Samsung има сериозни амбиции при таблетите. Защо мислим така? Компанията е единствената, която предлага пълно портфолио от устройствата, сочени за липсващото звено между компютъра и смартфона - както от най-малките им вариации (7-инчов дисплей), така и от най-големите (10.1-инчов дисплей). А наскоро компанията представи и липсващото звено между тях - 8.9-инчовия Galaxy Tab. И трите устройства имат своите предимства, но като че ли засега потребителите проявяват интерес към таблетите с по-голям размер. Поне така съдим от развитието на пазара, който е доминиран от този тип таблети. Samsung обаче се отличават от останалите с компактен дизайн, мощен хардуер и не на по-следно място - залагат на Android 3.0 Honeycomb, който макар и недовършен (според Google) е доста по-напред спрямо предшествениците си, що се касае до таблети. В крайна сметка се получава един истински конкурент на iPad, който може да е първото устройство, което наистина ще успее да отхапе сериозен пазарен дял от конкурента си. Ето защо смятаме така. 

 

Дизайн

Първото, което прави впечатление, е големината на устройството - да, дисплеят му е с диагонал 10.1 инча, което означава по-голям обем, но пък това означава и доста по-голяма площ за игра с функциите на устройството. Прави впечатление пълната липса на хардуерни бутони в предната част на таблета. Те са заменени от софт­уерни такива, което е обща черта между всички Android 3.0 устройства. Между другото липсата на хардуерни бутони определено има своя чар и предимства, но това е друга тема. Гърбът на таблета също не е за изпускане. Буквално. Дизайнерите на Samsung са се заиграли с визита на устройството, което има доста интересна, кръговидна вдлъбнатина в задната си част. А освен че е красива, тя помага и за чисто физическа стабилност при работата с него. И помага. Наистина. Използваните материали в корпуса на устройството създават впечатление за стил и устойчивост. И не, не сме изпускали Galaxy Tab по време на теста, но някак нямаме съмнения, че устройството няма да има проблеми дори и при малко по-грубо отношение.

 

 

 

 

 

 

 

 

Устройството тежи само 589 г, а размерите му са 246.2х170.4х10.99 мм. 

 

 

 

Хардуер

Не точно във визията обаче е силата на Galaxy Tab 10.1v, а в това, което е под красивата му външност. Да започнем с „мозъка“ на таблета – 1-гигахерцовата двуядрена платформа Tegra 2 на Nvidia, за която вече сме изписали толкова мастило, че не знам какво още да добавим към суперлативите за възможностите є. С две думи: струва си и наистина е бърза.

Към хардуерните спецификации може да се добави и камерата на устройството, която може да записва 1080p Full HD видео @ 24fps и изображения с резолюция  8 мегапискела. Над екрана е разположена допълнителна 2 МР камера за видеоразговори през услуги като Qik и Fring. Налични са всички необходими сензори за едно прекрасно изживяване с Galaxy Tab 10.1v – жироскоп, акселерометър, дигитален компас и сензор за светлина. Вградената памет на таблета е 16 или 32 гигабайта, липсва слот за мемори карти, но при този обем вероятно няма да ви е необходимо разширение. Интернет достъпът е осигурен от Wi-Fi (с екстри като DLNA и Wi-Fi хотспот) и 3.5G поддръжка с максимална скорост на даунлоуд 21 Мbps, която все още е предизвикателство за голяма част от хайенд смартфоните. Любопитно е, таблетът ползва SIM картата само за пренос на данни, за разлика от първия Galaxy tab, който позволяваше и провеждането на разговори. В крайна сметка, ако трябва да дадем оценка на хардуера на устройството, то тя била отлична, тъй като на практика в него е използвана последната дума на наличната в момента техника. Да видим обаче какво управлява тя.

 

 

Операционната система

Android 3.0 Honeycomb на Google е създадена специално за таблети. И определено е усъвършенствана за този тип устройства и по-мощните им хардуерни спецификации. Тоест, тя консумира повече изчислителна мощ, но за сметка на това предлага много повече функционалности на потребителите си. Например: уиджетът за Gmail на началния екран вече не е статичен – т.е. не е необходимо да отваряте цялото приложение, за да проверите пощата си. А това е най-малкото. Honeycomb е бърз, оптимизиран е за големи дисплеи (което не можем да кажем за повечето приложения, които са предназначени за операцион­ната система на Google) и естествено е предназначен за всевъзможна свързаност – т.е. интернет за него е не просто лукс, а необходимост. И въпреки че разработчиците за Android все още се бавят с адаптирането на програмите си за този тип устройства, от Google не са губили време. И основните функционалности на услугите на търсачката като карти (включително и StreetView), офис пакет и т.н. са съвместими и с това устройство. Което гарантира удобството на потребителите. Иначе появата на хиляди и хиляди приложения в Android Market е само въпрос на време.

 

 

 

 

Дисплей и интерфейс

Дисплеят на таблета може да бъде определен само с една дума: отличен. Нещо, което не е изненада за Samsung, но все пак. Резолюцията му е 1280x800 пиксела, а цветовете (особено на подходяща светлина) са светли, меки и чисти. Зрителният ъгъл на устройството също е изненадващо добър. Тоест от компанията не са жертвали средства и в този аспект на таблета си. Единственият проблем с него идва при работата с таблета навън, особено при ярка светлина. Понякога работата с устройството може да се окаже невъзможна, дори и да се опитвате да работите на максимална яркост на дисплея. Но това не е проблем само за Galaxy Tab 10.1v. Друг, може би по-сериозен недостатък е използваното пластмасово покритие, което задържа отпечатъци от пръсти по екрана. И все пак, що се касае до начина, по който дисплеят отговаря на докосване – не искаме да си кривим душата, по-отзивчив дисплей не сме виждали. С други думи работата с него е удоволствие и е максимално улеснена, устройството откликва на всяко докосване, независимо дали просто сърфирате в интернет, или сте в някое допълнително инсталирано приложение. И ви уведомява при всяко докосване с вибрация, за да не стават инциденти.

 

 

 

Общо впечатление

Galaxy Tab 10.1v е (да не казваме голяма дума) много добър в това, за което е предназначен. Мултитаскингът, или способността му да работи с няколко приложения едновременно, е факт и е безпроблемен (дори доста бърз) благодарение на платформата Tegra 2. Пример: не знаем дали сте играли на Angry Birds, но таблетът може да зареди всичките три версии на играта, комбинирани с интернет браузъра, приложението за камерата, Gmail и Google Sky Map накуп. И да не се задъха. Дори и когато превключвате между тях. Единствено леко забавяне се наблюдава при сърфиране в интернет, и то когато се опитвате да заредите твърде тежки Flash уеб страници. Но пък за сметка на това има Flash, при това 10.2. Опитайте се да намерите това при iPad.

Безпроблемна е и ситуацията с медията. Възможностите на Galaxy Tab 10.1v в това отношение са подсигурени изцяло от Android, което не е никак малко – дори обрат­ното. Google се старае да осигури както просвирването, така и обработването на мултимедия, при това по лесен и бърз начин. Дори и да става въпрос за видеоклипове с висока резолюция (HD). И ако трябва да обобщим всичко казано дотук с няколко думи: да, това е конкурент на iPad 2. При това доста силен.

 

Тагове: