Тъмна тиха вечер. Седите от няколко часа пред домашния си компютър, трудейки се над важен за вас документ, който на следващия ден трябва да е представен. И тъкмо се готвите с радост да приключвате и да се обтегнете за малко на дивана, преди да си легнете за сън, се случва... Гадното и познато до болка събитие! Цък! Прас! Лампите примигват, а устните ви застиват в ужас, защото дисплеят пред вас е притъмнял и след секунда светва, зареждайки наново операционната система. Токов удар, рестарт и... труда ви вече го няма. А при най-лошия вариант – не само него, но и харддиска, процесора... захранването.

 

Подобна неприятна ситуация вероятно се е случвала на всеки работещ с компютър. А на немалко от нас се е налагало след това да подменят части, да губят време и пари заради „случайна промяна в напрежението или аварийно спиране на тока“. Ако и вие сте един от пострадалите в подобни ситуации, а все още не сте взели решение да ги избегнете, уверявам ви – превантивните мерки не са никак сложни, а и не са толкова скъпи.

 

 

Eaton Ellipse Eco

Един от най-реномираните производители на защитни устройства в света – Eaton, има над 100-годишна история в областта на енергийноефективните решения. Няма да ви затруднявам и да описвам всичките му постижения – тях можете да намерите и сами в интернет или на корпоративния сайт на компанията. По-важното в случая е, че винаги е добро решение да се доверите на компания и марка с традиции в тази област, отколкото да рискувате с някоя съмнителна и нова азиатска фирма.

Е, аз лично съм се доверил на предишен модел от Ellipse серията на Eaton, за да пазя домашния си компютър от токови удари и спирания, и признавам, че цели 5 години след като съм го придобил, той все още работи почти като в самото начало. Работилата с години батерия все още „държи“ иначе доста лакомата ми откъм енергия машина достатъчно минути, за да имам време да запиша и свърша работата си, преди енергията да се е изцедила съвсем. А за стотиците „примигвания“ и токови удари през годините няма какво да говорим. Те изобщо не ме интересуват и притесняват.

 

Какво обаче е Ellipse Eco?

Думичката Eco е много модерна през последното десетилетие и това е добре, макар да е съвсем друга тема. Eaton обаче са я добавили към серията си от домашни UPS-и (също добри за малкия офис или отделни работни станции), за да отбележат една специална тяхна възможност – тази за спестяване на енергия с до 25% спрямо предишното поколение модели (блазе им на новите собственици!). Това е възможно, благодарение на по-ефективните ел. схеми, както и на функцията Eco Control, налична при USB моделите. 

Моделът, който имах възможността да тествам благодарение на местния представителен офис „Итън Индъстрис“ ЕООД, беше с капацитет 800 VA, както и с 4 гнезда за устройства тип „шуко“, което е и може би най-удобния вариант в България. Първото нещо, което ми направи впечатление, след като разопаковах кашона, беше външният вид. Новите UPS устройства определено са с по-компактни размери спрямо предишните (по моя оценка около 10 - 30%, което не е никак малко). И не само че по-лесно биха се побрали до, под или на бюрото ви, но и самият външен вид е по-добър и ергономичен. Не че много хора биха се любували на UPS-а си, но пък в представителен офис или на доста видимо място това си е от значение – никой не иска да загрозява работната си обстановка. Освен това той може лесно да се монтира в 19“ рак или пък дори на стената (с опционален кит, разбира се). 

Как се работи с Eaton Ellipse Eco 800?

Ако не сте ползвали UPS досега, не се притеснявайте, ама грам! Домашните UPS-и са едни много лесни за употреба устройства и няма причина да се объркате – още повече, ако правите като мен и ВИНАГИ четете краткото упътване, приложено в комплекта. Въпреки че имам представа какво се прави, аз не пропускам да се запозная с ръководството, защото винаги може да е добавена някоя новост.

 

 

За да осигурите на компютъра си (и не само на него) малко спокойствие, е необходимо просто да го разположите на удобно място, да свържете захранващия кабел на компютъра отзад в UPS-а, да свържете и останалите кабели (ако имате още устройства за защита) и накрая, разбира се – да добавите самия Ellipse Eco в ел. мрежата. Винаги можете да използвате и разклонител (както аз съм направил у дома си), в който да съберете няколко устройства с по-ниска консумация и да ги включите само в едно гнездо на UPS-а отзад, като по този начин спестявате място и можете да „навържете“ повече уреди. Но... тук има една важна забележка.

Внимавайте какво точно включвате в гнездата на UPS-а, защото това устройство все пак има определен „товар“, който може да „носи“, и ако прекалите и свържете пералнята и хладилника у вас, ще си причините сериозни проблеми. Е, може би той просто няма да стартира но... истината е, че не трябва да се претоварват въпросните гнезда, иначе самият UPS ще ви сигнализира за Overload („претоварване“ на роден език). Случвало ми се е – след като по невнимание включих навремето климатика си в UPS-а и го пуснах... Оттогава не го правя повече :)). 

 

 

Eaton Ellipse Eco 800 е устройство, което според мен ще пази идеално десктоп компютъра ви, но не и всичко в жилището. Включвайки правилно кабелите към него и свързвайки го с ел. мрежата, ще трябва да натиснете и бутона за включване и когато последният светне и сигнализира, вече сте в играта. Можете да дишате спокойно! Е, разбира се, ще трябва известно време за първоначално зареждане на батериите. Но след това още при първото спиране на тока или токов удар, повярвайте ми – ще изпитате истинско облекчение и ще си кажете „нека гърми, аз съм спокоен и защитен“. 

 

 

ECO функциите и защитата

По отношение на пестенето на енергия смятам, че всички мислим еднакво. Това е нещо, което сме длъжни да правим. Настоящото ECO устройството използва специален „спусък“, който е разположен в шуко гнездото и може да прекъсва веригата на определени от вас устройства, които не изискват непрекъснато захранване, но пък хабят енергия в режим на изчакване (факсове, принтери и пр.). Това става в момента, в който загасите основното си устройство (например компютъра), който трябва да е свързан в Master гнездото на UPS-а, запазено най-отгоре. 

Що се отнася до самата защита, то в модела е вградено решение с големи възможности (покриващо стандарта IEC 61643-1), което „обира“ и предпазва уредите ви не само от моментни прекъсвания на тока и токови удари, но и от вариране във волтажа и сериозни пренапрежения (наречете си ги направо мълнии). Освен включените към шуко гнездата уреди обаче можете да предпазите и вашата Ethernet мрежа или телефоните си, тъй като на гърба на UPS-а има вход и изход за съответните RJ LAN или телефонни кабели. 

Софтуерът

В днешния свят на електрониката хардуерът е само едно мъртво тяло без необходимия софтуер. И при този UPS е горе долу-така. Не че няма да работи и без него, но ако не използвате специалния софтуер, добавен в комплекта, все едно сте оставили вашия защитник без ръце. Или без крака – както искате. Инсталирайте Personal Solution-Pac приложението, работещо под всякакви версии на Windows, и ще получите един сериозен инструмент за мониторинг и управление на UPS-а. Разбира се, забравих да ви кажа – в този случай ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го свържете с компютъра посредством приложения в комплекта USB кабел. Иначе няма да можете да управлявате нищо.

Софтуерът притежава наистина множество функции, като не смятам да ви описвам всички, защото ще е нужен цял следобед. Най-важните му акценти обаче са следните:

Основен екран за мониторинг, на който е изписано моментното състояние на UPS-а, неговият „заряд“, колко време още остава за работа в режим на аварийно захранване, както и след колко време ще бъде предизвикано автоматично загасване shutdown на компютъра с цел да бъде предпазен и самият UPS от пълен разряд на батериите (нещо, за което трябва да внимавате при тези устройства). 

 

 

 

Прозорецът Settings е „пълен“ с най-различни настройки и възможности, като най-важните са отново тези за следене показателите на UPS-а, възможностите за задаване на условията за автоматичен shutdown, както и ECO control функциите за пестене на енергия. 

 

 

Log прозорец. Честно казано, не знам колко от вас ще следят този графичен статус лог, но ако искате да се информирате за работата на ел. мрежата у дома си и да видите съответно как се „държи“ вашият  Ellipse Eco в тежките ситуации – разгледайте го добре. 

 

 

 

Прозорец за авариен режим. Пожелавам ви да го виждате изключително рядко :). Но все пак той ще се появи автоматично на екрана в мига, в който токозахранването ви спре и UPS-ът поеме нуждите на компютъра. Това прозорче ще започне да изписва датата и часа на спиране на тока, както и времето, което ви остава, преди компютърът да бъде спрян наложително поради изчерпване на батерията. Колкото повече устройства сте включили към UPS-а, толкова това време ще бъде по-малко, разбира се. На посочения скрийншот то е доста, но в случая аз бях свързал единствено лаптопа си към него, а той не е особено страшен консуматор на енергия. Една мощна домашна машина с този UPS ще разполага с 10 - 15 минути работа на батерия в най-добрия случай. Но и това не е никак малко, нали? Напълно достатъчно да довършите работа и да не загубите данни.

 

 

За кого е този UPS?

Отговорът на леко стандартизирания въпрос може би вече ви е ясен – а и аз го споделих неведнъж в текста по-нагоре. Eaton Ellipse Eco 800 е едно перфектно решение за всеки домашен потребител, който иска да предпази десктоп компютъра, монитора си, както евентуално рутера, принтера и още няколко по-малко енергозависими устройства от спиране на тока и страховитите токови удари. И още – като дългогодишен офисен работник аз не бих отказал да използвам това ултраценно устройство и в стаята, в която работя – малък офис, без централизирани решения за токозащита и независимо енергозахранване. Защото ще мога да работя по-спокойно, по-сигурно и най-ценното за моя работодател... до късно! :)))

 

 

Технически спецификации

Мощност: 800 VA (налични са модели  от 500 до 1600 VA)

Брой гнезда от тип шуко: 4

Гнезда със защита от пренапрежения (плюс бекъп): 3 + 1

Входен волтаж: 230 V (номинален), 184 V – 264 V (вариращ)

Изходен волтаж: 230 V (с възможност за настройка за 220, 230 или 240 V)

Автоматичен предпазен бушон

Живот на батерията за 800 VA модела: 11 мин (50% натоварване) – 6 мин (70% натоварване)

USB порт

Порт за защита на LAN/RJ-45

Размери/тегло: 263 x 81 x 235 мм / 4.1 кг