Едно бързо посещение, в който и да е магазин за черна техника, трябва да е достатъчно, за да ви убеди, че телевизорите се развиват не само като размер и качество на екрана, но и като функционалност. Казано с други думи, те все повече заприличват на компютри, като обещават да ви свързват с интернет, да възпроизвеждат мултимедийни файлове от вашия компютър, таблет или смартфон и още много други.

 

Да помислим отзад напред

Редно е да си зададем въпроса, дали покупката на нов и скъп смарт телевизор е единственият начин да се сдобием с желаните екстри. За щастие добавянето на такива възможности вече е лесно и достъпно. Достатъчно е да се сдобиете с един от двата модела Smart TV устройства с марката X-Tremer, които можете да намерите в магазините „Зора“. Реално погледнато, това са Android устройства, които предлагат същата функционалност като таблетите с актуалната версия 4.х на тази операционна система и използват телевизора ви за дисплей. Казано по друг начин – можете да разглеждате уеб страници, да възпроизвеждате всякакво видео и музикално съдържание, да инсталирате приложения и игри. На практика имате неограничени възможности да разширявате функционалността на своя телевизор.

 

Какво представляват

STV-100D и STV-200STB използват актуални хардуерни платформи, каквито ще намерите в повечето Android-базирани таблети. По-малкият модел – STV-100D, всъщност е малко по-голям от пълноразмерна флашка, но разполага с процесор 

Cortex A5 с честота 1 GHz и хардуерен видео ускорител, 1 GB RAM, USB порт и слот за micro SD флаш карти. Връзката към телевизора става само чрез HDMI, което в никакъв случай не е недостатък, ако разполагате с такъв вход на телевизора си. Устройството се справя безпроблемно с уеб браузване, работа с популярните Android приложения и възпроизвеждане дори на Full HD видео. Поддръжката на субтитри на кирилица също не е никакъв проблем.

Ако се нуждаете от нещо по-бързо, с още по-големи възможности за връзка, непременно разгледайте модела STV-200STB. Тук размерът се превръща от микро в мини, за сметка на това разполагате с още три USB порта и композитен аудио-видео изход (освен HDMI), чрез който можете да свържете и по-стар телевизор. Интересно е наличието на LAN порт (RJ-45) и на инфрачервен сензор на предния панел. Последният ви позволява да използвате опционалното дистанционно управление, ако предпочитате традиционния подход за управление. При STV-200STB говорим вече за двуядрен процесор Cortex А9 с честота 1.4 GHz. Това определено се усеща в по-плавната работа, особено когато отворите няколко приложения. Версията на Android тук е 4.1. Благодарение на адекватния хардуер можете да се насладите и на пристрастяващите игри в Google Play.

 

Защо си заслужават?

Ако сте чели внимателно, би трябвало да сте оценили потенциала на двата Smart TVмодела. С тях имате достъп до същия океан от приложения за Android, които използвате на своя таблет или смартфон. Така телевизорът ви се сдобива с неограничени възможности и нищо чудно да ви е по-приятно и удобно да преглеждате новините в интернет или да поиграете за забавление именно на големия екран. В това отношение класическите смарт телевизори са доста по-ограничени и да си признаем – изнервящо тромави. Не на последно място използването на устройствата е наистина лесно, особено за хора, които вече са пипали таблет с Android. Инсталация на практика липсва, всичко започва да работи директно от кутията.

 

Компромиси

Ако трябва да говорим за недостатъци – всъщност той е само един и е очевиден – нямате тъч екран. Това налага да осигурите друг тип устройство за навигация в Android интерфейса. Хубавото е, че в комплектите и на двете устройства се доставя безжична оптична мишка, която е сравнително удобна и предлага две скорости на движение на курсора. Разбира се, можете да добавите и клавиатура, така че да не се налага да въвеждате от виртуалната клавиатура с мишката. Трябва обаче да помислите къде да ги разположите, за да ви е удобно да ги използвате. Употребата на USB хъб увеличава броя на наличните USB портове и на практика оставя само на вашето желание да добавите още устройства – например външен твърд диск или 3G модем. Няма как да не направим паралел с много по-ограничените възможности на смарт телевизорите, където на всичкото отгоре се налага да платите няколко пъти повече за съвместима клавиатура например.