Хай-енд Hi-Fi стерео системите са непоносимо скъпи за повечето потребители. След тях се нареждат уредбите с по няколко дека и „минитата”. А най-достъпните (разбира се, с редица изключения) са „микро” системите, състоящи се обикновено от централно тяло (CD/DVD ресивър), два говорителя и дистанционно управление. Допреди няколко години хората подхождаха към тях с често неоснователни предразсъдъци – главно заради съмнително малките им размери. Но времената се промениха. Все повече потребители слушат музика от смартфоните си, а на фона на мобилните устройства микро Hi-Fi системите изглеждат направо големи. Пък и осигуряват достатъчно мощен звук за едно помещение, каквото е средностатистическата всекидневна с площ от 20–30 квадратни метра. За личните стаи пък са направо идеални!

За селекцията в настоящия тест

Всички модели микро аудио системи, които предлагаме на вниманието ви, са обединени само по един общ признак – да са максимално компактни и на прилична цена (до 999 лв.). Постарахме се да подберем съвсем нови или поне не много стари модели, поддържащи съвременните носители и музикални файлове.

LG FB-164U

По всичко личи, че тази микро система е създадена с мисъл за по-младите потребители или тези, които държат на модерния облик. Може би FB-164U е най-оригинално изглеждащото предложение в селекция­та ни, тъй като почти всички останали залагат на ретро усещането или поне на някои класически елементи. Макар да не личи от снимките, устройството разполага с док за iPod, който е скрит зад плъзгащ се панел. По-голямата част от централното тяло се заема от дисплей и сензорни бутони. При натискането им се променя интензитетът на синия светлинен индикатор – ефекта си го бива. Ако вече се питате как стоят нещата с лъскавата повърхност и оставянето на отпечатъци – да, положението е доста неприятно, но в комплекта има и специал­на кърпичка за почистване.

Моделът на LG е сред мощните в селекцията: с две колони по 80 W. Звукът е на очакваното ниво – няма да ви накара да ахнете и няма да ви разочарова освен може би във високите честоти. Поддържат се фабрични и домашно изпечени оптични дискове, най-популярните аудио и видео формати. Настройките са лесни, но ограничени. Това важи и за навигацията на плейлистите ви.

 

 

Pioneer X-HM50

Аудио системата на Pioneer е с една от най-високите цени в селекцията и би трябвало да предлага съответните качества на изработката и звука. Прави точно това. Дизайнът е твърде субективна категория и в конкретния случай трудно можем да поглеждаме към системата с нещо повече от равнодушие, но това не е непременно недостатък.

Поддържат се CD, електронни файлове във формат MP3 и WMA, като освен от оптичното устройство можете да ги възпроизвеждате от USB носител или от iPod/iPhone. В случай че разполагате с такова устройство на Apple, е възможно и да отваряте видео, като за целта ще трябва да свържете външен дисплей с композитния изход на централното тяло.

Pioneer не изневеряват на името си, което има тежест в аудиофилските среди. Звукът от този модел е чист и силен – двете колони имат мощност по 50 вата и включват по един басов уфър и по един туитър с мек купол. Според нас обаче не е сигурно, че резултатите ще допаднат на болшинството от по-младите потребители, падащи си по поп и рок музика. Просто системата се справя още по-добре с „нишови” жан­рове за по-зрели хора – джаз, класика, баладични парчета.

 

 

 

Panasonic SC-PM02

Една от най-новите микро системи на световния пазар вече е и у нас, като се предлага в два цвята на основното тяло – сив и черен. Веднага ще ви направи впечатление ретро обликът, но това, което се забелязва само „на живо”, са изключително малките размери на устройството и теглото от 2.5 кг. Можете да носите системата на почивка, на вилата, а ако си я взимате за вкъщи, трябва да знаете основното: тя не е сред мощните. Двата говорителя са по 5 W, което означава, че са достатъчни за спалнята или кухнята ви, но едва ли ще изпълнят всекидневната ви със звука, който очаквате.

Другата основна характеристика е, че се поддържат доста малко медийни носители – MP3 и компактдискове (CD, вкл. с ваши записи). Само тези! Има USB порт за флаш памети, но четимият формат е единствено MP3. За сметка на това ограничение няма да останете разочаровани от радиото и възможностите за настройка на звука – харесвате високи тонове, харесвате добрия бас – нямате проблем. Системата идва с дистанционно управление, наподобяващо тези на телевизорите VIERA. С него можете да ръководите всяка функция – което, разбира се, е важно удобство.

Philips MCM7000

За да може аудио системата да бъде „универсална”, удачна за максимално много хора, трябва да е балансирана във всяко отношение. Понякога получаваме ни риба, ни рак, но случаят на този модел от Philips въобще не е такъв. Определено е създаден да служи на максимално широк кръг потребители, без да са пожертвани съществени функции. Цената е чудесна, като се има предвид, че има устройства в този клас, струващи над 1000 лв. А срещу двойно по-ниската сума Philips предлагат модел с алуминиев корпус на централното тяло и позлатени конектори за колоните за подобрено предаване на сигнала. Самите говорители са два по 50 W – напълно достатъчни за обемен звук дори в голяма всекидневна. Можете да възпроизвеждате CD, CD-RW и MP3 или WMA от носител, поставен в USB порта. Няма док за iPod, но това може да е недостатък само за потребители, притежаващи плейър или телефон от Apple. Вместо док има т.нар. MP3 Link – опцията позволява да свържете произволен портативен плейър с аудио системата и да се насладите на по-мощен звук. Ако се замислим, това е може би по-добрият вариант. 44-бутонното дистанционно гарантира пълен контрол на всяка функция.

 

 


Когато избирате:

 

Тежестта на цената
ако не сте особено претенциозни хайфисти, едва ли ще уловите съществени разлики в звука на подбраните модели. Срещу различни цени получавате близки резултати. Цената и екстрите, които сякаш са специално за вашите нужди – търсете това.

Качеството на материалите срещу цялостния дизайн
някои модели залагат на модерен дизайн. Други – на ретро усещане. Но по-важно е дали материалите за централните тела са метални или от пластмаса; дали колонките имат високи акустични качества.

Мощност
ако ще поставяте микро системата в голямо помещение, мощността на говорителите е важна. За малки помещения – не чак толкова.


Цялата статия може да прочетете в последния брой на сп. Hicomm

Тагове: