Флагманът на Nokia леко се разминава с тенденциите на пазара за смартфони - не разполага с 1 GHz процесор, нито с над 4 инчов екран, RAM паметта е само 256 MB. Но...За сметка на това обаче е оборудван с най-добрата камера, срещана досега в мобилно устройство - с 12 мегапиксела резолюция и изключително качествена оптика, допълнена от няколко суперполезни и много рядко срещани екстри като USB On-The-Go и HDMI изход, което превръща Nokia N8 в логичен избор за феновете на мобилната фотография. Какво обаче в този телефон на Nokia ще привлече всички останали?

 

Нестандартен дизайн

Макар да изглежда стандартно, в изработката на N8 има доста особености. Корпусът му е направен от анодизиран алуминий, не е много тънък (което основно се дължи на изпъкналия обектив), но е удобен за хващане и работа с една ръка. Oт пръв поглед прави впечатление целостта на корпуса - задният капак е абсолютно неподвижен и закрепен с болтове отстрани. Батерията е вградена и няма възможност за смяната ґ, така че амортизира ли се, ще трябва да се разделите с N8-ицата. Това може и да не се окаже проблем, тъй като тя ще изкара поне 2 години и половина, а потребителите на този клас устройства надали ще изчакат повече от това време. Слотовете за SIM и мемори картите са в горната дясна част, а под тях ще забележите microUSB порта, чрез който да се възползвате от една от най-приятните функции в новия Symbian^3. Това е USB On-The-Go, на която подробно ще се спрем в частта с връзките. Централно в горната част е HDMI изходът за директна връзка с HD телевизор и преглед на снимките и видеото на N8 на големия екран, а до него е 3.5 мм аудиожакът за универсални слушалки, както и за включеното в комплекта стерео хендс фрий. Смартфонът се зарежда чрез тънките 2.5 мм зарядни устройства, конекторът за него е точно в средата на долната част. На лявата страна отдолу нагоре ще видите задължителния в случая бутон за камерата, плъзгач за заключване/отключване и контролите за височината на звука.

 

 

Дисплей
Сензорният екран на N8 е 3.5" с резолюция 360x640 пиксела и 16 милиона цвята. На спецификации нищо особено иновативно, но пък останахме доволни от пъстротата на цветовете и безпроблемното възприемане на командите ни (дори и мултитъч). Дисплеят е капацитивен, изработен по AMOLED технология, не е толкова добър колкото SuperAMOLED на Galaxy S или пък Retina на iPhone 4, но пък определено предлага доста по-добра картина от TFT екрана на HTC Desire HD. Четимостта му на слънчева светлина е много добра, а също така не е необходимо да загрозявате апарата си с протектори за дисплей, тъй като моделът е със специалното покритие Gorilla Glass, не­поз­воляващо надраскване или повреждане.

 

Софтуер

Модата на мощните процесори още не е достигнала до Nokia, но пък финландците доказват, че дори и с 680 MHz процесор могат да постигнат добри резултати (има и отделен 3D ускорителен чип). И въпреки това хвалебствено начало трябва да признаем, че Symbian^3 е далеч от възможностите на Android и iOS. Просто последните две натрупаха страшно много фенове, в магазините им за приложения има голямо количество предложения, а и интерфейсите им са доста по-атрактивни. От друга страна интерфейсът на N8 е почти непроменен спрямо този на N97 mini например. В новия модел хоумскрийните са вече три и могат да се персонализират с папки и уиджети. По-интересното е, че за разлика от Аndroid например тук можете изцяло по ваш вкус да пренаредите и главното меню, което безспорно е удобно. Но като цяло визията е еднаква и въпреки че причината за това е феновете на Nokia лесно да преминават от един модел към друг, без да се затормозяват, все пак е нужна по-съществена промяна.

Прави впечатление обаче, че N8 не работи толкова бързо като Desire HD например, а браузърът му е далеч от възможностите, предоставени от вървящия под Froyo флагман на HTC. В началото на годината обаче потребителите могат да очакват над 50 нововъведения в Symbian^3, сред които нов, по-добър браузър, Swype за бързо въвеждане на текст и за щастие - QWERTY клавиатура в портретен режим, чието отсъствие в момента е доста дразнещо.

Има обаче една област, в която Nokia предоставя най-добро решение - единствено устройствата на финландците с вграден GPS идват с напълно безплатен навигационен софтуер, с много добри карти и гласова навигация завой по завой, работят в офлайн режим, така че могат да се ползват и като навигатори. Освен това Ovi Maps e отличен и непрекъснато се подобрява. Картата на България вече покрива 90% и от територията и от населението на страната.

 

Връзки

N8 е първият модел с 5-честотен 3G модем. Налична е поддръжка за HSDPA и HSUPA, както и разбира се, Wi-Fi, работещ с 802.11 b/g/n мрежи. Bluetooth е в най-новото си амплоа - 3.0. В комуникационната част обаче най-интересна е функцията USB On-The-Go - тя ви позволява да свържете N8 с USB устройства като флашки, външни дискове, четци с помощта на кабел, включен в комплекта. Ние пробвахме с около 3 флашки, съвместимост имаше с една от тях, като при осъществяване на връзката директно се отваря файловият мениджър и можете лесно и бързо да прехвърляте файлове между смартфона и USB-то. Външните дискове пък могат да се свържат с N8 само ако не изискват повече от 200 mA ток. В комплекта има и още два кабела - microUSB към USB за връзка с PC, който освен за трансфер, можете да използвате и за зареждане на смартфона, и HDMI кабел. Nokia са осигурили и 8 GB microSD карта, която, прибавена към вградените 16 GB, ще ви позволи да поснимате на воля, което ни води към най-важната и впечатляваща част в телефона - камерата.

 

12 MP превъзходство

Малко теория: Nokia N8 притежава най-големият фото­сензор в историята на мобилните телефони - 1/1.83· с резолюция 12 MP. По-големият размер гарантира по-добри кадри при ниска осветеност или значителна разлика между осветеността на части от кадъра. Оборудван е с Carl-Zeiss 28 мм широкоъгълна оптика, механичен затвор, ND филтър и ксенонова светкавица.

 

На практика: кадрите, направени в слънчево време при автоматични настройки, са впечатляващи за мобилен телефон. Много добра разработка на цветове - черният цвят е истински черен, RGB скалата е супер. Детайлите са на отлично ниво, наистина сравнимо с цифров фотоапарат от среден клас. Нощните снимки също са повече от добри, ксеноновата светкавица определено си казва думата. При макрорежима обаче снимките на N8 са без конкуренция в бранша. Автофокусната система се справя спокойно с близките и далечните планове, цветовете са реално пресъздадени, а детайлът - на високо ниво. Дори и на 10-ина см резултатите са невероятни, а детайлите отзад - ясно видими. Прави впечатление, че при максимално увеличаване на снимката почти няма нарушаване на целостта й.

Снимки и видео, направени с Nokia N8, от професионалният фотограф Павел Баджаков можете да видите тук

Видеозаписът е с резолюция 720p при 25 fps. Наличен е циф­ров зум по време на снимане, но няма продължителен фокус. Въпреки леката пикселизация файловете са повече от добри. Не забравяйте, че все пак говорим за мобилен телефон. Видеоплейърът възпроизвежда файлове с 720p качество и DivX и XviD компресия. Естествено не абсолютно перфектно - след 1.5 GB големина на файла не можете да превъртате, а над­скочите ли 2 GB - въобще не се отварят. Липсват и субтитри. Похвала заслужава възможността за изкарване на картина и звук през HDMI интерфейс, а качеството на звука е гарантирано от Dolby Digital Plus 5.1 съраунд технологията.

 

Заключение

Определено това е смартфонът на годината с най-добра камера! Nokia просто са постигнали нещо невероятно качествено като резултат, за което им сваляме шапка. Изключвайки обаче хубавата мултимедия, N8 има немалко "трески за дялане". Като се започне от несменяемата батерия, мине се през Symbian^3 операционната система, която не предлага достатъчно новости, и се стигне до недостатъчно големия екран. И въпреки това фактът, че можем да сравним един телефон с цифров фотоапарат, за нас е повече от показателен.

 

Тагове: