Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Преди години Samsung имаха много ясна подялба на сериите си. S и Note бяха флагманите, A беше среден клас, a J бяха бюджетните устройства. Впоследствие Note серията влезе с ключови функционалности в S, a сега имаме и изцяло новата категория сгъваеми устройства. Galaxy А50/А70 и A51/A71 бяха по-скоро заковани в центъра на средния клас, вместо в горната му част. За мен им липсваха две ключови характеристики – сертификат за прахо- и водоустойчивост и оптична стабилизация на основната камера. Тези две екстри фигурираха в миналогодишния модел (ревюто ни за него може да откриете тук) и се радвам, че тази година отново са налице. Очакванията ми са това да е образец за телефон в среден клас през 2022 г.


Правилният баланс

Нека вземем Samsung Galaxy S22 Ultra за отправна точка и да тръгнем оттам. Ако в него са налични всички най-нови технологии, които съществуват в смартфон сектора, то целта на Samsung Galaxy A53 5G е да задържи най-важното и да прецени с кои аспекти може да се направи компромис, за да постигне по-достъпна цената.


Едно нещо, което със сигурност няма да откриете в никой флагман, е пластмасов гръб, но честно казано, това не ме дразни в дизайна на Galaxy A53 5G. Дори от една страна е по-добре така, защото не остават отпечатъци от пръсти. Цялостната конструкция е надеждна и дори бих казал, че това е един от най-удобните телефони, с които съм работил тази година.


Теглото му от 189 грама го прави лек по днешните стандарти, а плоският екран придава леко квадратично усещане, когато държите смартфона в ръка, което за мен го прави много по-удобен. Версията, която тествам, е в Awesome Blue цвят, което е светлосин нюанс. Налични са още три версии: Awesome Black (черно), Awesome White (бяло) и Awesome Peach (прасковено).

След като споменахме дисплея, тук е моментът да отбележим, че става дума за 6.5-инчов Super AMOLED панел с FHD+ резолюция и до 120 Hz скорост на опресняване, а под него е вграден оптичен сензор за разпознаване на пръстови отпечатъци. Инфинити-O екранът е предпазван от Gorilla Glass 5, а цялостно телефонът е херметично запечатан и сертифициран с IP67. Това са неща, които рядко виждаме в този сегмент. В случай че се чудите, да, има NFC, така че безконтактните плащания са чудесна опция за всеки с онлайн банкиране.


Относно представянето, изненада ме колко е ярък екранът, видимостта е отлична дори при директна слънчева светлина. Наличен е Eye Comfort Shield режим, който предпазва очите ви от синята светлина. Консумацията на мултимедия е подпомогната от стерео говорители с Dolby Atmos технология - един вграден в долната рамка и един в слушалката за разговори. Работата с устройството е гладка и приятна, като това се дължи на бързото опресняване на екрана, но и вътрешните компоненти.


Това ни навежда на следващия сегмент, който ще разгледаме – какво се крие под капака. Процесорът е Exynos 1280, 5-нанометров, с две ядра по 2.4 GHz и шест ядра по 2.0 GHz. Версията, която тествам, е с 6 GB RAM и 128 GB ROM, което е достатъчно за ежедневна употреба и дори гейминг. Ако обичате да играете игри на мобилното си устройства, съветвам ви да се възползвате от Game Booster функцията, която оптимизира батерията, температурата и паметта.

Интегрирана е една много интересна функция, наречена RAM Plus, която може да увеличи капацитета с до 6 GB виртуална RAM в зависимост от потребителските ви навици. Пространството за вътрешно съхранение може да бъде разширено посредством microSDXC карта, но ще трябва да се лишите от втория слот за SIM карта. Ако се решите на тази маневра, може да използвате карта с до 1 TB памет.


Операционната система е Android 12, покрита с One UI 4.1. Samsung са обещали 4 големи софтуерни ъпдейта и 5 години ежемесечна поддръжка на протоколите за сигурност, което е впечатляващо. Естествено, налична е и допълнителна защита от Samsung Knox. Трябва да отбележа, че Samsung са едни от най-добрите, когато говорим за софтуерни ъпдейти. Големият им брой предразполага устройствата да се ползват по-дълго време, което е пътят към едно по-зелено бъдеще.


Ето и резултатите от бенчмарк тестовете:

Интересното е, че ако гледаме единичното представяне на ядрата, при Galaxy A53 5G то е съизмеримо с това на Galaxy Note20 Ultra, Galaxy S20 FE 5G и Galaxy S20+. Естествено, тези разлики стават по-големи, ако погледнем цялостното представяне на чипсетовете, което е нормално предвид по-добрата оптимизация на флагманските.

 

Гейминг тестът на 3DMark показва, че Galaxy A53 5G се представя по-добре от 65% от всички смартфони. Средният му резултат възлиза на 2288 и без да се задълбочавам, може да заключим, че това са едни добри показатели.

 

 

Един по-светъл свят

Основната камера на Galaxy A53 5G е 64 MP и е оптично стабилизирана. Това значи, че дори в движение кадрите, заснети с нея, следва да са добри. Тя е допълнена от 12 MP ултраширок сензор, 5 MP макросензор и 5 MP за придаване на боке ефект. Видеозаснемането достига до 4K резолюция с 30 кадъра в секунда.

Веднага ми направи впечатление, че снимките излизат с много по-ярки цветове, отколкото са в действителност. Дори след като изключих „Оптимизиране на сцената“, резултатите бяха същите. Сатурираните цветове правят кадрите готови за мигновено качване в социалните мрежи, така че ако обикновено обработвате снимките си преди качване, този процес може да бъде спестен. Има и опция за бърза обработка на снимките с вградения Photo Remaster режим. Ако все пак искате по-реалистични цветове, може да пробвате да изключите HDR-а, но лично аз предпочитам винаги да е включен.


Очаквано, най-добрите резултати са постигнати от основният сензор, но двукратното приближаване също е приятна изненада. Дори при 10х имаме кадър, който е използваем, както сами ще видите от снимките. Широкоъгълният сензор изкривява изображенията в краищата като ги „разтегля“, но това е напълно нормално. При видеото фигурира Super Steady режим, но само ако снимате при 1080p и 30fps.

 *Основен сензор 

 *Ултраширокоъгълен сензор 

 *Двукратно оптично приближаване

 *Десеткратно дигитално приближаване

Нощният режим е от по-добрите в този ценови клас и личните ми убеждения са, че това се дължи в немалка степен на оптичната стабилизация.

 *Нощен режим (1х)

 *Нощен режим (2х)

 *Нощен режим (0.6х)

Портретният режим предоставя добро замъгляване на фона, като изрязването е почти безупречно. Съвсем дребни неточности могат да бъдат забелязани само в зоната около косата, но това е нормално за смартфоните като цяло, а и моята прическа не прави услуги на изкуствения интелект.

 *Портретен режим

Предната камера е 32 MP и предлага широкоъгълен режим, който по презумпция служи за групови селфита. Понеже няма забележима разлика между него и стандартния, аз бих снимал основно с него, защото предлага по-голяма перспектива.

 *Селфи камера

 *Селфи камера (широкоъгълен режим)

Ето че стигнахме до последния аспект на смартфона и по традиция това е батерията. В този случай капацитетът ѝ е 5000 mAh, а зареждането се извършва единствено с кабел, като скоростта му достига 25 W. Не е най-бързото възможно, но с този капацитет няма да се налага често да влиза в употреба. Телефонът спокойно издържа цял работен ден, а за хора, които не разчитат на него за работа и не играят игри, им се гарантират два дни употреба. В кутията не е включен адаптер за зареждане, което е в крак с новата мода, но би следвало почти всеки вече да разполага със зарядно, което поддържа тази скорост на зареждане.

Заключение

След всичко изписано бих казал, че Samsung Galaxy A53 5G оправда очакванията ми и това наистина е един от най-добрите смартфони в средния клас, като така продължава традицията на предшественика си – A52s 5G. Наличието на водоустойчивост, оптичната стабилизация на камерата и четирите големи Android ъпдейта приближават този телефон повече до флагманите, отколкото до средния клас.

 

Вижте още: Galaxy Z Fold 4 загатна за потенциала си в ранен Geekbench тест