Philips 220X1SW/00: зрителен комфорт и разкошна картина на добра цена

 


Умората в очите. На ден прекарвам над 7 - 8 часа пред монитора, а предполагам при повечето от вас положението не кой знае колко по-различно, нали? Ето защо ми е особено приятно и интересно, когато говорим за монитор, при който освен за контраст, разделителна способност и време на опресняване се говори и за други неща. Като например технология за подобряване на зрителния комфорт. В случая с Philips 220X1SW/00 става въпрос за Lightframe. Идеята е ясна - рамката на монитора „сияе“ дискретно в нежен бледосинкав цвят. Целта е да се внесе допълнителна светлина в определена част от спектъра, която да релаксира очите, да подобри концентрацията и разбира се - да създаде една активна и приятна атмосфера - било за работа или за забавление.

 

Нищо случайно. Освен че изглежда наистина възхитително, в крайна сметка Lightframe е плод на обстойни медицински проучвания! И макар ефектът от светещата рамка да е строго субективен, поне по мое мнение резултат наистина има. Казвам лично мнение. Като малък имах очила, сега нося меки контактни лещи (да не казвам с какъв диоптър!) и лекарите винаги са ми повтаряли да не гледам телевизия в тъмна стая. Задължително трябва да има някакъв отделен светлинен източник. Е, неговата роля в случая се изпълнява от светещата рамка, която огражда дисплея като с  „ореол“.


Картината. Да, рискувам статията да заприлича на ревю на LCD телевизор, но в крайна сметка, няма нищо лошо в това, напротив, така или иначе явен е стремежът на Philips да концентрират усилията си върху качеството на картината при новите си модели монитори, включително при 220X1SW/00.  То се постига чрез комбинация от брутално висок контраст (Smart Contrast), интелигентна самонастройка (SmartImage) и завишени технологични стандарти на производствени изпитания (TrueVision).

True Vision – започвам малко отзад напред, но мисля, че именно технологията TrueVision и нейните солидно завишени стандарти при провеждане на вътрешнозаводски тестове са най-важния гарант за качествата на този модел монитор. Philips се кълнат, че всяка бройка, която напуска фабриките им, се подлага на безкомпромисен тест, четири пъти по-суров, отколкото изискванията на Microsoft за пълна съвместимост с Vista.

 

Smart Contrast - както може да се досетите, това е маркетинговото название за динамичен контраст, който в случая може да достигне 30 000:1! Целта е ясна - наситени и живи цветове, като се обръща особено внимание на черните тонове, които трябва да са безупречно плътни, а тъмните нюанси - достатъчно добре различими. Така че, ако гледате често филми на компютър (особено мрачни хорърчета), ще оцените преимуществата на Smart Contrast. Особено в комбинация с успокоителното и комфортно въздействие на Lightframe.

 

SmartImage. Системата за интелигентна и динамична самонастройка на Philips се състои от няколко компонента и дава наистина доста добри резултати, като анализира в реално време картината на дисплея и оптимизира контраста (SmartContrast), цветовото насищане (SmartSaturate), резкостта (SmartSharpness)               и (SmartResponse) времето за реакция. Естествено, докато пишете доклад или смятате нещо на Excel, SmartImage едва ли ще ви  бъде от особена полза, но ако след това сте решили да се самовъзнаградите за усърдния труд с някой хубав филм, тогава ще усетите предимствата на „живото“ оптимизиране на образа.

И още. Магията е в детайлите, както казват хората, понякога някои уж дребни екстри могат да променят отношението ви към даден продукт изцяло. В случая аз останах доволен от присъствие на бутон за превключване от широкоекранна (16:10), към стандартна (4:3) пропорция. Нищо особено уж, но толкова ми е досадно, когато отворя някой стар филм или игра, и тя се „сплеска“ като с менгеме на дисплея. Вярно, при 4:3 остават „черни“ ленти от двете страни, но пък може да се насладите даден видеоклип в реалната му прелест. Друга интересна екстра е присъствието на „Кенсингтън“ заключване (мониторът тежи под 5 кг СЪС стойката!) така че тази идея въобще не е лишена от смисъл.

 

Забележки. Една-единствена и тя се казва: резолюция. 220X1SW/00 поддържа 1680х1050. Което автоматично означава, че няма да може да гледате Full HD видео в пълната му прелест! Въпреки че всички останали отлични предпоставки (Lightframe, SmartImage, бърза матрица, прилична яркост 250 cd/m2) са налице. Решението на Philips може да ви се струва странно, но има логично обяснение: мониторът ползва 16:10 панел с размер 22", който има максимална резолюция 1680х1050. Резолюцията Full HD 1920x1080 е характерна само за 16:9 панелите, които са 21,5" или по-големи. Т.е. – причината е чисто техническа.

 

 


Технически данни:

  • Разделителна способност: 1680 x 1050 пиксела,
  • Размер на панела: 22 инча / 55,9 см
  • Яркост: 250 cd/m²
  • Динамичен контраст: 30 000:1
  • Статичен контраст 1000:1
  • Зрителен ъгъл: 160º (хор.) / 160º (верт.)

 

»Да: оптимизация на картината, USB порт, технология за зрителен комфорт чрез подсветка на рамката

 

»Не: не поддържа Full HD

 

»Мнение: 220X1SW/00 е разкошен модел с отличен дизайн, оригинална визия и авангардна технология за зрителски комфорт, който е подходящ за домашни и домашно-офисни условия. Ако не планирате да гледате Ful lHD съдържание, това е вашият монитор.

 

Тагове:
Още от Tech