Само 6 месеца след Xperia Z2 и година след Xperia Z1, Sony пусна своя нов флагман. Въпреки че изглежда странно, това е част от стратегията на японците, които искат да отбележат трайно своето присъствие в света на смартфоните от най-висок клас. „Включихме се по-късно на пазара на смартфони, а има толкова много технология, която буквално блика от компанията ни“, коментира Куни Сузуки за Guardian. „Искаме да я покажем на хората и да я използваме, за да бъдем по-конкурентни.“

Сузуки не лъже. Въпреки че в рамките на една година Sony пусна три флагмана, подобрения наистина имаше във всеки от тях и въпреки че Xperia Z3 не извършва технологичен скок, със сигурност е доказателство за огромното желание на Sony. Компанията показва, че се вслушва в критиките, а в следващите редове ще научите какви промени носи новият модел.

 

 

 

Красивият дизайн и промените, които е претърпял

Когато казахме, че от Sony слушат клиентите, имахме предвид точно подобни малки, но важни намеси като тези, направени в дизайна. Той запазва OmniBalance линията, която японците налагат и която различава техните смартфони от конкурентите. Знаем, че тази част от ревютата не може да избяга от субективизма, тъй като всеки има различни възприятия за красивото, но Xperia Z3 е един от най-красивите телефони, които са попадали в ръцете ни.

 

 

Предният и задният панел са изцяло покрити от стъкло, което е допълнително заздравено, за да не бъде лесно за надраскване и счупване. Рамката, която обхваща профилите на телефона, е метална, но този път ъглите са защитени със специално обработена пластмаса, която да поеме удара от инцидентните изпускания. Както добре знаем, голяма част от щетите са именно по ъглите. Това не е единствената разлика, която е настъпила в профилите на телефона. За разлика от предишните модели тук те са с обла форма, което много помага за ергономията на устройството. Именно това беше и една от критиките ни към дизайна на Xperia Z1 и Z2 – острите ъгли, които нарушаваха иначе приятното усещане за стъкло и метал.

 

 

 

Рамката отляво и отдясно на дисплея е претърпяла свиване, но частта под и над него остава значителна спрямо днешните стандарти. Това прави Xperia Z3 малко по-издължен от конкурентите, но в никакъв случай твърде много. За да бъдем по-точни, размерите на телефона са 146x72x7.3 мм, а профилът му е намален с над милиметър спрямо Xperia Z2. Теглото на новия флагман е и по-леко – с над 10 г (163 г срещу 152). Това е сред причините Xperia Z3 да не се усеща като голям и монолитен апарат, въпреки че е оборудван с 5.2-инчов дисплей.

На левия профил на смартфона е конекторът за докинг станция, който, поне в първите няколко часа, можете да объркате с бутоните за контрол на звука. Над него е и microUSB жакът за зареждане, скрит зад капаче, което да го предпази от намокряне. На срещуположния профил откриваме още едно капаче, зад което е скрит слотът за microSD картата памет и този за Nano SIM. Под него е удобният бутон за включване, следван от истинските бутони за контрол на звука. В долния край на десния профил е и физическият бутон за камерата, който е сред любимите ни елементи при флагманите на японците. Спусъкът има две нива, подобно на фотоапаратите – половин натискане за фокус и пълно за снимка. При продължително задържане се пуска приложението за камерата. На горния панел е разположен 3.5-милиметровият жак за слушалки и допълнителен микрофон за изолиране на страничните звуци. Единственото, което нарушава приятното впечатление, е капакът, който покрива SIM картата – независимо колко силно ще го притиснете, той остава леко изпъкнал.

 


Под и над дисплея се намират двата говорителя, които възпроизвеждат достатъчно висок и ясен звук. Изостават от този показател от двойните BoomSound говорители на HTC One M8, но имат много по-прибран и приятен вид. На задния панел откриваме 20.7 MP камера, придружена от LED светкавицата. Като цяло задният панел не е нарушаван от други елементи, ако не броим символа за NFC и надписите Sony и Xperia.

Тук е мястото да споменем, че Xperia Z3 има и подобрена водо- и прахоустойчивост. Телефонът е със сертификат IP68, което го прави един от най-добре защитените флагмани и може да издържи на до два метра дълбочина за 60 минути. Нямахме възможност да го тестваме на такава дълбочина, но се погрижихме да го потопим във вода, което не беше никакъв проблем за него.

 

 

 

Цялостното усещане от дизайна е много приятно, а използваните материали допринасят за чувството, че наистина държите скъп телефон в ръката си. Единственият по-сериозен недостатък, ако можем да го наречем така, е, че стъклото прави апарата хлъзгав и трябва да внимавате да не го изпуснете, докато го вадите от джоба си.

 

 

 

Най-яркият дисплей и подобрен звук

Дисплеят е 5.2-инчов LCD с резолюция 1920x1080 пиксела, което формира точкова гъстота 424 ppi. Основната промяна е свързана с яркостта на екрана. Той е първенец по този показател и достига до 600 нита, а това е постигнато чрез технологията Live Color, която обогатява познатата ни от предишните модели Triluminos. Тя помага изключително много при използване на смартфона, когато сте на открито, а слънцето се опитва да наруши работата ви. За сравнение при предишния модел този показател достигаше до 400 нита.

Зрителните ъгли са отлични, а същото можем да кажем и за цветовете. Ако предпочитате те да са по-ярки, можете да се възползвате от настройката X-Reality, която подобрява и контраста и остротата на изображението. Наличен е и още един режим, който доближава образа до AMOLED дисплеите на Samsung – Super-vivid. Чрез него със сигурност снимките ви ще изпъкнат, но ние не го оставихме включен дълго, тъй като предпочитаме по-точното пресъздаване на цвета.

Подобрение се наблюдава и в сферата на звука. Най-интересна е функцията DCEE HX, която се справя отлично с подобряването на компресираните музикални формати. Тя може да се използва само през Walkman приложението, а за да я активирате, трябва да изключите ClearAudio+. Включването и прави музиката по-плътна. Налична е и функция за изолиране на външните звуци, която работи само със специални слушалки на японския производител.

 

 

 

Хардуер и батерия

По тези две точки също са настъпили промени. Процесорът отново е 4-ядреният Snapdragon 801, но тук е използвана малко по-бързата версия, която работи на 2.5 GHz (MSM8974AC), графичният чип е Adreno 330, а оперативната памет е 3 GB. Проведените тестове показват високи резултати, които се отразяват и в работата. Както можете да предположите, навигирането из менютата, сърфирането в интернет и използването на функциите на смартфона е безпроблемно. Точно както може да се очаква от телефон от най-висок клас. Той се справя качествено с мултимедийното съдържание и мобилните игри (дори и по-тежките). За дните, в които използвахме Xperia Z3, не изпитахме никакъв лаг и затруднения в работата.

 

 

 

Въпреки че е наличен слот за microSD карта памет (можете да поставите до 128 GB), вътрешната памет е само 16 GB. Казваме „само“, тъй като това ни се струва недостатъчно за флагман, особено когато записването на 1 минута видео в 4K резолюция заема около 400 MB.

Една от най-приятните изненади е батерията. От Sony обещават 2 дни работа с едно зареждане и... не, не лъжат. След първото ни зареждане на Xperia Z3 телефонът издържа почти 60 часа, като на 10% пуснахме и Stamina – режима, който трябва да удължи живота на акумулатора. Трябва да отбележим, че през това време не сме наблягали на игрите и видео съдържанието, но сме слушали около час музика. През останалото време телефонът беше с постоянно включено 3G и Wi-Fi, бяха проведени около 40 минути разговори и активно ползване на социалните мрежи и приложения за размяна на текстови съобщения. Наличен е и по-сериозен режим за пестене на енергия, който наподобява Ultra Power Saving режима на Samsung. Ultra Stamina Mode трябва да осигури 7 дни при 34% заряд на батерията. В този режим можете да използвате само най-необходимото – телефон, съобщения, калкулатор, контакти, часовник и камера. Няма да можете да сърфирате в интернет, но екранът не става черно-бял, а запазва цветовете си.



Операционна система и камера - на страница втора

Операционна система и софтуерни екстри

Очаква ви Android 4.4.4 KitKat, модифицирана от Sony. Налични са няколко предварително записани приложения, но цялостният облик е максимално изчистен. На заключен екран е наличен само пряк път към камерата, но можете да добавите и уиджет. В падащото меню за уведомления са налични два раздела – в единия са самите уведомления, а в другия – преки пътища за определени настройки. При задържане върху някой от тях отивате в Настройки, където имате повече възможности и опции.

В списъка с приложения ще откриете специфичен за Sony елемент – при приплъзване от най-левия край излиза меню, което дава възможност за търсене, премахване и подреждане на приложенията в азбучен ред. Възможно е и ръчна подредба и такава, в която най-често използваните са на първи позиции. Тук е налична и директна връзка към Play Store и Sony Select.

 

 

От мултитаскинг менюто можете да преминавате от едно в друго приложение, но и да стартирате т.нар. малки приложения (small apps). Това са някои програми, които можете да отворите в малки прозорци над друго приложение. Сред тях са: интернет браузър, календар, Gmail, таймер, бележки, калкулатор и други.

Приложението за разглеждане на снимки е Album. В него може да подреждате снимките и видеоклиповете си в определени групи. Оттук имате и възможност за директна обработка на снимки – налични са филтри, настройки на нюанса, изрязване, завъртане на снимката и други.

Приложението за музика се нарича Walkman и освен споменатата възможност за подобряване на звука от аудиофайловете, можете да подреждате колекцията си по изпълнител, албум, плейлиста или списък с песни. Настройките на музиката са богати, включително и симулиране на различни ефекти – зала, стадион и т.н.

 

Едно от най-интересните приложения е Lifelog, което беше представено с Xperia Z2. То не просто следи направените от вас крачки или изминатото разстояние, но и дейностите, които извършвате с телефона – точно колко време прекарвате в интернет, колко музика слушате, колкото време използвате социалните мрежи и т.н. Разбира се, може да ви помогне в кардио упражненията, но и да ви сметне колко калории сте изгорили. За да бъде цялата тази статистика максимално точна (и всъщност за да работи наистина добре), ще трябва да се оборудвате и с умния аксесоар Smartband. Очакваме Sony тепърва да развива приложението, което да става по-добро.

Не можем да изпуснем и съвместимостта на Xperia Z3 с PlayStation 4. За съжаление нямаше как да тестваме възможностите. Първо, не разполагаме с тази конзола и, второ, функцията все още не е достъпна. PS4 Remote Play трябва да се появи през октомври. Тя ще позволи на щастливите собственици на конзолата от ново поколение, които имат и Xperia Z3, да прехвърлят игрите от PS4 на дисплея на смартфона, контрол на конзолата и дори използване на Xperia Z3 като контролер. На пазара ще се предлага и специален аксесоар, който ще позволи закачане на телефона над DualShock 4.

 

Камера

Основната камера на Xperia Z3 е 20.7 MP с Exmor RS сензор (1/2.3“) – да, пикселите са същите, както беше и в предишните два модела, но има подобрения. Една от новостите е, че вече можете да достигнете до ISO 12 800 (повечето телефони стигат до 800), което да помогне при заснемането на снимки при по-ниско количество светлина. Идеята е отлична, но за да можете да използвате тези стойности качествено, най-добре е да имате сигурни ръце и да не снимате движещи се обекти. Друга особеност е, че тези стойности могат да бъдат достигнати само в специален режим. Всъщност това се отнася за много настройки. Ако използвате основно автоматичния режим, който се справя отлично в някои ситуации, а в други – не толкова успешно, няма да можете да правите снимки с 20.7-мегапикселова резолюция. За това трябва да включите ръчния режим. Ако искате да използвате определени предварително зададени режими, ще трябва да свалите мегапикселите до 8. Съответно ще трябва да прекарате малко време, разглеждайки различните комбинации, за да постигате най-добрите резултати.

 

Самите снимки са детайли, цветовете са наситени, а е наличен и сериозен брой режими, като някои като AR Fun са забавни, но със сигурност няма да са от честно използваните. Достатъчно е да се позабавлявате няколко минути, за да решите, че нямат особено приложение. Освен наличните можете да свалите и допълнителни, ако търсите нещо по-специфично. Може би най-интересен от новите режими е Multi Camera, който позволява едновременно заснемане и комбиниране на видео от три смартфона, или аксесоари като QX 10. Налична е и функцията Highlights Movies, която автоматично комбинира заснетите през деня снимки и видео в специално видео с акценти. Основната камера записва видео с 4K резолюция (подобрена е и стабилизацията), но особено ако времето е по-топло, телефонът може бързо да ви предупреди, че температурата се покачва и може да изключи приложението. Разбира се, това не е никак приятно, но освен предупреждения при нас не се стигна до крайни мерки. Трябва обаче да отбележим, че работата ни с камерата не беше твърде активна. Предната камера е 2.2 MP и може да заснема Full HD.

 

Три от три

Всеки нов флагман на Sony идва с нужните подобрения, които да го направят по-добър от предишния. Дизайнът, камерата и страхотната батерия отличават Xperia Z3, но дали новостите са достатъчни, ако сте собственик на предишния модел? Да, има ги, но се съмняваме, че ще ви накарат да зарежете Xperia Z2 за Z3. Ако сте собственик на някой по-стар модел смартфон, разгледайте Xperia Z3, тъй като апаратът си заслужава.

 

Тагове: