Може би ви прави впечатление, че в името на този телефон няма Note, T, Ultra и така нататък. Xiaomi предлагат модели, покриващи разнообразните нужди на различните потребителите, затова са наложителни такива отличителни добавки към имената. Този телефон е различен – име на производителя, пореден номер от серията и означение, че това е топ моделът от тазгодишната партида. Кратко, ясно и напълно достатъчно, за да разберете, че тук става дума за сериозен смартфон.
Дизайн и дисплей
Xiaomi 12 Pro е голям телефон. Въпреки това заради извитите ъгли на задния панел не се усеща неудобен, дори когато го ползвате с една ръка. Теглото му от 205 грама придава усещане за солидност, като същевременно не го прави прекалено тежък. Задното стъкло е матирано, което не позволява на отпечатъци от пръсти да остават по него. Трите камери са разположени една под друга, като най-горе се намира основният сензор, който е и очевадно по-голям. Имахме възможност да тестваме черния цветови вариант и той може да бъде описан като семпъл, но изискан. Искаше ми се да има IP сертификат за водоустойчивост, просто за всеки случай, но също така за човек с телефон, който има такава сертификация, мога да ви кажа, че шансът да влезе в употреба е почти равен на нула.
ВИЖ ОЩЕ: Xiaomi 12 – компактният флагман (ВИДЕО РЕВЮ)
Бутонът за включване и изключване, както и тези за контрол на звука се намират от дясната страна на телефона. Отдолу откриваме Type-C порт за зареждане, табличката за SIM карти (два слота) и говорител, чиито решетки наподобяват звукова вълна. Отгоре са вградени IR сензор и още един говорител, а между тях е изписано sound by Harman Kardon. Колаборацията с този световноизвестен производител на аудио техника е малък, но съществен детайл, който оказва голямо влияние, когато гледате сериал или слушате музика на телефона и не ползвате слушалки.
Екранът е 6.73 инча, LTPO AMOLED, с резолюция 1440x3200 и е покрит със закалено стъкло Gorilla Glass Victus. Скоростта му на опресняване достига до 120 Hz, поддържа HDR10+, Dolby Vision и предлага максимална яркост от 1500 нита. В долната му половина е разположен оптичен сензор за пръстови отпечатъци, който работи безпроблемно. Дисплеят е извит, което вече е стандартът за повечето флагмани. Мога да потвърдя, че съдържанието в Netflix, HBO Max и дори YouTube изглежда феноменално. Черното е дълбоко, останалите цветове са ярки, стерео говорителите (които са общо четири) вършат чудесна работа и батерията се изтощава бавно, но за това малко по-късно.
Софтуер и хардуер
Xiaomi 12 Pro пристига с 8 или 12 GB RAM и 128 или 256 GB памет за вътрешно съхранение в зависимост коя опция си изберете. Имайте предвид, че не е наличен слот за microSD карта, затова внимателно преценете колко памет ви е необходима. Естествено, облачните решения също са вариант. Процесорът е Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, което е най-доброто налично на пазара в момента. Телефонът оперира с Android 12, комбиниран с MIUI 13.
Нямах проблеми с навигирането из различните менюта и приложения, като това се дължи на комбинацията от флагманския чипсет, оптимизациите на Xiaomi и високата скорост на опресняване на екрана. Игрите също вървят гладко дори с всички настройки на максимум. И за тези, които се чудят, отговорът е да, има NFC, така че може да плащате и да се свързвате с други Bluetooth устройства безконтактно.
Камери
И трите камери на гърба са по 50 MP, но безспорно звездата на шоуто тук е основният сензор, който е и единственият оптично стабилизиран. Конфигурацията е допълнена от телефото обектив и такъв за ултрашироки снимки. Оптичното приближаване е само 2х и - честно казано - ми се искаше да е поне трикратно, но предполагам, че това е едно от нещата, с които трябва да се направи лек компромис, за да бъде достигната добрата цена на устройството. В крайна сметка това не е нещо, което ще направи впечатление на средностатистическия потребител.
