През последната седмица имах възможността да използвам Huawei Ascend P7 като основен смартфон. Нямам добре изградено мнение за бранда, но подобно на повечето потребители, ниските му цени и китайският произход ме правят поне малко скептичен. Още в първите няколко дни обаче се убедих, че съм бил твърде конформно подведен от общото мнение. Huawei Ascend P7 е напълно конкурентен на топ енд Android смартфоните на останалите компании, при това срещу доста по-ниска цена.

 

Видео

Дизайн и изработка

Ако имате негативни очаквания от китайските устройства, първият фактор, който със сигурност ще ви накара да се замислите, е дизайнът на Ascend P7. Той е един от най-тънките смартфони, с който може да се сдобиете днес на родния пазар. По-тънък от него е само предшественика му, P6. 6.5-милиметровият корпус изглежда зашеметяващо, но благодарение на лекото скосяване на ръбовете устройството не се усеща режещо в ръката. Предната и задната повърхност са покрити с Gorilla Glass 3, а рамката е алуминиева.

Дизайнът наподобява този на последните устройства от Xperia линията на Sony най-вече благодарение на отличителния кръгъл бутон за отключване и заключване върху десния профил. Най-интересното дизайнeрско решение е задният панел, който е изработен от седем микротекстурирани слоя. Трябва да се вгледате отблизо и под различни ъгли, за да забележите различните нива. Устройството наистина е изработено с внимание към детайла и е трудно да предам колко премиум се усеща в ръката. Постиженията на индустриалните дизайнери на Huawei наистина ме накараха да преосмисля мнението си за компанията.

 

Дисплей

Huawei Ascend P7 има 5-инчов 1080p дисплей, резултатът от което е пикселна гъстота от 445 пиксела на инч. Дисплеят е напълно сравним с останалите IPS матрици на пазара. Приятно е, че цветовете не са пренаситени – тенденция, която забелязваме в новите устройства на все повече мобилни производители. Четимостта под ярка слънчева светлина бе приятна изненада – повечето устройства, които тестваме, се представят с една идея по-зле.

 

Хардуер, производителност и живот на батерията

Новият флагман на Huawei разчита на малко по-слаб хардуер от конкурентите си, но не мога да кажа, че това се усеща при ежедневна работа. Ако най-важното за вас са подробните бенчмарк сравнения, вероятно ще забележите различията между последните Snapdragon чипове и HiSilicon Kirin 910T (четири ядра, 1.8 GHz), който е използван в Ascend P7. В комбинация с 2 GB RAM обаче не усетих никакви забавяния, насичания на анимация или забивания – смартфонът работи чудесно. Батерията е с капацитет 2500 mAh и издържа около ден работа. При по-сериозно натоварване може да се наложи да я заредите още веднъж в рамките на деня, но както обикновено нашите тестове са по-интензивни от средностатистическото потребление. Huawei Ascend P7 отстъпва на някои по-скъпи модели откъм живот на батерията, което е свързано и с по-малкия й капацитет, но разликата далеч не е сериозна.

 

Статията продължава на следващата страница.

Камери

Huawei Ascend P7 е смартфонът с най-добра предна камера на пазара в момента. Тя е с резолюция 8 MP и може да засрами силните камери на някои смартфони, които съм тествал. Разликата е осезаема още при първото включване. Не спадам към групата потребители, които обичат да си правят селфита, но по време на видеоразговори от другата страна веднага ми попитаха дали не съм сменил смартфона си.

Трудно е за предаване колко добре снима предната камера на Ascend P7. В комбинация с опцията за направа на панорамни/групови селфита дори тези от вас, които не обичат да се снимат сами, може да променят мнението си. Достатъчно е да наклоните смартфона наляво и надясно, за да хванете всички в кадъра, при това без скупчване. Опцията е удобна и за по-асоциални снимки, например да се снимате на фона на красива естествена или урбанистична панорама.

Задната камера е 13 MP-ова и снима 1080p видео. Впечатляващо е, че инженерите на Huawei са избрали да използват четвърто поколение BSI сензор на Sony, както и пет асферични лещи за по-добри снимки при слаба светлина. Снимките и видеото, които прави, са напълно сравними с водещите Android флагмани, а интерфейсът е красив и лесен за използване, без да ви ангажира с твърде много опции и настройки.

Кликнете върху долните изображения, за да видите снимките в оригинална резолюция.

 



 

Софтуер

Останах най-приятно изненадан от Android модификацията на Huawei, Emoiton UI. Тя премахва екрана с приложения и разполага всичко на един начален екран, подобно на iOS. Не мога да преценя защо този подход ми допада толкова много (може би защото съм iOS потребител), но смятам, че след няколко дни свикване това би ускорило работата на всички. Приложенията, които не използвате, може просто да отидат в една или няколко папки.

Emotion UI може да се персонализира до неузнаваемост благодарение на изключително подробни теми, действащи върху иконите, шрифтовете, фоновете и системните цветове. Устройството идва с няколко вградени, но може да сваляте и допълнителни. Някои от вградените визуални пакети са изключително приятни и имат повече от добре реализиран дизайн, в някои случаи дори по-добър от този на чистия Android. Очаквах скинът на Huawei да не ми допадне и макар все още да предпочитам чист Android, определено го разполагам в топ 3 на най-добрите Android скинове на пазара.

 

Заключение

Huawei Ascend P7 се оказа страхотна изненада. Въпреки доста по-ниската си цена спрямо флагманите на по-утвърдените мобилни компании устройството има невероятен индустриален дизайн, умно реализиран софтуер, страхотен дисплей и, не на последно място – най-добрата предна камера на пазара. Общото усещане, с което ме остави P7, не се различава от тези на останалите флагмани тази година, което е повече от похвално.