
Когато домът ни не е от най-големите, а искаме озвучаване като в киносалоните
Кажем ли „домашно кино”, обикновено си представяме сложна система от централно тяло и няколко озвучителни тела; цялата всекидневна е оплетена в кабели... Това е донякъде вярно, но не съвсем, защото има и алтернатива – саундбаровете, които са не толкова обемисто решение и често са по-достъпни.
Пазарът ни за потребителска електроника е скромен, а през последните две години като че ли стана някак консервативен. Това не е упрек, а констатация, която си има и повече от едно икономическо обяснение. Специално при системите за домашно кино и тяхната модификация – саундбаровете – се забелязва известен застой. Предлагат се модели, произведени отпреди година-две, а търговците не се наемат да поръчват от най-новите модели.
Търсене ли няма и ако е така – защо?
Тук възможните причини също са много, включително икономически. Също така предполагаме, че потребителите – с известни изключения – може да не са запознати със саундбаровете и предимствата им. Ако предположението ни е вярно, с настоящия материал може би ще допринесем за повишаване на интереса. Надяваме се на това, а дори да се заблуждаваме, поне ще ви предложим една добра селекция сама по себе си и едно приятно четиво.
А предимствата на саундбаровете са ясни. Домовете ни, подобно на пазара, също са скромни. Съответно най-удачното решение би било да се спрем на страхотно озвучаване и Blu-ray плейър, поместени в едно тяло.
Когато избирате:
Дължина на саундбара
Саундбаровете идват в различни размери, а дължината им е съобразена с диагонала на телевизионния дисплей, под който ще бъдат монтирани. Най-често можете да избирате между саундбарове за телевизори до и над 42 инча.
Мощност
Високите стойности за мощност (във ватове; W) не означават непременно, че качествата на звука ще ви допаднат. Не се подвеждайте по тези данни – важни са, но не и решаващи за избора.
Дизайн и цвят
Може да прозвучи повърхностно, но външният вид на саундбара е важен. Едно такова периферно устройство няма да изглежда като странна притурка, ако по дизайн и цвят наподобява телевизора ви.
Звуковите качества на тази саундбар система са гарантирани с клеймото за качество на Марк Левинсон – култово име сред аудиофилите. Общата мощност на говорителите е 430W – два централни по 70 W, два за съраунд (отново по 70 W) и отделен безжичен уфер (150 W). Ултратънкият дизайн на HLB-54S недвусмислено показва, че е създаден за помещения, скромни по размер. Обликът и черният цвят на системата е универсален – ще пасне на всеки телевизор независимо от размера на екрана му. Вграденият Blu-ray плейър е чудесен, стига да ви задоволяват наличните заглавия, които са предимно 2D. Опцията за преоразмеряване на DVD видео до 1080p e налице. За съжаление не се поддържа 3D мултимедия, но като се има предвид, че е далеч времето, когато ще стане доминираща, това едва ли е недостатък. С вградения Wi-Fi модул получавате достъп до YouTube и услуги като BD-Live. Отделно ще намерите iPod докинг станция и USB вход. Поддържаните файлови формати включват висококачествения MKV, както и популярните DivX HD, MP3, JPEG и др. Накратко, системата HLB-54S има какво да предложи, но цената й би могла да претърпи лека корекция надолу.
Ако саундбарът няма вграден плейър, от него се очаква преди всичко да осигурява високо качество, компенсиращо незадоволителните говорители в телевизорите. И точно в това отношение предложението на Panasonic e особено добро – защото предлага страхотен 2.1-канален звук на възможно най-изгодната цена. Тази цена, разбира се, е постигната, като не са включени екстри от типа на iPod док и USB плейър. За сметка на тях е помислено преди всичко за основното – един подход, с който SC-HTB500 заслужи отличието от EISA.
Общата мощност на говорителите и субуфера е 240 W, като за субуфера Kelton може да се каже, че е безжичен и лесно може да се инсталира на място по ваше желание. Говорителите пък са разположени в бамбукови камери – условие за отличен звук. Поддържат се класически и HD звукови формати, съраундът е гарантиран от такива като Digital Surround и Dolby Virtual Speaker. За по-удобно управление има дистанционно – то е компактно и покрива най-често използваните функции. Що се отнася до цялостния облик на саундбара, той е предвиден за телевизори над 42 инча. Аналогичен, но по-малък модел е SC-HTB10.
Цялата статия, включваща представяне на още 4 модела, съвети, технически спецификации и цени на моделите можете да прочетете в новия 119 брой.