Докато при смартфоните Android успя още през миналата година да задмине пазарния дял на iOS, при таблетите нещата не се оказаха толкова прости. И това при положение че през 2010 г. таблетните устройства с платформата на Google на пръв поглед бяха навсякъде. Основната причина за неуспеха се оказа софтуерна – всички таблети с Android използваха версията на платформата, която е предназначена за телефони и е неподходяща за големи екрани с по-висока резолюция. Единствения по-забележителен успех сред тези устройства имаше Samsung Galaxy Tab, който обаче разчиташе на сериозни промени в интерфейса на основните приложения.

В началото на тази година всичко се промени с идването на 3.0 Honeycomb – версията на Android, специално създадена за таблети. Последваха куп устройства, но първият беше Motorola Xoom и тъй като е създаден с активното участие на Google (затова е и надписът with Google и липсата на допълнителни модификации на софт­уера), Xoom е в привилегированото положение пръв да получава ъпдейтите на платформата. Така стана и с пуснатия през май Android 3.1, който пристигна до Xoom в рамките на броени дни.

Хардуер

Няма да е пресилено, ако кажем, че Samsung Galaxy Tab 10.1v и Motorola Xoom са първите истински алтернативи на iPad със своите 10.1” дисплеи, хард­уерни особености и операционна система, която е създадена за таблети. В хардуерно отношение донякъде дори превъзхождат предложението на Apple, но както вече добре знаем, софтуерът има не по-малко значение. По отношение на цената Xoom струва колкото аналогичния модел на iPad 2, което едва ли е точната стратегия за спечелване на потребителите. От друга страна устройството е солидно – усещане, което се подсилва и от задния панел, направен от анодизиран алуминий. Върху него са поместени стереоговорители, 5 МР камера със светкавица и бутонът за включване/заключване на екрана. Върху лявата страна са бутоните за управление на звука (прекалено малки), а върху долната има mini HDMI и microUSB портове, жак за зареждане и контакти за поставяне в докинг станция. Горната страна помества 3.5 мм изход за слушалки и комбиниран порт за SIM (това се отнася за версията с 3G) и microSD карта. Последният все още не може да се използва по предназначение, тъй като очаква ъпдейт, а такъв още няма. Това не е голям проблем, тъй като таблетът има 32 GB вградена памет, но все пак е досадно ограничение, особено след като конкурентите (например Acer Iconia Tab A500) нямат проблем да използват флаш карта. Върху предния панел откриваме 2 МР камера за видеоразговори и трицветен LED индикатор за известяване за различни събития.

 

Подобно на другите таблети с Android 3.0, и Xoom разчита на дисплей с резолюция 1280х800 пиксела. Диагоналът му е 10.1” (25.65 см), което означава, че осигурява пикселна гъстота от 160 ppi – за сравнение iPad (9.7”, 1024х768 пиксела) има 132 ppi. Панелът е с широки ъгли на видимост и осигурява много добро цветопредаване, яркост и контраст – нещо, което със сигурност очакваме от скъп таблет като Xoom. Устройството се задвижва от чипсета NVIDIA Tegra 2, който комбинира двуядрен процесор ARM Cortex-A9 на 1 GHz с графично ядро GeForce с ниска консумация на енергия и 1 GB DDR2 RAM памет. Това е достатъчно, за да му позволи да осигури забавления с качествени 3D игри – оптимизираните за Tegra заглавия в Android Market могат да бъдат открити лесно чрез приложението TegraZone. Останалите технически особености включват Wi-Fi a/b/g/n и Bluetooth 2.1+EDR за връзка, както и изобилие от различни сензори – GPS, акселерометър, цифров компас, сензор за околна осветеност и жироскоп. Изненадващо допълнение е добавеният барометър, от който вече се възползват няколко приложения.

Софтуер и интерфейс

Xoom се справя с лекота с всички ежедневни задачи, а интерфейсът работи достатъчно плавно. Всъщност успяхме да сравним производителността на Android 3.0 и 3.1 и подобрението в новата версия е добре забележимо. Всичко вече е една идея по-бързо, включително преходът между отделните екрани и отварянето на менюто с приложения. Като стана дума за основния екран, на разположение са 5 страници за поставяне на уиджети и бързи връзки към любими приложения или настройки – съответното меню се показва с продължително натискане на дисплея или от специалния бутон в горния десен ъгъл. Преходът между отделните страници е анимиран с приятен 3D ефект, а приложения­та се отварят почти веднага. С Android 3.1 дойде и опцията за промяна на размера на уиджетите – засега това е възможно само за някои от приложенията на Google, но авторите на софт­уер също могат да използват тази възможност.

Иначе с ъпдейта към платформата беше добавена допълнителна функционалност и премахнати някои от по-досадните бъгове, които оставяха усещането за софтуер в бета-етап на разработка. Сред допълненията е възможност за ползване на USB аксесоари и устройства, поддържат се посочващи устройства като мишки, клавиатури и джойстици, подобрена е многозадачната работа, а на разположение е по-лесен достъп до скоро използваните приложения и тези, които се намират във фонов режим. Ще уточним отново, че основните бутони за управление на Android 3.х се намират в долния ляв ъгъл. Единият служи за връщане назад, вторият води до основния екран, а третият извежда списък със скоро използваните приложения. В долния десен ъгъл пък се намира панел за бърз достъп до основните функции на таблета – активиране на Wi-Fi, регулиране на яркостта на екрана, включване на нотификациите, преминаване в режим „полет“ и заключване на ориентация­та на екрана.

 

Размерите на таблета са нормални, но теглото е цели 730 грама, което донякъде затруднява продължителното му държане в ръка. Въпреки това усещането, което оставя, е за много качествен продукт.

 

Допълнителните приложения – основният проблем на Honeycomb

Основният проблем на Android 3.х засега е липсата на приложения. Заглавията, които са оптимизирани за таблети, са няколко десетки, докато за iPad има хиляди и това трябва да се промени, за да може платформата да спечели повече фенове. Таблетът може да работи и със софтуер за телефонната версия на Android, но преживяването е различно, тъй като те не могат да се възползват пълноценно от по-голямата резолюция. За щастие Google са поработили върху стандартните приложения и те могат добре да покажат потенциала на Honeycomb. Сред тях са клиент за работа с електронна поща и друг за Gmail, които използват добре екранното пространство и са многофункционални, музикален плейър с атрактивен вид и дори 3D изглед, редактор на видео, който позволява удобно да сглобите заснетото с камерата и да добавите музика, ефекти, текст и т.н. и след това да го споделите онлайн, нова версия на Google Maps, Google Calendar и Gtalk, който поддържа провеждането на видеоразговори, както и специално приложение за работа с YouTube, което впечатлява с панорамен 3D изглед. Галерията за снимки и видео е подобна на тази, която познаваме от Android 2.x, а на промяна е бил подложен и Android Market.

Мултимедия

Благодарение на NVIDIA Tegra 2, Xoom може да възпроизвежда видео с резолюция до 1080р, но то трябва да е в определени формати – например MP4. След това е въпрос на допълнителен кабел, за да свържете устройството с телевизор и да разгледате клиповете на голям екран. Щедрият обем RAM памет помага и за безпроблемната работа на браузъра, дори и с много отворени страници и включен Flash плъгин. Двете камери не са нещо, за което си струва да се пише, но все пак наличието им е добре дошло. И двете използват новия интерфейс за камери, който идва с Android 3.0 и който улеснява достъпа до различните функции. Тази над екрана е полезна при  видеразговори през Gtalk, но не очаквайте особено качество, а задната разполага с LED светкавица и автофокус и освен че прави снимки, записва 720р видео. Направените клипове можете да редактирате директно в таблета и да ги покажете на телевизора си през HDMI интерфейса. Ако предпочитате да четете електронни книги, от Android Market може да се изтеглите приложения като Kindle (оптимизиран за таблети) или FBReader, но имайте предвид, че заради теглото на Xoom ще трябва да го подпрете някъде. В това отношение iPad 2 има преднина, тъй като е по-лек. Батерията на таблета се представя отлично, като осигурява около 9 часа автономна работа с едно зареждане.

 

Общо впечатление

Motorola Xoom е комбинация от впечатляващ хардуер и софт­уер, който все още има нужда от работа. От една страна, имаме солидна изработка, отличен живот на батерията, висока производителност и актуални технически характеристики, макар и при по-голямо от необходимото тегло, а от другата е Android Honeycomb, която продължава да се развива. Платформата е интересна, осигурява добри възможности за многозадачна работа и отлични таблетни версии на основните приложения на Google, а с версия 3.1 стана още малко по-добра и стабилна. Сега за пореден път погледите са насочени към авторите на софтуер, защото основният проблем пред Android 3.0 продължава да бъде липсата на достатъчно оптимизирани приложения.



Xoom се предлага от Vivacom на лизинг при месечна цена 49.90 лв. за две години и в комбинация с интернет плана на телекома Traffic L (стр.81). Той включва неограничен интернет трафик, като първите 5 GB са на максимална скорост.

10.1- инчови таблети: сравнение

Приблизително по същото време на българския пазар се появиха още два таблета с Android 3.0 – Acer Iconia Tab A500 и Samsung Galaxy Tab 10.1v. И двата имат екран със същия диагонал и резолюция и отново разчитат на чипсет Tegra 2. Сближава ги и Android 3.0, както и наличието на жироскоп. Acer потвърди, че ъпдейтът до 3.1 ще е достъпен през юни, но вероятно тогава и Samsung ще предложи такъв. Какви са разликите?

Acer е включил няколко допълнения за организиране на приложенията и е добавил DLNA клиент и сървър за по-лесно споделяне на мултимедийно съдържание. Включени са и три пълни версии на 3D игри. Таблетът има 32 GB вградена памет и работещ слот за допълнителна, стереоговорителите поддържат аудиотехнологията Dolby Mobile, има хардуерен бутон за заключване на ориентацията на екрана, mini HDMI изход и най-важното – нормален USB порт, към който може да се включи клавиатура или външна памет. Липсва му обаче слот за SIM карта – такава версия ще дойде по-късно. Камерите отново са две – 2 МР и 5 МР с автофокус и LED светкавица (записва 720р видео). Тежи дори повече от Motorola Xoom – 765 г, и има батерия с капацитет 3260 mAh.

Samsung Galaxy Tab 10.1v на свой ред е изненадващо лек – едва 589 г. Не разполага с USB порт или HDMI изход и за такива разчита на допълнителна докинг станция. В България се предлага вариантът с 16 GB вградена памет, а слот за допълнителна липсва. Камерите са две, като основната вече е с резолюция 8 MP и отново с автофокус и LED светкавица. Записва 1080р видео. За видео­разговори има 2 MP предна камера, за забавленията се грижат стереоговорители, а батерията е с капацитет 6860 mAh.

Тагове: