Връзки: HDMI Out, USB 2.0 Video Out
  • Памет: Memory Stick Pro Duo, Pro-HG Duo, SD/SDHC/SDXC
  • Батерия: Lithium-Ion 1650 mAh, за около 330 кадъра
  • Размер и тегло: 111 x 59 x 38 мм / 287 г.

 

Тагове: