Той е с 36 г по-лек и макар с една идея (0.2 мм) – по-тънък от iPad 2. Малко по-слаб е от Motorola Xoom или Acer Iconia Tab A500, но пък е доста по-компактен. Той е Samsung Galaxy Tab 10.1 и е безспорно един от по-добрите таблети на пазара в момента. Заедно с Asus Eee Pad Transformer (също с дисплей с диагонал 10.1 инча) и HTC Flyer, който обаче има 7-инчов екран.

 

 

Samsung Galaxy Tab 10.1 може спокойно да бъде сочен за една от гордостите на инженерите на Samsung, предвид размера си. Докато го държи човек в ръка, остава с впечатлението, че всъщност държи един от HD телевизорите на Samsung, в макар и леко умалена версия. Красивата визия на изцяло черния корпус отпред се допълва от белия гръб на устройството, което го превръща ако не в произведение на изкуството, то поне в таблет, който освен всичко друго е и хубав за гледане. Визията е допълнена от мощен хардуер, който задвижва операционната система Android Honeycomb (и по-точно версия 3.1, която за жалост не може да използва добавената функция за контрол върху USB периферни устройства заради липсата на USB порт). Предвидени са и две камери, които за жалост не са толкова мощни като тези на Galaxy Tab 10.1v, но пък кой снима с таблет в крайна сметка?

Galaxy Tab 10.1 е оборудван и с четирипосочен акселерометър и жироскоп, което означава, че ориентацията не е проблем за устройството. А въпреки че този ъпгрейд на таблета изглежда минимален, практиката показва друго – при него наистина има удоволствие от играта, а и реакциите на таблета са някак доста по-бързи и адекватни спрямо предшествениците и конкурентите му.

 

Samsung Galaxy Tab 10.1 се е поучил от грешките при предшествениците си и идва по-добър от всякога.

 

И накрая, но не на последно място – батерията, която може да се мери с тази на основния конкурент iPad 2. И може да работи съвсем спокойно в продължение на 9 часа. А, за малко да забравим: към всичко това е окомплектовано aGPS, поддръжката на Adobe Flash, дисплей с резолюция 1290x800 пиксела, Bluetooth и Wi-Fi, двуядрен процесор Nvidia Tegra 2 и всички налични (над 200 хил.) приложения в Android Market. Но нека разгледаме всяка една от тези функции малко по-подробно.


Дизайн и функционалност

Като за начало формата на Galaxy Tab 10.1 на Samsung е нещо, за което от компанията заслужават поздравления. За разлика от конкурентите си устройството е доста по-удобно за носене и работа въпреки големия си дисплей и размери. Сред промените в дизайна влиза премахването на страничните бутони, които са заменени от високоговорители за по-ясен и чист звук. Едно от първите неща, които правят впечатление във визия­та на таблета, е дисплеят му, който е и ярък, и с качествена картина. Всъщност това е един от първите таблети, които попадат в ръцете ни, и които наистина успяват да пресъздадат изживяването на големия телевизор от всекидневната в скута ни по време на път. Вградените 4-посочни сензори позволяват на Galaxy Tab 10.1 да „отвръща“ по-бързо на командите на собственика си, което се усеща особено по време на игра.

 

 

Интерфейсът на таблета не се различава много от този на повечето подобни му Android устройства, което означава първо липса на хардуерни бутони в предната част на устройството. Те са заменени от навигация в долната лява част на дисплея. Иначе самата операционна система изглежда повече от добре, а подобре­ният от Google включват дори промяна на размера на уиджетите по екрана в размера, който желае собственикът на таблета. Поработено е и върху навигацията измежду всички отворени приложения. Защото нали мултитаскингът е едно от предимствата на таблетите. Което превръща Samsung Galaxy Tab 10.1 в най-лесния за използване таблет, може би само с изключение на iPad 2.


Дисплеят, мултимедията и камерата

Може би едно от основните достойнства на този таблет. Изпилен (на автомобилен жаргон) до краен предел, екранът на Samsung Galaxy Tab 10.1 оставя конкурентите си да дишат прахта му в това отношение. Дисплеят на устройството е ярък, а картината му е повече от ясна и чиста. Особено ако гледате филм с високо качество, а не сниман с камера от залата релийз из торент тракерите.

Резолюцията на дисплея е 1280x800 пиксела, което е над Apple iPad 2 с неговите 1024x768 пиксела. Зрителният ъгъл също е доста по-добър най-вече заради зашеметяващите 149 на инч. Скоростта на опресняване на картината също е повече от просто задоволителна.

 

Подобно на всеки друг таблет, с изключение на iPad 2, и Galaxy Tab 10.1 „колекционира“ отпечатъци. Иначе казано – всяко действие с пръст върху дисплея оставя ясен отпечатък. Което между другото не е чак толкова голям проблем, защото се тези отпечатъци се виждат само при гледане на тъмни снимки или кадри от филм. Иначе яркостта е твърде висока, за да може да се различи нещо толкова дребно като отпечатък по дисплея.

 

И говорейки за дисплей, не можем да пропуснем мултимедията. И камерата. Липсата при първата е приложението Media Hub, което беше един от факторите за отличаване на оригиналния Galaxy Tab. Поддръжката на Flash обаче гарантира богато мултимедийно изживяване, тъй като устройството работи без проблеми и с всички познати и непознати аудио и видео файлове.

 

Що се касае до камерата – е, тя не е най-доброто нещо в този таблет. Резолюцията на сензора на гърба е свалена до 3 мегапиксела, за разлика от 8 мегапиксела при Galaxy Tab 10.1v, а предната камера e 2 MP. Качеството на самите снимки също е далеч от определението „добро“, но в крайна сметка това не е устройство, с което се очаква да щракате непрекъснато. И само между другото: макар повечето снимки да са размазани, тъй като е трудно да държиш 10-инчов таблет неподвижен, провеждането на видеоразговори определено е удоволствие с високо качество. Защото 2-мегапикселовата камера в предната част на този Galaxy Tab се представя по-добре от всички свои конкуренти.

 

Galaxy Tab 10.1 е лайт версия на Galaxy Tab 10.1v, който разполага с 8 МР камера и поддържа Full HD видео.

 

Не са предвидени много допълнителни ефекти, които да бъдат добавяни при заснемането на видео, но пък за сметка на това от Google вече обещаха да се погрижат за този проблем, като добавят специален софтуер за редактиране на подобни файлове в Android. Но в крайна сметка да не забравяме, че това е устройство, създадено за сърфиране в интернет и гледане на филми. А в основната си функция Galaxy Tab се справя повече от добре.

 

Пространството също не е малко. Таблетът не работи с мемори карти, но ще се предлага във варианти с 16, 32 или 48 GB памет, което за повечето потребители ще е съвсем достатъчно.


Присъдата

Samsung Galaxy Tab 10.1 e най-добрият Android таблет на пазара в момента, защото той е устройството, което се доближава най-много до (а защо не и да задминава) iPad 2 като дизайн и функцио­налност. Дори е по-малък, по-тънък и по-лек. Същевременно това не означава, че е по-бавен или нещо такова – дори обратното. Подобна е ситуацията и с дисплея, който е най-добрият за Android таблет до момента. Може би единственият му недостатък е лекото изоставане на Android от операционната система на Apple iOS, що се касае до таблетна функционалност и приложения за устройството, но това не е чак такъв проблем (мислим), защото по този въпрос се работи непрекъснато. И ако трябва да дадем присъда, то тя би била: това е Android таблетът, който си заслужава наистина.

Тагове: