Новият достъпен смартфон в безспорно успешното Optimus семейство на LG - One вече може да се намери и на българския пазар, а ние съответно жадно го взехме за тест, за да установим дали наистина можете да си купите читаво мобилно устройство с най-новия Android Froyo, при това на ниска цена!

Дизайн

Визията на модела е изключително изчистена - на предния панел са стандартните 4 бутона за управление, целостта на задния пък е нарушена само от обектива на камерата. Между двата панела минава декоративна метална лента, която е прекъсната единствено от microSD изхода на зарядното и бутоните на регулиране на звука, последните са толкова добре прикрити, че почти не се забелязват. Най-отгоре има 3.5 мм жак за универсални слушалки, което определено ще зарадва меломаните.

Корпусът на телефона е изцяло от матирана черна пластмаса, интересното е, че тя има леко гумирано покритие и създава приятно усещане при докосване. Това, от една страна, позволява по-стабилен захват на телефона, като намалява шанса случайно да го изпуснете, от друга обаче, вашите отпечатъци ще личат доста ясно по цялата му повърхност.

 

Екран

LG използваха в Optimus GT540 резистивeн сензорeн екран. Сега виждаме прогрес в това отношение и ще похвалим имплементирането на капацитивния тъчскрийн в One. Той е с размер 3.2 инча и има резолюция 320x480 пиксела (HVGA) и 256 000 нюанса. Тествайки, имахме много добро възприемане на всяка команда от смартфона, резолюцията е прилична, но да си го кажем честно - има и много по-добри варианти. Все пак държим да отбележим, че за този ценови клас комбинация си е просто супер.

 

Връзки

Комуникациите в смартфона са в достатъчно пълен вид - като се започне от 3G връзка с поддръжка на HSDPA (до 7.2 Mbps скорост за сваляне на данни), мине се през класическия Bluetooth 2.1 интерфейс за близка комуникация, та се стигне чак до най-желания от всички Wi-Fi модул. Единственият минус в това отношение е, че LG Optimus One не разполага с HSUPA на изходящия от телефона ви информационен поток, но това се преглъща. Също с лека ръка махаме и за липсата на Bluetooth 3.0 и Wi-Fi 802.11 n технологиите, които остават запазена територия на високия клас. Неоспорим плюс обаче е наличието на A-GPS функционалност, която, макар и да ви товари с трафик, то заедно с Google Maps винаги ще ви гарантират точна навигация, където и да сте. Пък и имате доста базирани на локацията услуги, от които ще можете да се възползвате. Най-елементарният пример за това е приложението за времето, което може да работи не само с въвеждане на населеното място, но и като локализира с помощта на GPS-а града, в който се намирате. Също на GPS-а разчитат прият­ни приложения като Latitude, с помощта на което можете да споделите местоположението си сприятели, Places, което ви дава информация за най-близките места, които може да ви интересуват, бензиностанции, барове, кафета, ресторанти...

 

Софтуер и хардуер

Optimus One работи с версия 2.2 нa Android и използва 600 MHz процесор. Може и да звучи скромно, но се справя отлично. Не се забелязват забивания в интерфейса, браузването в интернет е безпроблемно. Интерес в смартфона представлява инсталираното приложение LG App Advisor, което е именно за хората, които за пръв път имат досег с модерните смартфони, и онлайн магазинът за приложения Android Market. С помощта на интелигентната програма на всеки две седмици ще получавате препоръки за 10-те най-популярни приложения и така без допълнително четене по интернет ще увеличите функциите на апарата си само с няколко докосвания.

Интрефейсът е локализиран на български, като освен стандартната QWERTY клавиатура можете да пишете съобщенията си и на български, има T9 редактор, превключването между клавиа­турите става много лесно с един бутон. Самите клавиши са сравнително малки, което може да е проблем за хората с по-големи пръсти.

Освен популярната търсачка на Google в новите Android смартфони все по-често откриваме Voice Search, което позволява да търсите, като изречете, вместо напишете ключовата дума - разбира се, работи само на английски. ТhinkFree Office също е налично и ви позволява да редактирате офис документи и да ги съхранявате онлайн, от Android Market пък можете да си изтеглите и Adobe Reader за преглед на pdf-и. Приложението е с размер 1.75 МВ, имайте го предвид, ако ползвате мобилен интернет.

 

Камера

Камерата в LG Optimus One е с разделителна способност 3.2 MP, което определено не е най-актуалното на пазара, но пък за сметка на това прави доста прилични снимки. За последното заслуга има автофокусът, но когато сте на тъмно, и той няма да успее ви помогне за получаването на качествен кадър, тъй като апаратът не разполага с никаква форма на светкавица. И все пак Android 2.2 операционната система пристига с много подобрения в интерфейса на камерата, така че е повече от удобен, а и разполагате с екстри като Smile Shot например. С нея телефонът снима автоматично, когато обектът се усмихне. Клиповете, които можете да снимате, са с резолюция VGA, а кадрите за секунда са 18.

 

 

Заключение

Започваме директно с отговор на въпроса от увода - да, за малко пари е възможно да се купи читав смартфон с най-актуалната Android 2.2 Froyo операционна система. С Optimus One LG много добре се вписва в бюджетния сегмент, който напоследък се развива страшно бързо. Тестваният модел е със сполучлив дизайн и набор от функции, но ако искате метално усещане по корпуса, някаква феноменална камера или пък топ дисплей - това не е вашият телефон. И все пак това е решение, което силно препоръчваме за потребителите, които търсят добре балансирано устройство и или пък тепърва прохождат в света на Android.

 

 

 

 

Тагове: