Наскоро имах удоволствието да изпробвам и поразгледам за ден-два един недотам масов модел преносим компютър. Бизнес-ориентираният Dell Precision M2800 е дело на американската компания с традиции в този бизнес. Хм, два пъти използвам думата бизнес в едно изречение? Явно не е случайно. Тази работна станция, както ще видите по-нататък в текста, е наистина създадена от професионалисти за професионалисти и затова няма как да бъде масова, лека, евтина и… бавна!


Предлагам ви потребителските си впечатления от този на пръв поглед изглеждащ стандартно (и дори обемист, дебел!) лаптоп. Моля да ме извините предварително, че няма да ви предложа купища синтетични тестове, но знаете, че не такава е целта. А и последните винаги можете да намерите с купища при най-малкия search в интернет.

 

Отвън

Умишлено крия зад тази „кодова“ дума дизайна и първоначалните субективни представи от преносимия компютър, които той предизвика у мен. Първото и най-странно впечатление, което отбелязах още с изваждането му от кашона, бе, че… ми тежи! Наистина, вдигайки го с една ръка, ми се стори, че машината е доста тежка, което е, признавам, странно усещане, след като по данни на производителя теглото му е 2,56 кг. Може би това е теглото без батерия, а с нея той тежи малко повече. Но може и да съм вече леко „поразглезен“ от факта, че използвам често в ежедневието си леките като перца таблети и фаблети.

Със сигурност обаче това леко заблуждение се дължи до голяма степен на факта, че корпусът на лаптопа е изработен от „премиум“ материали. Той е здрав, стегнат и представителен – точно както се полага на един истински бизнес лаптоп. Впоследствие разбрах защо представителят на Precision семейството ми се стори тежичък и солиден. Защото шасито му е изградено от Tri-metal, плюс анодизиран алуминий и прахово боядисана основа. Така се постига солидна здравина и добър външен вид. В същото време защитата на „Прецизната серия“ включва още сензор за изпускане, моментално паркиращ главите на харддиска, в случай че лаптопа тръгне да пада към плочките, както и гумена изолация на самия харддиск.

 

Още изненади

Гледайки параметрите на лаптопа, както и цената му, ми направи впечатление, че последната хич не е малка според нашенските стандарти. Което ме озадачи за известно време (но пък и все още не знаех за „триметалния корпус“). Впоследствие се оказа обаче, че преносимият компютър на любимата ми марка (използвам два лаптопа и три монитора от нея) е истинска мобилна работна станция. Той е предназначен за сериозна работа и от него могат спокойно да се възползват работещите в областта на архитектурата, инженерството и 3D дизайна, без да се лишават от графичната мощ, на която са свикнали. Това е възможно благодарение на сериозната дискретна видеокарта (AMD FirePro W4170M), както и на двуядрения процесор Intel Core i5 (в други модификации на модела ще намерите и i7 процесори). Всъщност с тази мобилна графична карта, попадаща в горния клас (DirectX 11.2 съвместима), ще можете дори да играете с прилично качество всички съвременни игри, което наистина си е за завиждане!

 


Но какво би представлявала ежедневната работа на професионалиста, ако той няма добър, надежден дисплей? Е, това все пак е преносима машина и размерът на екрана е в случая стандартните 15,6 инча. Но затова пък графичното пространство, събрано в него, е комфортно – той е Full HD (1920 x 1080 пиксела) и затова спокойно може да разположи на екрана вашия триизмерен проект. Самият панел е TN матрица (не знам защо не е използвана IPS, която е принципно по-ярка и със сигурност по-скъпа), но според тестове на чужди издания със специализиран хардуер за осветеност на екрана тя е сред най-качествените, тествани в лабораториите им.

Сигурността

Освен външната защита, за която споменах по-нагоре (в лицето на якия корпус и антишоковата система), този бизнес лаптоп е доста защитен и откъм софтуерни намеси. Не говоря за антивирусна програма, каквато всеки може да си инсталира, а по-скоро за фабрично инсталираните възможности. Освен защитата на BIOS-а, която всеки загрижен потребител е добре да използва, Dell Precision M2800 има вградена TPM система (Trusted Platform Module), която използва криптографски методи и ключове с крайната цел да може да лимитира употребата на лаптопа в случай на изгубване или кражба. Няма да се впускаме в обяснение какво е TPM – професионалистите обаче биха го оценили. За жалост лаптопът обаче няма биометричен сензор за пръстови отпечатъци.


Върху корпуса на преносимия компютър ще забележите различни портове и странни слотове. Отново без излишни подробности само ще спомена, че към този модел можете да добавяте различни допълнителни аксесоари (съвместими с други модели на Dell), като например докинг станции, батерии, оптични устройства и други модули. Тази възможност може да ви спести пари, за да не закупувате всичко наведнъж, а само онова, което ви е необходимо.

 

Връзките

Става дума за жични и безжични комуникации, а не за други типове връзки, разбира се. Повечето от вариантите на Dell Precision M2800 предлагат безжичен контролер, способен на максимална теоретична скорост на безжичната връзка до 867 Mbps. Това всъщност е най-новият безжичен стандарт 802.11ac, но, разбира се, постигането на тази огромна скорост ще е доста трудно, като ще ви е необходим съответният съвместим рутер. Жичната връзка е „закована“ на максимална скорост от 1 гигабит, което е чудесно и гарантира максимално голяма скорост в локална мрежа. За феновете на Bluetooth наличната версия на този „неумиращ стандарт“ е 4.0. Интересно е, че лаптопът има и слот за 3G SIM карта зад батерията, но за да го използвате, трябва да инсталирате и WWAN module платка към съответния слот. А още по-интересно е, че можете да ползвате същия този слот, за да свържете допълнителен mSATA SSD диск и да увеличите паметта и скоростта на дисковите операции.

 

Още екстри

Не знаех точно къде да пиша за клавиатурата, затова отделям малко време за нея тук. Както може да се досетите, всеки професионалист се нуждае от пълноразмерна клавиатура (плюс Numeric keypad отстрани) и тук ще я намери. Дори клавишите за стрелките са достатъчно големи и удобни, а бизнесмените, които често ползват електронни таблици, ще се зарадват на цифровата клавиатура, която споменах три реда нагоре. Още по-приятно е, че клавиатурата е осветена и задното й LED осветяване дори може да бъде контролирано на 4 степени.


Тъчпадът е относително малък, но затова пък чувствителността му е идеална за работа. От Dell обаче не са пропуснали да добавят още една екстра към него, а именно – TrackPoint бутони, разположени над него, които вършат същата работа, само че на различен принцип, подобен на този при легендарната „червена пъпка“ на IBM (Lenovo) бизнес моделите.


Скоростта

Достигаме и до най-виталната част на един компютър – неговата изчислителна мощ. Както вече повторих няколко пъти, това е мобилна работна станция, така че определено можете да очаквате да е бърза. Аз си направих труда дори да извърша няколко елементарни теста, които ще видите на приложените скрийншотове, и се осмелих да сравня тествания модел с един от моите домашни Dell лаптопи (притежаващ Intel i7 процесор). Може да си представите учудването ми, когато на PCMARK 7 сравнителния тест моят лаптоп с уж по-бърз процесор изкара по-малко точки! Сами ще видите сравнението. А тестваният модел дори не беше с най-мощният предлаган процесор (напомням, че притежава Intel i5 4200M), нито с най-бързите SSD дискове. Използването на Intel Core i5 процесора обаче има едно предимство – той е по-пестелив откъм батерия и отделя значително по-малко топлина от i7.

_

Разгледайте шотовете.


Cinebench (домашен Dell Inspiron 5110)


 

Cinebench (Dell Precision M2800)

 


PCmark 7 (домашен Dell Inspiron 5110)


 


PCmark 7 (Dell Precision M2800)


 

Батерия

За да осигури захранване на подобен „звяр“, батерията трябва също да е сериозна. И тя наистина е такава. Разбира се, ако насилите яркостта на екрана на „макс“ и пуснете да се изчислява някоя триизмерна анимация, батерията ще се изтощи няколко пъти по-бързо от нормалното. А какво е нормалното според мен ли? Нека първо кажа обявените числа от производителя. По желание можете да смените стандартната 6-клетъчна батерия с 9-клетъчна и да получите съвсем реални 11 часа работа на батерия (разбира се, говорим за ненатоварена употреба и намалена яркост на екрана). Ако натоварите здраво машината, тя ще работи на батерия минимум около час и половина, но иначе за ежедневна работа (интернет, мейлове, скайп и пр.) винаги можете да разчитате на нещо „средно“ около 3 и 5 часа. Не е зле.

 

За кого е Dell Precision M2800?

Бизнес. Но толкова ли е кратко заключението? Разбира се, че не. Вие можете да си купите този ноутбук и да гледате филми на него или да си играете на игрички, докато сте на лятна почивка. Само че ще трябва да платите малко повече пари, които, както разбрахме, са съвсем закономерни – заради множеството допълнителни екстри, които можете да добавите, бързата графична карта, триметалното шаси, батерията, екрана и т.н.

Dell предлага и тригодишна международна гаранция, нещо характерно за компанията.

Ще попитате вероятно „добре де, ами няма ли минуси?“. Зависи от гледната точка, разбира се. Като минуси могат да се посочат цената (макар и обоснована), TN панелът на дисплея, загряването по време на натоварена работа. Но както предполагам вече сте разбрали, тези минуси са съвсем условни и не са плод на някаква инженерна грешка, а по-скоро на огромното желание на професионалистите от Dell да задоволят капризите на всички останали професионалисти.

 

Технически данни

Модел: Dell Precision M2800
Процесор: Intel Core i5-4200M
Памет: 8 GB
Видео карта: AMD FirePro W4170M (Mars-XTX), 2 GB RAM
Харддиск: 500 GB, 5400 rpm
Дисплей: 15,6” Full HD (1920 x 1080)
Оптично устройство: DVD-RW
Връзки: LAN 10/100/1000, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0
Екстри: 4xUSB 3.0, вградена камера, VGA, HDMI, четец на карти, подсветка на клавиатурата, SIM card конектор
Батерия: 6-клетъчна
OS: Windows 7, 64-bit
Тегло: 2,56 кг
Цена: около 2700 лв. с ДДС

Тагове: