Sony отдавна следва политиката да предлага компактни версии на своите флагмански модели телефони, а Xperia 5 е точно такъв. Компанията определено проектира модели, радващи феновете на марката Sony, които ги избират, като отказ от масовите iPhone и други популярни марки. Всъщност това е „изборът на различно решение“. Опит, да не бъдете като всички останали. Ако обичате да снимате видео и искате да получите „професионални“ инструменти, подобни на използваните в Холивуд, то и вие сте потенциален бъдещ потребител на Xperia 5.

Скъпа, смалих Xperia 1!

Да, в класическият комедиен филм Honey, I Shrunk the Kids, Рик Моранис смали децата си погрешка. Но тук няма грешки и затова външният вид на Xperia 5 следва класическата строго елегантна и разпознаваема формула, за да разберете веднага, че става дума за умалената версия на Xperia 1. Корпусът му е от стъкло (Gorilla Glass 6) плюс алуминиева рамка и смело може да се каже, че дизайнът му е на ниво, излъчващо премиум качество. Освен това е защитен от намокряне (сертификатите IP65/IP68). В България са налични моделите в черен и син цвят, като ние изпробвахме черния вариант.

Следващото нещо, което ще забележите е неговата ергономичност – телефонът е тесен и висок (158 x 68 x 8.2 мм), тежащ 164 грама. Приляга удобно в дланите, което е приятно за хора, работещи само с една ръка, но все пак стъклото го прави леко хлъзгав – имайте предвид.

Нещо удобно: за да поставите SIM картата, не ви е нужна специална „игла“. Можете да извадите слота за нея само с пръсти, което е плюс за всички, които често сменят картите памет или SIM картите си. Интересното е обаче, че телефонът може би е по-подходящ за десняците – бутоните за звука са отдясно, а под тях е сензорът за пръстови отпечатъци. Той е много удобен, когато вземете устройството и го ползвате с дясна ръка, но ако сте левичар? Разбира се, нищо не пречи да настроите сензора за вашия показалец или друг пръст. Но самия процес по настройката понякога е досадна задача. И още нещо странно - вибрация при допир на сензора липсва. Следователно ако не гледате телефона си, ще е трудно да разберете дали сте го отключили успешно, или не.

Освен тези бутони, от същата страна се намират още бутона за включване и изключване на телефона, както и специалният хардуерен бутон за камерата. Разбира се, последният може да бъде конфигуриран кога и как точно да работи, но като цяло хардуерният бутон е удобен за хора, които снимат често и искат да реагират бързо на всяка изправила се пред тях ситуация.

Микрофоните на телефона са два – разположени отгоре и отдолу, а в стила на флагманските модел, Xperia 5 се справя чудесно и с намаляването на шума. Отдолу има високоговорителче с решетка, както и USB Type C слот за зареждане. Аудио жак за жалост липсва, но с това вече сме свикнали.

Дисплей като за кино

Заради оригиналния размер на корпуса, екранът също има специфичен размер – 6.1 инча, 1080 x 2520 пиксела или „кино“ съотношение от 21:9. Използва OLED панел с 449 пиксела на инч гъстота, автоматично регулиране на яркостта, DCI-P3 цветова схема (използвана от създателите на филми!) и поддръжка на 10-битов HDR. Това гарантира ярките цветове и добрата видимост на открито.

За някои хора по-тесният и издължен екран може да е странен, дори неудобен, защото вече са привикнали към по-широките такива. Но ако поработите повече време и с една ръка, ще установите колко е удобен. Ако въпреки това телефонът все още ви се струва голям, разполагате с функция за намаляване размера на екрана така, че да стане още по-достъпен за работа с една ръка.

Широкоекранният формат на Sony се нарича CinemaWide, което е директна препратка към това, че много филми имат такава пропорция (21:9) на картината. Но за жалост, не всички! Онези, които не са заснети в този формат или трябва да „получат“ две черни линии отстрани, или да бъдат орязани отгоре. Но и с това отдавна сме свикнали. Иначе качеството на дисплея е безспорно – все пак това е Sony. Така че, порадвайте се на възможността не само да гледате HDR заглавия от Netflix, но дори да се насладите на конвертирането на обикновено SDR съдържание към HDR, за по-добра картина.

Накратко за батерията, паметта, производителността и безжичната връзка

Литиево-йонната батерия на Xperia 5 е вградена (не се сменя) и е с капацитет 3140 mAh. Това означава, че би трябвало да ви стигне за до 20 часа разговори, 16 часа гледане на видео или 6 часа забавления с игри. В режим на бързо зареждане (с 18 ватово зарядно), батерията се зарежда на 50% за около 30 минути, а пълното и зареждане трае 110 минути. Ако ползвате телефона интензивно по 4-5 часа на ден, батерията спокойно ще ви стига, но вечер ще трябва да я зареждате отново. Безжично зареждане не се поддържа.

Този модел се предлага само във варианта с 6 GB RAM и 128 GB вградена памет. Това е добър обем за повечето хора днес, а на всичко отгоре може да добавяте карти памет с обем до 1 TB. Мощният процесор Snapdragon 855 пък се грижи за доста добрата цялостна производителност на работа и според синтетичните тестове, провеждани от различни потребители, Xperia 5 попада в горния клас телефони със своята скорост (побеждавайки над 75% от останалите модели на пазара). Същото се отнася и до комуникационните му възможности – поддържат се всички мрежи, използвани по света - затова спокойно може да пътувате с него. Налични са и вече превръщащите се в добър стандарт NFC и Bluetooth 5 (съвместим с aptX HD и LDAC). Все пак, това е Sony!

Снимките и видеото вдъхват живот на този модел

Камерата на Xperia 5 е напълно същата като на Xperia 1, но е разположена малко по-различно - изместена е в ъгъла. Състои се от три модула, всеки от които изпълнява различни задачи. За обикновените снимки е предназначен 26 mm обектив с оптична стабилизация. За снимане отблизо има втори, 56-милиметров обектив с двойно оптично увеличение и стабилизация. Третият е 16 мм, и както вече се досещате е предназначен за ултра широкоъгълни снимки.

Подобно на своя предшественик, Xperia 5 има фокусиране по очите, видеозапис с съотношение на страните 21:9 при 24 кадъра в секунда и заснемане на супер бавни видеоклипове при 960 fps.

От особено значение обаче е работата на изкуствения интелект. В повечето смартфони тази функция анализира цялостната сцена и обработва изображението, но при този модел на Sony още преди да натиснете бутона за снимка, AI ще предупреди дали пръстът на собственика е влязъл в рамката или камерата не е фокусирала желания обект. Той анализира кадъра дори след самата снимка и ще ви уведоми, ако например човекът на снимката е мигнал или ако тя излезе размазана.

Според много потребители, това е най-добрата камера на Sony досега. Ако обаче не знаете точно как да снимате в по-тъмна обстановка, кадрите ви рискуват да се размажат, затова трябва предварително да разучите възможностите и. Не липсват интересни и забавни AR (Augmented Reality) ефекти, които да свалите от интернет и да използвате върху кадрите си например поставяйки си мустаци в реално време или подигравайки се с хората от видеото, като им пуснете разхождащ се сред тях динозавър.

Sony представи приложението Cinema Pro още при Xperia 1, а сега ще го видите и в този модел. То донякъде копира интерфейса на професионалните камери CineAlta VENICE. Разполага със специални пресети за заснемане на видеоклипове, които професионалистите ползват. Подходящи са за създаване на различно настроение: от топли романтични снимки до студените тонове, присъщи на филмите на ужасите. Снимането в съотношение 21:9 съвместно с такива филтри наистина може да ви доближи до усещането в киносалона или по-скоро впечатленията, създавани когато сте в него. За да получите добър резултат обаче, трябва добре да знаете какво правите – на вас се разчита да правите доста много ръчни настройки.

Създаден за мултимедия

В този телефон ще намерите още купчини забавен софтуер за потребителско изживяване. Редом с ефектите при снимане, удобните начини за слушане на музика и игрите, можем да наречем телефона определено „мултимедиен“. В музикален аспект той се представя много добре, доста над средното ниво и това се отнася за слушане както с жични слушалки (през адаптер), така и на безжични – заради поддръжката на множество качествени кодеци. Възможно е да персонализирате звука фино за себе си и вашите предпочитания. Той дори разполага с гейм режим, който е по-скоро някакво допълнение, тъй като това все пак не е геймърски ориентиран смартфон. Всички тези екстри и възможности работят под управлението на Android 9 OS, като съвсем скоро очакваме модела да получи ъпдейт до 10-тата версия, на вездесъщият „зелен робот“.

Виж още: Xperia 3 очевидно ще бъде звяр