Нека си го признаем – дори в ерата на интернет телевизията си остава най-лесно възприеманият начин да получим актуална информация или просто да се насладим на хубава музика и филми без усилия. Едва ли бихте възразили да имате най-доброто от двата свята, и то на един клик разстояние. Допускаме също, че не се отлепвате от своя преносим компютър, и вероятно ви е известно, че опитите светът на телевизията да се появи в света на компютрите не са напълно успешни. Това скоро ще се промени най-малкото поради две причини. От една страна, разпространението на националните ефирни телевизии в цифров формат (DVB-T) става задължително от 1 септември 2013 г. Това означава, че достъпните в момента ефирни програми ще се разпространяват с безкомпромисно качество, и то в комплект с допълнителна информация – например за следващите предавания в програмата. Вторият фактор е, че на пазара вече са достъпни много добре обмислени и съответно изработени устройства, които не изискват безкрайна борба с драйвери, опъване на кабели и това да заключите домашния любимец в банята, за да не смущава приемания сигнал.

 

За какво точно става въпрос?

След като вече потривате доволно ръце в очакване на съвсем безплатното цифрово съдържание, вероятно любопитството ви за най-подходящото DVB-T устройство, с което да го гледате на компютъра, достига връхна точка. Един от продуктите, обещаващ всичко най-добро в областта на цифровата телевизия, е Funke PCTV250. И за мен марката беше напълно непозната, а интересът ми стана още по-голям именно заради умело формулираните маркетингови обещания за безупречно качество, Plug and Play функционалност и нестандартния вид на продукта. 

Знаем, че първото впечатление е много важно, и то беше наистина добро. Кутия от рециклиран картон и минимум цветове – в духа на модерния „еко“ дизайн. Вътре също няма да намерите разхищения. Дори ще се наложи да си свалите сами софтуера от интернет, което лично на мен ми допадна, защото ми спести досадното задължение да търся място на диска, и то с ясното съзнание, че никога повече няма да ми трябва. Така че в кутията ще намерите черно устройство с размера на две допрени една над друга цигарени кутии, две подпорки за закрепване на уреда в изправено или легнало положение, дълъг (2 метра) USB кабел и листче със серийния номер за инсталиране на софтуера. Наистина не ви трябва повече!

 

Какво може?

Свързването на Funke PCTV250 е дори по-лесно от разопаковането му. Включвате кабела в USB порта, синята лампичка светва и изчаквате Windows автоматично да разпознае и да инсталира устройството. Това се случва бързо и почти невидимо за потребителя. Остава само да свалите и да инсталирате софтуера, което също не отнема много време. 

Тествах продукта с две програми – тази от сайта на Funke и Total Media 3.5. И при двете има само най-необходимите настройки, дори държавата беше разпозната автоматично. Единственото, което остава да направите, е да сканирате наличните канали и така за нула време вече гледате ефирна цифрова телевизия. Работата със софтуера е интуитивна и приятна, а големият бонус е, че можете да записвате телевизионния сигнал на практика без загуба на качество и дори да спирате временно програмата (Time Shift). Записът на един час видео във формат MPEG-4 заема около гигабайт място.

Защо си заслужава?

Малко по-горе използвах определението „необикновено“. Причината е, че устройството на Funke не прилича на DVB-T тунерите, които сме виждали. Неговата уникалност се изразява в това, че антената е интегрирана, а това наистина неимоверно намалява плетеницата от кабели, която обикновено е неизбежна. Самата антена осигурява сериозните 18 dB усилване на сигнала – гаранция за безпроблемно гледане на телевизия в затворени помещения. Funke PCTV250 не е твърде голямо и благодарение на дългия кабел може да застане на оптималното място, където сигналът е достатъчно силен.  Благодарение на изпипания софтуер гледането на телевизия не е по-сложно от боравенето с истински телевизор, като същевременно предлага интересни екстри. За някои липсата на дистанционно управление сигурно ще е недостатък, но на мен ми се губи идеята да имам още едно дистанционно, което да събира прах, при положение че така или иначе седя пред компютъра и е малко вероятно да гледам от повече от метър. 

 

За Funke и Цифроним

Funke е холандска компания, специализирана в професионалните решения зацифрова телевизия. Тя оперира в повече от 50 страни по света. Ексклузивен представител за България е фирма „Цифроним“, основната дейност на която е продажбата на качествени цифрови ефирни приемници, с които всеки може да гледа безплатната цифрова ефирна телевизия още днес.