Идеалните колони са длъжни да притежават мощна динамика и тънка микродинамична картина, трябва да предават реалистично басовете и особено средните и високите честоти, като в същото време имат неутрален тонален баланс и точни пространствени характеристики. Акустиката, надарена едновременно с всички тези качества, може да бъде наречена универсална, а пък ако е способна да предаде дори и най-дребните емоционални различия, може да бъде определена и като еталон. За съжаление всички тези качества струват доста пари, така че за 1000–2000 лева едва ли може да очаквате чудеса.

И все пак има приемливо решение и за меломаните с по-малко средства, но с желание за добър звук. Просто те трябва донякъде да се примирят с факта, че в сектора „достъпна акустика“ няма начин да се мине без някои компромиси.
Самите производители прекрасно знаят, че съвсем малък бюджет „всеядни“ и всеможещи колони няма начин да бъдат конструирани. Следователно пред тях стои понякога доста трудната задача да премахнат всички излишни параметри и „екстри“ и да се концентрират единствено на най-важните качества. В теста ще ви запознаем с възможностите на осем модела подови колони с цена до 1900 лева за чифт, която според нас е напълно достъпна за всеки средностатистически потребител - фен на музиката.

 


Cerwin-Vega VE-8

Говорителите на акустичните системи от тази марка винаги се отличават от общата маса акустика на пазара не само заради красивия си червен кант, но и заради изключително мощния басов звук, който предоставят на слушателите. Моделът Vega VE-8 е най-малкият от семейството в своята серия. Външно колоните са изпълнени в характерния за Cerwin Vega строг стил със задължителното червено окачване на говорителите, но има и някои изненади. Така например туитърът е разположен нетипично близо до басовия говорител, краищата на фронталния панел от своя страна не са „закръглени“, както се прави обикновено с цел за намаляване на изкривяванията, а обратно – леко са изнесени напред. Колоните са двулентови с фазоинверторен порт, изведен на задната част. Намотката на туитъра е с диаметър 30 мм и се охлажда с помощта на феромагнитна течност, което позволява повишаване параметрите относно мощността. Нискочестотния говорител е с диаметър 200 мм и е снабден с лято шаси и гъвкаво окачване с дълъг ход.

Доколкото производителят не признава никакви ограничения относно мощността, колоните са снабдени със самовъзстановяваща се защита срещу претоварване и отделна система за защита на туитъра. Както може да се предположи, звученето на Vega VE-8 е напористо и мощно. Акустиката предава музикалните композиции с широчина, свободно и разкрепостено с известно емоционално приповдигане.

 

 

При слушане на класическа музика ще усетите известна схематичност, липса на тънки детайли, особено в средните честоти, продиктувано от по-освободеното предаване на тембъра на музикалните инструменти. В наситените с високи честоти се появява известна окраска, която опитният слушател няма как да не забележи.
Благодарение на енергичния маниер на възпроизвеждане, а също така и на фокусирания, плътен и бърз бас Cerwin Vega VE-8 звучат най-добре жанрово в съвременната и лека музика.

Ефектният и релефен нискочестотен регистър безспорно е най-голямото достойнство на тези колони, но какво се случва при максимално натоварване? Ами две неща – първо, тялото ви наистина започва да вибрира и „усеща“ с всяка своя пора наситените басове и второ, колоните в един момент започват да се „тресат“, сякаш искат да тръгнат нанякъде, което е продиктувано от сравнително ниското им тегло – 12 кг, което за такъв тип подови колони с претенция за добър звук при висока мощност звучи почти несериозно.



Да:

Фокусиран и мощен бас
Енергично звучене като цяло


Не:

Недостатъчна детайлност
Оцветяване  на високите честоти
Висока цена

Мнение:

Мощни колони, подходящи за феновете на ударния бас на електронната музика и рока, но с посредствено представяне в класиката и джаза.



Jamo S-718


По заявената информация от датчаните от Jamo акустичните системи от серията Studio, към която спада и S-718, се отнасят към универсалните колони, които може да се използват с еднакъв успех в домашното кино или в класическата стереосистема, както и с модерните в момента мултимедийни устройства. Целта на датските инженери при разработката на S-718 е доста необикновена – да създадат „младежки“ системи, издържащи на големи претоварвания, с изразителен звук и широк честотен диапазон.

И трябва да кажем, че до голяма степен всичко това им се е получило доста добре. Съдете сами – чувствителност 92 dB, което говори за възможно включване към усилватели с малка мощност. Системите са трилентови, фазоинверторни и използват четири озвучителни тела. 10-инчовият басов говорител, разположен на страничната част на корпуса, е доста солиден. Другите три говорителя са текстилният купол, разположен в неголям рупор, и двата хартиени средночестотника, пропити със специален материал. Колоните са доста масивни и старателно демпвани отвътре.

Корпусът им е от дебели MDF плочи, като определено те са едни от най-тежките в теста – в тях се чувства солидност и потенциална мощ. Качеството на изработка е традиционно високото за Jamo – без никакви поводи за забележки и критики.
И най-накрая – S-718 дава възможност за двукабелно свързване към усилвателя по схемите bi-wiring/bi-amping. Звученето на акустиката съответства на бруталната външност – покорява с голямото звуково налягане и невероятно експресивното подаване на всеки един музикален материал.

 

 

S-718 възпроизвежда почти перфектно и най-трудните произведения със сложна полифонична структура. Основен коз на колоните е увереното и вярно възпроизвеждане в двата края на честотния диа­пазон (особено в ниските), което обаче в известна степен води до леко маскиране на средните честоти. За сметка на това мощният бас и отличната му скорост и дълбочина позволяват изграждане на наистина добра стереосистема, без необходимост от услугите на субуфер. Към недостатъците ще споменем не винаги въздушния и ясен горен диапазон, където в някои случаи може да усетите известна липса на нюанс. Напористият, динамичен характер на звучене на S-718 ги прави идеални за работа със съвременните рок парчета, както и с повечето от модерни жанрове, но за съжаление не са много подходящи за класика.



Да:

Мощен, динамичен звук
Ефектни краища на честотния диапазон

Не:

Не много подробни среди
Липса на детайл и нюанс във високите честоти

Мнение:

Много добре звучащи колони, които са повече от достойна придобивка за всеки един верен фен на рока.


 

 

Цялата статия ще намерите в брой 136 на сп. Hi-Fi Звук и Визия



Тагове: