Вече минаха два месеца от представянето на дългоочакваната нова мобилна платформа на Microsoft - Windows Phone 7. Смартфоните с нея започват постепенно да си проправят път към нашия пазар - след LG Оptumus 7, който стана първото WP7 устройство у нас, от този месец идват още две - HTC HD7, който ще е наличен първо в търговската мрежа на GLOBUL и Samsung I8700 Omnia 7, който вече се предлага от Vivacom. Въпреки че трите смартфона споделят доста общи характеристики, отговарящи на минималните изисквания на софтуерния гигант - минимум 1 GHz процесор, отделен графичен ускорител, WVGA дисплей и т.н., все пак има нещо, което отличава Omnia7 - това е 4-инчовият Super AMOLED дисплей.

 

Визия

От практиката ни досега сме си направили следното заключение - колкото по-голям е дисплеят на един телефон, толкова той е по-фин и има по-привлекателна визия. Със Samsung Omnia 7 нещата не се различават коренно от представите ни. 4-инчовият екран е докарал дебелина от 11 мм на телефона, което си е направо чудесно. За да подсилят ефекта на стабилен смартфон, Samsung са използвали и матиран алуминий по гърба. Определено са се постарали за първото си Windows Phone 7 предложение, тъй като сглобката наистина е много добра и никъде по корпуса не ни направиха впечатление евтини материали или скърцане. Минус на дизайна е, че на гърба оптиката на камерата няма каквото и да е предпазно капаче. Иначе на лицевата част ясно отново се подчертава коя е платформата - кръглият бутон с логото на Windows. Той е механичен и води до основното меню. От двете му страни има други контроли, но те са сензорни.

 

Феноменалният екран

Използваният екран е съ­щият като този на добре познатия вече Samsung Galaxy S - 4-инчов SuperAMOLED панел с резолюция 480x800 пиксела и капацитивна технология. Не е нужно да казваме, че това е повече от перфектен екран. Най-ясно видяхме предимствата му спрямо класическото LCD (контраст, яркост и цветове) в менютата на Windows Phone 7. Тъй като са бял текст на черен фон, на моменти можете да помислите, че работите с лъскава картичка, а не с електронен дисплей. Четимостта на слънце е много добра, а усещанията на командите ви - също без забележки. Общо взето, това е много добър дисплей, който определено отваря много устройството. Между другото технологията на Samsung има още едно предимство освен живата картина, той изисква по-малко енергия.

 

Windows Phone 7 - твърде различен от Windows Mobile 6

След обзорния ни материал за Windows Phone 7 в миналия брой, тук няма да се спираме повторно на всички нововъведения. Ще споменем само, че пътят от Windows Mobile 6 до новата платформа е много дълъг, да не кажем голяма дума - почти нищо общо няма освен името Microsoft. Операционната система обаче има още доста да се доработва, тъй като, откровено казано, страда от сериозни недостатъци - няма copy/paste функционалност, няма мултитаскинг, което за смартфон с такива възможности е просто наказуемо. Има и други минуси, но това са най-фрапантните. Иначе от гледна точка удобство при работа Windows Phone 7 с хилядите си възможности за персонализации вече застана редом до Android, Symbian и iOS и може да се нарече модерна платформа.

 

Връзки

В комуникационно отношение единствените две неща, които ни направиха лошо впечатление, бяха около Bluetooth интерфейса. Първото е, че е версия 2.1, а не 3.0, както други топ предложения на корейския производител, а второто е, че не поддържа обмяна на файлове. Последното е лесно решимо с допълнителен софтуер, но не е там идеята. Иначе разполагате с двубандов 3G модем, работещ с HSDPA и HSUPA на скорости от 7.2 Mbps и 5.76 Mbps. Wi-Fi модулът е без грешка, тъй като поддържа 802.11 b/g/n мрежи. Браузърът, с който пристига Windows Phone 7, е логично да е Internet Explorer. Нека обаче да няма горчив вкус в устата ви, тъй като Microsoft наистина в новата му версия са го подобрили неимоверно много. При тестовете работеше отлично, има много добра оптимизация за тъчскрийн, поддържа табове, но има и няколко недостатъка - не поддържа Flash, не можете да сваляте файлове с разширения, които не се разпознават от операционната система, и не работи със Silverlight технологията. Това са обаче неща, които смятаме, че ще бъдат бързо оправени.

 

Екстри

При телефон с операционна система винаги е трудно да се говори за екстрите, тъй като във всеки един момент чрез програми вие може да увеличите функционалността му многократно. Е, ние обаче ще се постараем да покрием основното. В менюто на смартфона ще намерите Music & Video част, която е с логото на Zune. Там са събрани аудио и видео плей­ърите, към които определено имаме забележки. Музикалният плейър се справя добре с възпроизвеждането на MP3/WAV/WMA/eAAC+ файлове, но за съжаление няма еквалайзер за донастройка на звука. Видео плейърът пък не чете AVI файлове с Divx и Xvid кодиране. Ще ви успокоим по отношение на последното, тъй като мултимедията в телефона се качва през Zune софтуер на компютъра ви, който е ангажиран с преконвертирането на AVI файлове в MP4. Omnia 7 разполага и с FM радио, но то е много ограничено - не поддържа RDS, а също така по непонятни причини се слуша само на високоговорителите на телефона. Да обърнем внимание и на камерата - Samsung са заложили на 5 MP сензор с автофокус и помощ от LED светкавица. Камерата прави много добри снимки, с отлична детайлност и пъстрота на цветовете. Шум не се забелязва, а контрастът е отличен. Интерфейсът ґ е сравнително постничък, но има всичко, което ви трябва. Интерес представлява новата функция, която позволява, след като сте снимали и камерата отново е активна, да минете с пръст отляво надясно и да се върнете на току-що заснетия кадър.

 

 

Заключение

Когато започваш да градиш нещо ново, началото винаги е трудно и пътят към съвършенството въобще не е кратък. Казваме това, тъй като след теста сме малко разочаровани от Windows Phone 7 платформата. Реализацията на смартфона от страна на Samsung e невероятно добра (чудесен екран, мощен процесор, добра камера), но Microsoft определено не са свършили своята част от работата. Има много хубави идеи, но има и недопустими минуси - липса на мултитаскинг, невъзможност за видеотелефония, отсъствие на Flash в браузъра, по Bluetooth не можете да пращате файлове, няма USB Mass Storage... а също така нямате и copy/paste функционалност. Със сигурност повечето от тези недостатъци ще бъдат оправени. Докато не стане това обаче, според нас основният потребител на Windows Phone 7 смартфони ще е ентусиастът, а не масовият потребител. И все пак - трябва да дадем шанс на платформата.

 

Тагове: