Текст: Георги Панайотов
В края на април започнаха продажбите на първия телефон в света с лепенка PlayStation Certified на кутията. С други думи - на този модел могат да се пускат игрите, създадени за първата гейм конзола на Sony - PlayStation. Същата, появила се в края на 90-те години на миналият век. В морето от еднотипни, Android-базирани телефони Sony си позволи да повтори един от най-неуспешните експерименти на Nokia и SE Play е продуктът на тази авантюра.
Play, като смартфон
Play е задвижван от мобилната ОС на Google - Android. Инсталирана е последната към момента нейна версия - 2.3 Gingerbread, която е все още екзотика за моделите, предлагани на пазара. До момента опитът ни е показал, че всяка нова версия на Android работи по-бързо от предишната на еднакъв хардуер и добавя нови функции. В Play те са разделени в две посоки - игри и социални мрежи, като телефонът се справя стабилно и с двете задачи. Интерфейсът реагира бързо и без лаг при максималното възможно натоварване както при приложенията, така и при игрите. Това малко ни изненада, защото за разлика от повечето нови модели Android-базирани смартфони Play е с обикновен едноядрен процесор Qualcomm Snapdragon и само 512 мегабайта оперативна памет. За сравнение новите модели висок клас смартфони като стандарт са с двуядрен процесор и 1 GB памет. Затова времето за рестарт на телефона и зареждане на операционната система е осезаемо.
Качеството на звука в Play е на ниво. Високоговорителят предава гласа ясно и отчетливо, без да го променя, а вторият микрофон заглушава страничните звуци и помага да ви чуват по-добре. Вградената камера е стандартна 5 МР, без добавени стойности, като опция за запис на HD видео. Максималната й резолюция при клипове е 800х480, които се записват в YouTube формат (до 10 мин). Както в повечето Android-базирани смартфони, качването на клипчетата става с един бутон от десктопа.
Четириинчовият екран е с напълно задоволителна резолюция от 854х480 пиксела, като единственият минус е невъзможността автоматично да се променя яркостта му. При напълно "надут" екран батериите падат бързо - факт, от който Play не прави изключение. Друг минус е, че на ярка дневна светлина дисплеят не се вижда особено ясно.
Дизайн
Отличителна черта на Play е слайдър джойпадът с типичните за PlayStation Portable бутони. Тук смартфонът блести на ниво ергономика и удобство на контрол. Удобно се държи с две ръце, а екранът остава напълно открит - проблем при всички тъчскрийн смартфони е, че по време на игра една трета от дисплея е заета от палци. При издърпването на слайда се улеснява и набирането на текст благодарение на доста удобната и адекватно реагираща на натиск QWERTY клавиатура. Натискането на всеки клавиш води до кратка вибрация за конфирмация, която допринася за удобството при работа с него. В крайна сметка Play може да си съперничи със слайдърите с отделна клавиатура.
На гърба на телефона са разположение два допълнителни бутона, нужни за игри, които допринасят за дебелината на Play. С 16-те си милиметра в затворено положение дизайнерите му са се постарали да натъпчат всичко колкото може по-плътно. Това води до един леко дразнещ момент на загряване на задния капак (батерията е плътно прилепнала към него) след 15 минути ползване. А капакът й е доста крехък, което, комбинирано със сравнително сложната система за свалянето му, изисква допълнителна доза внимание при смяна на SIM или мемори карти. Добре е, че слотовете за тях се намират не под батерията, а "над" нея, което означава, че можете да направите смяната, без да е нужен рестарт на телефона. В комплекта си Play пристига с 16-гигабайтова карта, която би трябвало да е напълно достатъчна за доволно количество музика и игри.
Play, като конзола
Play задоволително добър, но неблестящ с нищо смартфон. Защото акцентът в него е друг - игрите, които дават и името му. Още с отварянето на слайда автоматично се включва програмата Xperia Play, която изпълнява двойната функция на стартова площадка за всички инсталирани игри и магазин за закупуването на нови.
Предварително на смартфона са инсталирани пет игри. Bruce Lee, Sims 3 и FIFA 10 от Electronic Arts, Star Batallion, както и класиката Crash Bandicoot, превърнала се в нарицателно за PlayStation. Паралелно с дебюта на Play, Sony пусна в Android Market още пет игри: класиките Destruction Derby, MediEvil, Syphon Filter, Cool Boarders 2 и Jumping Flash. Към тях може да се добави пълният каталог на Playstation. Въпреки че много малка част от него е оптимизирана за смартфона (в Android Market вече има над 50 заглавия), игрите са достъпни, държат се стабилно, играят се и изглеждат добре.
Част от разработчиците на Android игри също започнаха да пускат "оптимизирани за Play" версии на заглавията си, в които те се възползват от допълнителните контроли и резолюцията на телефона. Така в среда без конкуренция Play има всички шансове да се превърне в пълен пазарен хит сред всички, които имат нужда от функционалността на Android телефон и са се замисляли за портативна конзола, но по една или друга причина са се отказали от нея.
В зависимост от резултатите на Play, Sony Ericsson обмислят възможността да добавят PlayStation certified тага и към други техни модели. Вече ни е любопитно какъв ще е отговорът към Play oт страна на другите производители на смартфони. Ако Apple, HTC, Nokia и Samsung решат да предизвикат Sony на собственото им бойно поле, резултатите ще са очарователно приятни за потребителите и ще променят значително начина, по който приемаме смартфоните.
Play е отличен смартфон. Създаден е за игри и с тази си функция е неповторим и определено не го чака съдбата на Nokia NGage. В момента е без конкуренция на пазара, което го прави още по-добър ход от страна на Sony (а и има потенциала да създаде собствена пазарна субниша). Недостатъците му са дребни и в пъти по-малко от тези на първия iPhone, най-големият от които - времето на автономност (около ден), се превъзмогва от запаления геймър със закупуването на резервна батерия. Ако Sony продължи да ъпдейтва каталога с оптимизирани за смартфона заглавия, ще направи много хора, израснали с Playstation, неимоверно щастливи.
В тръпнещо очакване
Шумът около Play започна още през есента на миналата година. Тогава се появиха първите концептуални изображения на все още необявения смартфон в техноблога Engadget. Последваха няколко месеца, в които се изчакваше отговорът на Sony доколко тези картинки са реални, а фен бойовете буквално изтрещяха, като се разделиха основно на два лагера. Едните започнаха да строят олтарчета на Sony за това, че ще им позволи да играят Tomb Rider на мобилния си телефон, а вторите набързо припомниха, че единственият гейм телефон - Nokia Ngage, се провали с гръм и трясък. Основната причина за това тогава беше прекалената профилираност на телефона и малкото игри за него. В Play Sony хитро смятат да финтират този трап, като залагат на огромния PlayStation каталог, а ако това не е достатъчно – на магазина за приложения за Android.
Защо толкова му се радваме
Play e събитие поради няколко причини. Първата е, че в морето от еднотипно изглеждащи и държащи се смартфони той е глътка свеж въздух. Втората е, че това е първият успешен гейминг-ориентиран телефон след поредица от неуспешни експерименти в тази сфера (дори не искаме да си спомняме за китайските модели с вграден Super Nintendo емулатор, чието присъствие е срам за телефонната индустрия като цяло). Третата е, че може да побутнат Nokia от пораженческото й състояние и да я накарат да комбинира опита си от NGage с конзолния каталог на Microsoft. Последната, но не по важност е, че Play официално циментира мястото на смартфоните като сериозни гейминг устройства (което от своя страна може пък да побутне пазара на Nintendo).
Технически данни:
- Sony Ericsson Xperia Play
- Формфактор: слайдер
- Размери: 119×62×16 мм
- Тегло: 175 г
- OS: Android 2.3 (Gingerbread) CPU: Qualcomm 1GHz Scorpion (Snapdragon) GPU: Adreno 205 РАМ
- Памет: 512 MB
- Памет: 400 MB Карта: microSD (до 32 GB)
- Интерфейс: тъчскрийн, акселерометър, джойпад
- Дисплей: 4 инча (854×480 пиксела)
- Камера: 5.1 MP
- Връзка: microUSB 2.0
- Мрежи: GSM (GPRS, EDGE) 850/900/1800/1900 UMTS (HSPA) 800/850/1900/2100 UMTS (HSPA) 900/2100