Правилният избор на монитор може да покачи едновременно ефективността и качеството на работата ни и да допринесе за доброто ни здраве.
Същевременно разликата в параметрите, по които избираме монитор за дома и за офиса, все повече се размива. Защо се получава така? Почти очевидно е – както фактът, че искаме или не, винаги се налага да работим и у дома, така и този, че в офиса все повече работим с видео съдържание, чието качествено предаване доскоро бе приоритет на домашните монитори.
И така какво искаме от идеалния монитор? Достатъчно работна площ, красиви и
реалистични цветове, кратко време за реакция, за гладко протичане на филми, видеоклипове и разбира се – игри, добър ъгъл на видимост – за да споделяме пълноценно постиженията си с колегите и любимите си снимки и видеоклипове с гостите у дома... И не на последно място – да изглежда така, че с гордост да го поставим и в хола, и на бюрото си.
Производителите отдавна мислят как да сбъднат тази мечта и идеите и разработките им доведоха до една нова подкатегория на LCD мониторите – LED LCD дисплеите. Да, технологията практически е същата като при толкова нашумелите LED телевизори, в чиито предимства е лесно да се убедите на живо във всеки шоурум. И е логично да бъде пренесена и при мониторите, още повече, че точно тя ги прави идеалната основа за цял нов клас продукти – мултифункционалните монитори с TV тунер и други екстри, при които се търсят в още по-голяма степен и предимствата на добрия телевизор.
За LED като технология за подсветка на LCD дисплеите сме писали доста, но нека припомним – LED моиторите са разновидност на LCD мониторите, но вместо с флуоресцентна, те са с LED (светодиодна) подсветка. Тази „малка” разлика им дава сериозни предимства по отношение на контраста, точното цветопредаване и зрителния ъгъл. Освен това позволява създаването на уникално тънки панели, което от своя страна вдъхновява дизайнерите да направят монитора изкушаващо елегантен.
LED vs. LCD
Не се опитвайте да намерите отговор на въпроса, защо да изберем LED пред LCD монитор – самият ви въпрос е погрешен. Както уточнихме, LED е подсветката, която като технология може само да добави някои екстри към качествата на един LCD монитор. Истинският въпрос е какъв точно модел да изберете. Няма компания, която да е започнала направо да прави добри LED монитори. За целта й е необходим целият опит и традиции в разработването и производството на LCD дисплеи.
За новостите на този фронт потърсихме мнението на Шакир Ахмедов, който от 10 години насам е основната фигура в бизнеса с монитори на Samsung в България и от няколко месеца – мениджър ИТ подразделение в Samsung за България. Ето и неговите препоръки:
Мониторът е устройство, на което отново виждате света такъв, какъвто го е видял фотоапаратът или видеокамерата, или такъв, какъвто го е създало вашето въображение с професионална графична програма. Ето защо точното пресъздаване на цветовете е много важно. LED мониторите на Samsung се отличават със 100% предаване на sRGB пространството. Моделът PX2370 например дава реалистична картина с професионално качество, подходяща дори за работа в дизайнерски студиа и фотолаборатории.
И като стана дума за работа, работата пред монитор по традиция е свързана с напрежение в очите, често придружено с главоболие и поглед, подходящ повече за купон в 2 през нощта, отколкото за офис в 4 следобед. Традициите обаче се промениха с технологията Magic Lux на LED мониторите на Samsung. Тя настройва яркостта на екрана според осветеността на околната среда, при което картината става едновременно по-красива, по-реалистична и по-щадяща очите. Разбира се, LED подсветката като технология благоприятства постигането на максимален ефект от тази динамична настройка.
Друга технология на Samsung, която усъвършенства „вродените” предимства на LED технологията, е Magic Angle. Благодарение на нея ще виждате картината на монитора си буквално отвсякъде – дори от легнало положение.
Сред техническите параметри изпъкват високият контраст (5 000 000:1), постигнат със специална технология на Samsung Mega DCR, и изключително бързото време за реакция на пикселите – 2 ms, което геймърите и видеоманиаците ще оценят подобаващо.
За дизайна често се говори, когато няма какво друго да се каже, но в случая той наистина играе съществена роля за избора на потребителя. Набиращата скорост световна тенденция е потребителската електроника да бъде красиво допълнение към домашния интериор, а съвременният офис далеч не се предполага да е изпълнен със скучни сиво-бели компютърни кутии и монитори като в миналото. LED технологията позволява непостижим досега тънък профил на монитора – при 70-а серия на Samsung той е 16.5 мм, за сравнение обикновен LCD монитор е с дебелина около 3 см. Отново при 70-а серия стойката е прозрачна, а цялостната визия е базирана на концепцията Touch of Color, създаваща неповторимо усещане за изтънчена дискретност.
Цената
След всичко това може би очаквате цената на LED мониторите да ви откаже от всички техни предимства. Всъщност при Samsung LED моделите са само с 10% по-скъпи от традиционните LCD-та. Предвид неоспоримо по-добрата им енергоефективност и факта, че LED подсветката, за разлика от флуоресцентната гарантира много по-дълъг живот на самото устройство, се оказва, че инвестицията в LED монитор е повече от изгодна.