Ivy Bridge: третото поколение процесори Core от доста месеци е факт. На нашия пазар вече се предлагат машини, възползващи се от по-икономичната архитектура и по-високата производителност на тези процесори. Има решения от почти всяка марка. И щеше да е голям пропуск, ако не ги отличим и не ги съпоставим един до друг.

Може би повечето хора по-напред ще се запитат: „За какво ни е нов лаптоп с процесор Ivy Bridge?“ Тъй като не сме специализирано компютърно издание, наистина ще бъдем предимно схематични и ще се спрем на подобренията и разширените възможности от чисто практична гледна точка. Най-лесно ще е да правим директно съпоставяне на Ivy Bridge (букв. „Бръшлянов мост“) с предишното поколение Sandy Bridge. Новите процесори са от 5до 15% по-бързи като производителност. Отчитаме и значително по-висока производителност на графичното ядро: между 25 и 68 процента. Последното открива нови хоризонти за плейбек на видео с резолюция 4K. Поддържат се DirectX 11, OpenGL 3.1 и OpenCL 1.1. Отделно можете да разчитате на поддръжка на стандарта PCI Express 3.0. Специално за лаптопите е важно, че процесорите Ivy Bridge са до 50% по-енергоспестяващи от предшествениците си.

Селекцията в този брой

Подборката на моделите беше лесна предвид наличното на нашия пазар. Спряхме се конкретно на 13 и 14-инчовите решения, някои от които влизат и в категорията ултрабук. Моделите силно варират като цени и посреща всякакви специфични потребности.

Какво да търсим освен новите процесори?

Ако обърнете внимание, разликата в цените на отделните модели в селекцията е доста значителна. Това може да означава няколко неща:

1. Има съществени различия между самите процесори. Макар да са от едно и също ново поколение, не е все едно дали са двуядрен Core i5 или четириядрен Core i7. Ако търсите по-висока производителност, ви трябва и съответният по-мощен процесор.

2. Цените могат да варират заради софтуера. Ако лаптопът идва с предварително инсталирана операционна система и други приложения, оскъпяването е в реда на нещата.

3. Някои от моделите са със специфични хардуерни особености и екстри, които са отбелязани в краткото им описание.

Acer Aspire S5-391 NX.RYXEX.007

Откриващият модел в нашата селекция е и най-лекият. 13-инчовият Aspire S5-391 е достойно продължение на миналогодишния ултрабук Aspire S3, който беше и първият изобщо на българския пазар. Гланцовият дисплей и тук се възползва от технологията CineCrystal за по-реалистично изглеждащи цветове, като е запазена резолюцията 1366x768 пиксела (HD). Вградената видеокарта е Intel HD Graphics 4000 с до 1696 MB споделена памет. Новост е, че дисковата система вече не е хибридна, а се разчита изцяло на бърз, тих и икономичен 256 GB SSD с поддръжка на RAID 0.

Тазгодишният ултрабук от Acer предлага много повече спрямо първия опит, но не достатъчно да оправдае цената си.


Освен с тези параметри, процесора Core i5 от трето поколение и 4-те GB оперативна памет ултрабукът се откроява с надеждна изработка. 1.2-килограмовото устройство е със стилна алуминиева конструкция и специално магнезие­во шаси. Дизайнът е удароустойчив и практичен: много от интерфейсите, сред тях е и USB 3.0, са скрити и стават достъпни чрез отварящия се панел MagicFlip. Отделно ще намерите и модерния интерфейс 10 Gbps Thunderbolt. Въпреки като цяло добрите си характеристики и включената Windows 7 ОС този  Aspire S5-391 трудно оправдава цената си.

 




Dell XPS 14

Какво можем да очакваме от най-скъпия измежду осемте подбрани модела? На първо място: безупречни характеристики и безкомпромисна изработка. Намираме ги по-ясно изразени в алуминиевата конструкция на ултрабука и магнезиевата рамка около тъчпада и клавиатурата. Долната част на корпуса е със силиконово покритие, което поема голяма част от топлината в компютъра. Тъчпадът поддържа жестове, клавиатурата е с подсветка, а един от USB портовете може да се използва за зареждане на външни устройства и при изключена машина.

Ако гледаме обичайните характеристики, ще се заблудим, че моделът е безумно скъп. Детайлите обаче говорят друго.


Що се отнася до техническите характеристики, дисплеят е един от най-добрите възможни. Той е 14-инчов и поддържа HD+ резолюция (1600x900 пиксела). Но уникалното при него е яркостта от 400 нита, двойно по-висока от стандартното при преносимите компютри. Специалният дисплей е защитен и със супериздръжливо Gorilla стъкло. Останалите парамет­ри включват Core i7 и 8 GB оперативна памет, които са изненадващо стандартни за тази цена. Dell са интегрирали и редица изпитани технологии за бързо стартиране и за защита на данните.

 


 


Asus Zenbook UX32VD-R4002V

Ултрабуците Zenbook на Asus много бързо успяха да привлекат вниманието с чудесното съчетание на първокласна изработка, много добри технически характеристики с балансирана цена. Това важи и конкретно за този модел, но той успява да ни изненада в редица отношения. На първо място е 13.3-инчовият дисплей, който има две страхотни предимства. Технологията IPS му позволява да изобразява точно цветовете при висока яркост и широки ъгли на видимост. Освен това е с максималната резолюция в потребителската електроника: Full HD, или 1920х1080 пиксела.

Добре познатата серия ултрабуци продължава да изненадва приятно с конкретни модели като този: с баланса на екстрите и цената.

Но с това екстрите едва започват! Звукът от Bang & Olufsen  също е направо отличен, особено като имаме предвид, че имаме пред себе си малка машинка, която не може да си позволи кой знае колко големи говорители. В модела ви очакват и цели три USB 3.0 порта, докато в този клас компютри обикновено можете да очаквате само един. Основните характеристики включват Core i7 процесор, комбиниран с 4 GB оперативна памет и хибридна дискова система (24 GB SSD, 500 GB HDD). Цената включва и Windows 7 ОС. Това идва в алуминиев корпус, издръжлив на надрасквания.

 


 


Fujitsu Lifebook U772

Подобно на горе представения модел от Dell, този на Fujitsu е дори още по-ясно насочен към бизнес потребители. Разликата в цената на двете устройства е доста голяма, затова едва ли ще е изненада, че по-достъпното решение не е изработено от чак толкова модерни материали – магнезиевата сплав е само за шасито. Но за сметка на това е с над половин кило по-леко (1.4 кг). Ще намерите система за защита на данните, съхранявани на твърдия диск (32 GB SSD, 320 GB HDD) и четец за пръстови отпечатъци. Операционната система Windows 7 Professional е директно насочена за бизнеса.

Сред мощните ултрабуци от ново поколение този е един от най-достъпните. Сравнително ниската цена обаче не ни лишава от екстри.


14-инчовият дисплей на Lifebook U772 е с матова повърхност и без специални защити по естествен начин елиминира отблясъците. Поддържа се HD резолюция (1366x768 пиксела), достатъчна за повечето приложения. Към Ivy Bridge процесора Core i5 можем да добавим 4 GB оперативна памет и батерия за над 6 часа автономна работа, като така получаваме представа за основните характеристики. Сред интерфейсите се нареждат 2х USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI и комбиниран четец за карти памет. Както предполага цената, няма по-особено графично решение от вграденото в новите Ivy Bridge.

 

 


 


 

 

Тагове: