![HUAWEI FreeBuds Pro 4 – аудио-визуална естетика като никоя друга](https://hicomm.bg/uploads/articles/202502/78096/300-mainimage-huawei-freebuds-pro-4-audio-vizualna-estetika-kato-nikoya-druga.jpg)
Следващият гост в теста е пълна противоположност на технократския подход при конструирането на винилови плейъри - това е модел за лирично настроените меломани.
Дизайнът на SME10 притегля още от пръв поглед и няма да остави никого равнодушен. Моделът е изпълнен в традиционната за това ниво грамофони блокова конструктивна схема. Блокът за управление е базиран на основата на 8-битов микроконтролер, разположен в отделен корпус и съединен с плейъра посредством кабел. Специално разработеният двигател е закрепен в долната част в демпфван корпус. По този начин, освен че елиминира вредните вибрации, плейърът работи абсолютно безшумно. Вина за това има и високото качество на лагерите на самия двигател, както и ефективното двустепенно окачване на диска - полимерно между двигателя и неговия корпус и с помощта на три демпфващи стойки между долната и горната част на корпуса. Плейърът демонстрира отлична динамика на масивния (над 4 кг) диск, като при старта фазовият захват започва след приблизително 4 секунди, а при спиране дискът става неподвижен след три оборота (при скорост 33 1/3).
Платформата на грамофона позволява по принцип монтиране на различни тонрамена, като в случая този модел е комплектован с фирменото тонрамо SME10, разработено на основата на знаменитото рамо от серия 300 - SME 309. Тръбата на това тонрамо е направена от магнезиева сплав. Тази технология позволява осигуряване не само на висока точност на геометрията, но и идеално стабилни свойства на самия материал във всичките детайли.
По време на прослушване аналогов шум практически не се чува, както и бучене, което е очаквано, имайки предвид класа на това устройство. Средните и високите честоти са прозрачни, разкриват пълния потенциал на виниловия запис. Басовете, както във всеки един грамофон, не са на преден план, но въпреки това са изключително информативни и чисти.
Всъщност най-интересно е своеобразното пътешествие във времето - прослушването на колекционерски записи от 60-те, 70-те и 80-те години.
Звукът е отчетлив, като на длан, забелязват се дори различните подходи към записа, мастеринга и свойствата на фонограмата съобразно звуковата мода. Още повече - дори при смяна на няколко плочи независимо от възрастта им звученето си остава на изключително високо ниво, сякаш времето няма никакво значение за този грамофон. Именно в това всъщност се състои и най-забележителното свойство на винила - съхраняването за бъдещите поколения не само на записа, но и на характерното звучене на самата епоха.
Със звука на този грамофон ще се отправите на своеобразно пътуване във времето.