Снимките, направени с Xiaomi 12 Pro, са с много наситени и живи цветове, като на моменти може би дори нереалистични. Подозирам, че това се дължи на факта, че през цялото време снимах с включен AI режим, за да видя как ще бъдат обработени софтуерно кадрите, и ако трябва да сме честни, доволен съм от резултатите. Ако така или иначе слагате филтри на снимките, преди да ги качите, по-добре използвайте AI опцията, отколкото да наслагвате слоеве с корекции в някоя програма за обработка, което ще влоши качеството на JPG файла. Ако ви идва в повече, винаги може да изключите функцията.
*Основна камера
*Ултраширокоъгълна камера
*Двукратно оптично приближаване
*50 MP Ultra Hi-Res
Мисля, че нощната фотография е една от най-силните страни на смартфона. Имайте предвид, че кадрите, които съм заснел, са в условия на изключително слаба светлина и въпреки това осветеният обект в далечината запазва впечатляващо ниво на детайлите. За снимки има Ultra Night Photo режим, а за видео - Ultra Night Video. По традиция видеозаснемането в тъмна среда е по-сложно от статичните кадри, а с Xiaomi 12 Pro може спокойно да правите клипове дори при осветление от 1 лукс.
*Нощен режим (1х)
*Нощен режим (2х)
*Нощен режим (0.5х)
За финал тествах портретните режими както на задната, така и на предната камера. Ако приближите снимките, ще забележите, че косата ми е отделена от замъгления фон с почти перфектна прецизност, което е невероятно, предвид факта, че прическата ми не е от най-лесните за изрязване заради многото стърчащи кичури.
*Основна камера (портретен режим)
*Предна камера
*Предна камера (портретен режим)
За финал искам да похваля Xiaomi Pro Focus режима. Ако снимате видео, в което основна точка на интерес е човек, то тогава задължително използвайте тази функция. С нея фокусът се задържа върху означения субект, дори когато той се движи, което е безценно за постигане на по-добро качество. При близки кадри може да фокусирате върху очите на модела и да следите погледа му. Финалните резултати са почти като на професионален филм.
Батерия
Капацитетът на батерията е 4600 mAh и да, може би можеше да е повече, като се има предвид размерът на устройството, но тогава телефонът щеше да е по-тежък и обемист, така че според мен това е по-добрият вариант. Зареждането се извършва с до 120 W с кабел и за щастие на всички в комплекта е включен адаптер, който поддържа тази скорост. За да добиете представа колко е висока наистина тази скорост, единствено ще кажа, че заряд от 0 до 100% отнема само 18 минути. На мен лично това време няма да ми стигне, за да се оправя и да изляза от къщи сутрин, така че спокойно мога да го включа в контакта, когато се събудя, и пак ще имам пълен заряд за през деня. Край на зарежданията по цяла нощ.
Безжичното зареждане се извършва с до 50 W и там вече ще трябва да си намерите подходящо зарядно, ако не разполагате с такова. Бих казал, че си заслужава да се инвестира в подобен аксесоар, защото с него ще забавите износването на Type-C порта, а и вече има много други устройства, които също се зареждат безжично. Нямам забележки откъм издръжливостта на батерията. Спокойно издържа цял работен ден и зареждах телефона едва на другата сутрин. Също така трябва да отбележа, че моята употреба спада към тежката, говоря за поне 5 - 6 часа в режим включен екран на ден, така че ако използвате смартфона по-малко, батерията ще издържи повече.
В заключение
За кого е Xiaomi 12 Pro? За хора, които искат да имат най-новите екстри, за хора, които обичат да (се) снимат, за хора, които нямат време да чакат телефона да им се зареди, и така списъкът скоро няма да свърши. Най-вече биха го оценили хората, които са склонни да инвестират в телефон, понеже този не е евтин, но за цената си предлага качество, което е съпоставимо с това на най-скъпите смартфони.
Снимки: HiСomm