Ние, потребителите, като че ли толкова свикнахме с бързите темпове на развитие на мобилните комуникации, че постоянно искаме още и още и като че ли напоследък, каквото и да ни представят производителите, все търсим какво липсва, вместо внимателно да се вгледаме в това, което има. За журналистите пък да не говорим - ставаме все по-взискателни и критични. В тази статия обаче няма да критикуваме, няма да търсим липсващите неща, а ще се опитаме да ви покажем нагледно какво представляват таблетите - тази съвсем нова категория устройства, която се очертава като най-интересната, най-динамичната, а ако вярваме на анализаторите, които без изключение ґ вещаят бляскаво бъдеше - в скоро време ще е и една от най-популярните.

Така, какво представлява таблетът и на какво е способен той?

За да илюстрираме възможности­те на таблетите възможно най-добре, решихме да използваме Samsung Galaxy Tab - освен че е сред най-новите предложения на пазара, този модел е един от най-функционалните, интерфейсът му е локализиран на български, цената му е сравнително достъпна, а със 7-инчовия си дисплей се позиционира точно в междинната част между Dell Strek (5" тъчскрийн), който ви представихме в миналия брой, и популярния Apple iPad, сравнителна таблица с който ще намерите на стр. 53. На избора ни повлия и фактът, че той ползва най-новата версия на Android - 2.2 Froyo, и работи със SIM карта, което, освен че ви позволява, разбира се, да провеждате разговори, ви подсигурява и постоянна интернет връзка, макар и невинаги високоскоростна.

 

В статията "Убиецът на нетбука" в октомврийския брой на сп. Телефон споменахме, че таблетът се позиционира някъде между смартфона и нетбука. Специално Galaxy Tab например е доста уголемена версия на бестселъра на Samsung смартфона Galaxy S, което автоматично го прави по-удобен за четене на текстове, имейли, преглед на уеб страници и видео, екранната клавиатура е вече доста по-голяма и следователно по-лесна за работа. Нетбуците основно се ползват за сърфиране в мрежата, преглед на пощата, чат, като предимството им е, че са достатъчно малки, за да се носят навсякъде. В действителност с таблета можете да правите абсолютно всичко, което и с един нетбук, но с тази разлика, че имате тъчскрийн и екранна клавиатура, писането на която, макар да е доста интуитивно, не е толкова бързо и удобно, колкото на физическа клавиатура. Предлагаме ви едно много интересно сравнение на Samsung за позиционирането на таблетите и в частност на Galaxy Tab между различните типове електронни устройства, след което ще разгледаме какво ще ви предложи таблетът в трите основни ситуации - на път, по време на бизнес пътуване и у дома.

 

     

 

        

На път

Samsung не в една и две ситуации описва своя таблет като Pocket size. За да съберете Galaxy Tab в джоб, обаче ще ви трябват доста големички дрешки. В сравнение с нетбук таблетът е по-малък и лек, но определено за пренасянето му ще ви необходима чанта. За дамите пояснявам, че със портмоне средна големина няма да ви свърши работа. Все пак 7" е доста сериозен размер на дисплея, последният заема почти целия лицев панел. Любопитна подробност е, че той е защитен със специално стъкло - Coring Gorilla Glass, което, както някои от собствениците на iPhone 4 вече са разбрали, не е удароустойчиво. То е подсилено и по-трудно се драска, но все пак таблетът трябва да се пренася в калъфче. Макар да има своите предимства, Gorilla Glass е просто магнит за отпечатъци, а за да се отървете от тях, Samsung са поставили кърпичка за почистване.

Под дисплея са стандартните за Android 4 бутона за управление, разбира се, сензорни, а над тъчскрийна ще забележите камера за видеоразговори. На лявата страна са разположени клавишите за заключване и регулиране височината на звука, слотът на мемори и SIM картата. Дясната е съвсем празна, а на гърба има втора камера с 3 МР резолюция, като по време на видеоразговор може да превключвате между двата модула също както при всеки 3G телефон.

Galaxy tab е сравнително тънък - 11.98 мм, доста лек (380 г) и удобен за работа с една ръка. На път спокойно може да влезе в ролята на е-reader, като яркостта на дисплея може да се регулира директно от издърпващата се лента, без да се налага да влизате в менюто с настройки. Readers Hub ви дава достъп до три услуги: Новини, която обаче "скоро ще бъде достъпна"; eMagazines, или списания, със същия статус и перфектно работещия eBooks, който дава достъп до електронния магазин на Kobo, откъдето, освен че може да си купите актуално заглавие, има и доста безплатни романи. Приложението за четене на книжки предлага два - дневен и нощен режим, възможност за промяна на шрифта и големината на буквите. Запомня страницата, до която сте стигнали, след което при отварянето на книгата автоматично ви отвежда на това място, Прелистването на страниците е бързо, но е лишено от финеса на iPad и iPhone например.

 

Навигация

      

 

Ако пътувате често, определено ще оцените приложението Places. Това е LBS (услуга, базирана на местоположението), която на база на вашето местоположение ви дава информация за намиращите се в близост обекти, които могат да бъдат от интерес за вас - предварително дефинирани са 7 категории - ресторанти, кафета, барове, атракциони, бензиностанции, банкомати и хотели, като има възможност вие да търсите по собствени критерии и да си добавяте места. Впоследствие можете да видите подробна информация за всяко място - къде се намира, как да стигнете до там, работно време, услугите, които предлага, и дори директно да се обадите на телефоните за връзка.

        

В Tab предварително инсталирано е приложението на Google за навигация завой по завой с гласови упътвания, то дори има собствена иконка, но когато го стартирате, става ясно, че все още услугата не се поддържа в нашия регион. Което означава, че на практика получавате Google Maps с преглед на маршрут и писмени указания, Latitude също е тук и можете да споделите местоположението чрез email към ваши познати.

Voice Search също е предварително инсталиран, той ви позволява да търсите в популярната търсачка, като, вместо да пишете, изречете думата.

 

Камера

Няма какво да се лъжем, 3 МР вече е стандартната резолюция на камерите в бюджетните модели. Така че не очаквайте невероятни кадри от таблета, тук камерата е най-вече за видео­разговори, евентуално някакви моментни снимки, които да публикувате във Facebook, но нищо повече. А и да си кажем честно, дори и да беше по-качествена камерата, с размерите си таблетът не предполага използване като фотоапарат.

 

Social Hub

Телефонният указател на Tab обединява в един изглед SNS, IM, email информация. При отварянето на всеки контакт можете да проведете телефонен или видеоразговор, да му изпратите съобщение чрез Gtalk, да му напишете email, SМS или пък да коментирате статуса му в социалните мрежи Facebook и Twitter. Между другото тук освен Gtalk имате полета за ICQ, Skype... но очевидно е само информативно, защото с тапване върху инфото не изпращате съобщение в Skype например, дори и приложението да е стартирано. Този бъг може и да се дължи на факта, че устройството ни е тестово, но това е малко вероятно. По-скоро липсва интеграция със Skype клиента може би защото самото приложение е налично за Android само от около месец.

Така или иначе е доста удобно на едно място да получавате цялото инфо за човека, от който се интересувате. Можете да синхронизирте и ъпдейтвате вашите контактна информация във Facebook, Twitter, MySpace и Google.

     

 

Full HD

Oт доста време Samsung обръща внимание на видео възможностите на своите модели - това е производителят на първите DivX сертифицирани смартфон Galaxy S и телефон Wave за преглед на HD 720p видео. Таb продължава традицията - освен че е способен да възпроизвежда MPEG-4, H.263, H.264, Divx/Xvid файлове, устройството предлага и Full HD (1080p) видео преглед.

 

     

Музикалният плейър

Както е видимо от скрийшотите, тук можете да подредите музиката си по изпълнител, албум, жанр, да си създавате плейлисти. Показват се обложките на албумите.

 

 

Тагове: