Кой е най-добрият размер за екрана на таблет? Лесен въпрос, който най-вероятно изобщо няма да получи еднозначен отговор, тъй като всеки от нас има различно мнение по въпроса. За едни мобилността е на първо място и за тях предложения с диагонал 5 и 7” са оптимални, а други държат на по-голямата зрителна площ заради комфорта, който предоставя, и избират модели с 9”, 10” и по-големи панели. LG явно са анализирали внимателно положението и актуалните предложения и са открили наличието на пазарна ниша при таблетите с диагонал на екрана 8.9” – тези устройства все още са лесни за пренасяне и в същото време осигуряват повече екранно място в сравнение със 7” модели. Затова и първият таблет на корейската компания – LG Optimus Pad, залага на точно този диагонал на екрана и засега е единственият такъв модел в продажба. От LG обаче са включили и някои изненади, които правят устройството достатъчно уникално.


Първи впечатления

LG Optimus Pad видяхме за пръв път на мобилния конгрес, макар че устройството получи своя­та премиера няколко седмици по-рано в началото на февруари. Тогава беше представено под името LG G-Slate с ексклузивни права на американския оператор T-Mobile, но все пак моделът за нашия пазар видяхме в Барселона. Той не може да мине за най-фините представители на таблетното братство, тъй като размерите на корпуса му са 243x149x12,5 мм при тегло 630 г, а това прави по-продължителното държане в една ръка малко уморително. Предният панел се доминира от 8.9” екран, а по-широката рамка около него улеснява държането на устройството – така вероятността случайно да докоснете дисплея е много по-малка. Добавена е и предна камера с резолюция 3 МР, която е поставена в единият ъгъл. Общо взето, асиметричното є разположение не е добра идея и води до някои неудобства при провеждане на видеоразговори и в това се убедихме още, когато тествахме Acer Iconia Tab A500. За щастие върху лицевата част на устройството е поставен и светлинен индикатор, известяващ за различни събития – така само с поглед може да видите, че ви очаква нещо.


Любопитни детайли

Както се оказва, върху страничните повърхности има по-интересни неща. Когато Optimus Pad е в хоризонтално положение, върху лявата са поставени бутонът за включване, който служи и за заключване на екрана, високоговорител, изход за слушалки и порт за зареждане. Върху дясната страна има още два високоговорителя, като необичайният брой се обяснява с желанието за осигуряване на стереозвук в хоризонтална или портретна ориентация на таблета. Върху долната страна на устройството откриваме HDMI изход, microUSB интерфейс и няколко контакта, които се използват при поставяне на Optimus Pad в специална докинг станция. Върху горната странична повърхност са бутоните за управление на звука. Дотук всичко изглежда съвсем като при останалите таблети с Android Honeycomb. Първата изненада идва, след като завъртите устройството – върху задната му страна са поставени две камери плюс LED светкавица. Както вече сте се досетили, предназначението им е да записват 3D съдържание. Част от задния панел може да бъде свалена, но не за да разкрие батерията, която не може да бъде сменена от потребителя, а за да осигури достъп до скрития слот за SIM карта. Слот за допълнителна памет липсва. Изработката на устройството е много добра, а в някои отношения дизайнът на корпуса ни напомня на LG Optimus 2X.


Какво се крие под корпуса?

На първо място в него е поместен 8.9” сензорен панел с резолюция 1280x768 пиксела – стандартната за първото поколение таблети с Android 3.0. На практика тази комбинация води до показването на повече пиксели и като цяло на по-качествено и отчетливо изображение, особено в сравнение с iPad. Ъглите на видимост са големи, а цветопредаването – много добро, и това може да се оцени, когато се забавлявате с игри или гледате видео. Таблетът разчита на високопроизводителния двуядрен процесор NVIDIA Tegra 2, който работи на 1 GHz и има на разположение 1 GB RAM памет, което означава, че няма да имате никакви проблеми с приложенията и с многозадачната работа. Всичко се отваря бързо, превключването между приложенията е лесно и удобно, а освен това няма проблеми с възпроизвеждането на 720р видео и разглеждането на сайтове с Flash съдържание в тях. Таблетът се справя и с показването на 1080р видео, но има някои особености по отношение на форматите, което се дължи на несъвършенства на Android 3.0. Те са отстранени във версия 3.1, която тепърва ще бъде осигурена като ъпдейт за Optimus Pad. За съхранение на файлове са осигурени 32 GB вградена памет.

 

 

Интерфейс и управление

В интерфейса няма никакви промени от страна на LG освен добавянето на две приложения за запис възпроизвеждане на 3D видео и Polaris Office за отваряне на MS Office документи, така че няма нужда отново да описваме възможностите на Android Honeycomb. Все пак става дума за платформа, която е оптимизирана специално за употреба с таблети, предлага лесен начин за многозадачна работа, има удобна система за нотификации и разполага с основни приложения (Gmail, контакти, календар и т.н.), които по най-добрия начин се възползват от повечето екранна площ. Основната забележка към Honeycomb е ограниченият брой оптимизирани приложения, макар че и тези за телефонната версия на Android работят, както и все още продължаващата работа по развитието. Перспективите обаче са обещаващи – версия 3.1 направи всичко много по-бързо и добави опция за мащабиране на уиджетите, а 3.2 осигури нов начин за удобно използване на приложения за Android 2.x. Да се надяваме, че LG ще осигури навреме ъпдейти на Optimus Pad.


3D екстри

Очевидно основната привлекателна екстра на Optimus Pad са неговите 3D възможности не само за гледането на такова съдържание, но и за създаването му. За компанията това явно е основен фокус, тъй като заедно с таблета на пазара се появи и смартфонът Optimus 3D, а освен това се е заела с усилено промотиране на 3D телевизорите си. И макар че Optimus 3D разполага с автостереоскопичен дисплей, който позволява гледането на триизмерно видео без очила, Optimus Pad не може да се похвали с подобна екстра. Вместо това заснетото през специалното приложение 3D видео се възпроизвежда през специален плейър и трябва да се гледа с анаглифни очила – тези с червени и сини плаки. В комплекта влиза един комплект и като цяло той работи доста по-добре от хартиените очила, които се разпространяват с различни издания. Все пак не очаквайте кой знае какво качество на изображението, тъй като при такава 3D технология цветовете до известна степен избледняват. Не всичко е загубено обаче – чрез включения HDMI 1.4 порт може да покажете заснетото 3D видео (с резолюция 720р) върху всеки съвместим телевизор. По време на запис имате възможност да променяте някои от парамет­рите като баланс на бялото, силата на 3D ефекта и дори да деактивирате записа на звук. Разбира се, ако не искате 3D видео, винаги може да запишете 2D клипове с Full HD резолюция (1080р) или да направите 5 МР снимки, но не очаквайте чудеса от камерата – все пак това е таблет и се предполага, че едва ли ще разчитате на него за снимане.

LG са осигурили и още един начин за достъп до съдържание и това е специалният YouTube 3D канал. В него може да публикувате клиповете, които сте заснели, но може и да гледате клиповете, изпратени от други потребители. Таблетът е особено подходящ за мултимедийна употреба – ако решите да гледате филми, със сигурност ще оцените съотношението на екрана, което е подходящо за широко­екранни изображения, тъй като отгоре и отдолу на картината почти не остават черни ленти. Компактните размери на устройството позволяват и по-удобното използване при мултимедийни цели – например при пътуване с влак или самолет. С игрите отново няма проблеми, но най-добри резултати ще получите със заглавията, които са оптимизирани за Tegra 2 – качеството наистина се доближава до това на игрова конзола.

LG Optimus Pad се захранва от 6400 mAh батерия. С периодична употреба за сърфиране, работа с електронна поща, игри и т.н. може да издържи няколко дена с едно зареждане на батерията. Това, в случай че сесиите ви с таблета не са много продължителни. Иначе при сериозна употреба може да изкара ден на автономност.


Притегателна сила

LG залага много на популярността на 3D технологиите и Optimus 3D е поредното доказателство за това. В интерес на истината използването на анаглифни очила не е особено удобно за продължително гледане на 3D, но ако не разполагате с 3D телевизор, на който да покажете заснетото, може да използвате таблета за всичко останало, на което е способен Android Honeycomb.

Тагове: