Що е то и има ли шанс за светло бъдеще
На пазара на ултрапреносими устройства особено място заемаха нетбуците. Силен беше стартът на Asus EeePC, последван от почти всички големи и по-малки производители на компютърна техника, та дори и на телефони като Nokia. Да припомним – нетбуците са мини компютри, които на външен вид лесно могат да се сбъркат с улрапреносимите лаптопи, но са базирани на олекотената платформа Intel Atom, която им дава базова изчислителна мощност, достатъчна за инсталиране на Windows. Много добре осигурени откъм свързаност и все пак – не са телефони. Потребителите ги приеха с овации, но след около година се появиха съмнения, че те не са нито толкова евтини, леки и свързани, колкото на повечето хора им се иска да бъдат.
Резултатът, породен като че ли повече от маркетингова, отколкото от технологична еволюция, се очертава смартбукът. В същността си това е нещо по средата между смартфон и нетбук. За разлика от нетбуците, тук платформата е базирана на вариации на архитектурата ARM, а 3G свързаността е задължително условие, което прави възможностите на един смартбук аналогични на тези на смартфоните. Операционната система обаче е Linux, а формата и размерът, включително клавиатурата и екранът, са като на доста умален нетбук.
Qualcomm и Freescale Semiconductor
са готови да пуснат на пазара подобни устройства, доста по-евтини от нетбуците и със силно оптимизирано енергопотребление, което е едно от предимствата на ARM платформата. С други думи издържливостта на батерията със сигурност печели точка в тяхна полза, а използването на Linux не натоварва общата цена с тази на софтуера. Последното обаче е много съмнително предимство, тъй като пазарът на нетбуци вече доказа, че болшинството потребители предпочитат да платят повече, но да разполагат с удобството на Windows и най-вече на многобройните приложения за него. Междувременно Google и Android също са фактори на пазара на смартфони, така че защо да не се окажат такива и на този на смартбуци – това е една посока на развитие, която тепърва предстои – евентуално – да видим.
Почти сигурен гарант за бъдещето на смартбуците обаче си остава 3G свързаността. 3G мрежите имат все по-добро покритие, цените на мобилния интернет падат чувствително и възможността да работиш с интернет и електронната си поща наистина навсякъде и от наистина достатъчни по размер екран и клавиатура звучи като сбъдната мечта на всеки пътуващ бизнесмен. Особено с добавка например на Bluetooth, Wi-Fi, GPS и HD видео като в предложенията на Qualcomm.
Размисли около CES 2010
Както при всички електронни устройства в днешно време, ясно изразена граница между продуктите, предназначени за правене на бизнес, и тези за осигуряване на забавление не съществува. Би било много едностранчиво смартбукът да се нарече бизнес устройство. Достъп до интернет отвсякъде може да ви трябва и по съвсем „лични” причини – например заради Facebook и Twitter, за теглене и гледане на уеб видео, за купуване и слушане на цифрова музика и за много други неща от обширното поле на потребителската електроника. Затова и смартбуците бяха една от технологичните еволюции, които показа CES през този месец. Идеята тук е тя да не остане само екземпляр от едно шоу, а да започне по-активен и пълноценен живот на масовия пазар.
* * *
Модели смартбуци вече представиха някои от големите световни компании. Сред тях са такива като Skylight на Lenovo, Freescale Semiconductor и HP Compaq AirLife 100.
Източник: сп. „Телефон“