„Искаше ми се да е с Android“ и „Защо Nokia не сложат друга операционна система?“ – това са думи на различни прия­тели, след като се срещнаха с Nokia X7 – единият за по-дълго, а другият за мимолетна среща. Те са показателен пример и за настроенията на потребителите, докато финландската компания – най-големият производител на телефони в света, се намира в период на преход преди пускането на първите си телефони с Windows Phone през есента. След като преди 15 години Nokia еднолично създаде пазара на смартфони и запозна потребителите с предимствата на умните телефони и начините, по които по-късно щяха да променят живота ни, според някои пазарни анализатори през второто тримесечие на тази година компанията за пръв път се раздели с първото място в класацията на най-големите производители на смартфони и се нареди след Apple и Samsung – нещо, което доскоро беше немислимо.

Ако ви предстои покупката на нов телефон и се питате дали да инвестирате в модел със Symbian, след като Nokia смята да се прехвърли към Windows Phone – няма страшно, компанията ще продължи да поддържа платформата поне до 2016 г. Най-новият ъпдейт се казва Anna и към момента на писане на този текст се предлага само в два телефона – E6 и X7, но в края на август с ъпдейт ще достигне и до останалите модели със Symbian^3 (N8, C7, C6-01 и E7). Спокойно можем да кажем, че досега това е най-доброто от всички издания на платформата, а най-добрия начин да го изпитате в момента предоставя Nokia X7. Ъпдейтът сериозно подобрява бързодействието на устройството, а ако досега сте ползвали някой от другите телефони със Symbian^3, веднага ще усетите промяната. Почти всичко в телефона работи бързо, а ако има някакво забавяне, то е по-скоро изключение, а не правило.

Това, което няма как да пропуснете при първата среща, е, че при превъртане на страниците на основния екран движението им вече следва пръста,

както е при Android например. Досега смяната на екрана ставаше със закъснение – това беше направено умишлено, но потребителите очакваха друга реакция и компанията се принуди да вземе съответните мерки и коригира положението. Акселерометърът също реагира мигновено на промяна в ориентацията на телефона и бързо завърта интерфейса на телефона – освен в основния екран това работи в менюто и в останалите приложения. Макар че външният вид на Symbian все още изглежда малко ретро в сравнение с останалите мобилни ОС, Nokia е взела някои мерки за освежаването му. Една от тях включва нови закръглени икони, които ще видим и в другите платформи на компанията – MeeGo (Nokia N9) и Series 40. Това е чисто козметична промяна, но ефектът от нея е положителен, особено когато цветните икони се показват върху AMOLED екрана на X7. Той е с диагонал 4” и резолюция 640x360 пиксела, което предполага, че отделните му точки ще се виждат, но на практика не е така. Както може да се предположи, контрастът е много висок, а изобразяваните цветове са богати и ярки. Пуснете си някой видеоклип и отново ще останете впечатлени.


Заслужава внимание и високата яркост на екрана, тъй като тя надминава почти всичко, което сме виждали досега.

За разлика от Е7 или C6-01 екранът не използва технология­та CBD, която разчита на допълнителен поляризиращ филтър за подобряване на видимостта на открито, но в това отношение няма никакви проблеми дори под директни слънчеви лъчи. Още един плюс – както и при другите телефони с капацитивни екрани на Nokia, дисплеят е покрит с устойчивото на надраскване стъкло Gorilla.

Основна отличителна черта на Nokia X7 е неговият дизайн.

Одобрението му или не е въпрос на субективна преценка, но може да кажем, че след няколко дни в компанията на смартфона външният му вид започна да ни допада все повече. Финландската компания продължава да експериментира с формата и резултатът е футуристично изглеждащ смартфон с определено индустриално излъчване – сега разбираме защо маркетинговата кампания на устройството е свързана с екшъна „Трансформърс 3“. Акцент в дизайна са четирите решетки върху ъглите, но само под две от тях (долните) се крият високоговорители, останалите са декоративни. Въпреки това осигуряват достатъчно силен звук – например за споделяне на любимата музика с приятели.

И докато предната част е изградена от прави линии и ъгли, задната е нейна пълна противоположност с плавните извивки на стоманения панел. Подобно на N8 и E7, той е фиксиран и не може да бъде свален от потребителя, но това не е проблем, тъй като скритата под него батерия с капацитет 1200 mAh е способна да осигури два и повече дни на автономност. Това време може да бъде и по-малко, ако използвате особено активно навигация, забавлявате се с 3D игри или снимате HD видео.

Гладката метална повърхност на задния панел се прекъсва от камерата и добавената към нея LED светкавица и от 4 продълговати отвора върху двете страни. Отдясно са поставени бутоните за контрол на звука и за активиране на камерата – отново метални, а отляво са отделенията за SIM и microSD карта, които включват хитроумни механизми за фиксиране. Върху горната страна на телефона са бутонът за включване/изключване, който служи и за заключване на екрана, 3.5 мм аудио изход и microUSB порт. Няма съмнение, че X7 оставя премиум усещане – отличната изработка е съчетана с материали като стъкло и стомана, но последното се отразява и на теглото (146 г). Иначе в ръката телефонът стои удобно както заради извития заден панел, така и заради декоративните решетки, които премахват острите ъгли от конструкцията. Да, X7 е голям телефон, но заради 4” си дисплей е по-удобен за употреба, да кажем, от някой модел с 4.3” екран.

 


В хардуерно отношение устройството е копие на останалите модели със Symbian^.

Разчита на процесор с тактова честота 680 MHz, който е допълнен от графичен чип, поддържащ стандарта OpenGL 2.0 за осигуряване на 3D графика и 256 МВ RAM памет.

За потребителя са достъпни 350 МВ вградена памет, а в комплекта на телефона влиза и microSD карта с капацитет 8 GB. Допълнителният графичен ускорител подпомага работата на интерфейса, записа и възпроизвеждането на HD видео и прави възможни забавленията с актуални 3D игри, повечето от които са познати от версиите си за Android и iOS. Не се подлъгвайте от по-ниската работна честота на процесора – оптимизациите в Symbian и добавеният 3D чип си казват думата и всичко в интерфейса работи достатъчно плавно. Възможностите за връзка са представени от Bluetooth 3.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n и 5-бандови 3G възможности, които позволяват използването на телефона в цял свят. Налице е GPS приемник, но изненадващо не открихме цифров компас, който е особено полезен при пешеходна навигация.Вече споменахме за променените икони и ускорената работа на интерфейса, както и за по-интуи­тивния начин за използване на страниците на основния екран, но в останалото положението не е много по-различно от предходните версии на Symbian. Отново имате няколко страници (до 3) на основния екран за поставяне на уиджети с фиксирана форма, а достъпът до някои от основните функции на телефона става чрез докосване на съответните области от статус лентата – така бързо може да отворите менюто за свързване, списъка с налични Wi-Fi точки, будилника или да активирате режима за пестене на енергия. Организацията на менюто е същата, но на някои места е допълнително опростена – например при отваряне на галерията снимките са пред вас веднага и не се налага да влизате в папки, за да достигнете до тях. Използването на функциите за мултитаскинг отново става със задържане на централния бутон – така бързо може да преминете между различните приложения във фонов режим. Важно допълнение е добавянето на виртуал­на клавиатура в портретен режим, каквато досега нямаше в Symbian^3.

Обновен е и браузърът, който вече е по-модерен от досегашната версия и със сигурност е по-бърз и удобен от нея, но въпреки това има още място за подобрение. Полето за въвеждане на адрес вече е преместено в горната част на екрана, а рендирането на страниците, дори и тези с Flash, вече става по-бързо. Самото мащабиране и превъртане на заредените сайтове също е подобрено. Оптимизации има и в клиента за електронна поща, който вече работи много, много по-добре. Друго приложение, което е пипнато от Nokia, е календарът. Промените не са драстични, но са в посока по-удобното представяне на информацията, като се използва разделен екран за оптимално използване на наличната екранна площ.


Камерата в X7 е с резолюция 8 МР и както повечето от новите смартфони на Nokia, отново няма автоматичен фокус.

За някои потребители това може да е проблем, особено ако държат да снимат документи, визитни картички и др. обекти в по-голяма близост, но повечето от нас няма да забележат това. Nokia залага на технологията EDoF, което означава, че няма нужда от предварително фокусиране, тъй като всичко в кадъра след определено разстояние ще е на фокус. Това увеличава значително скоростта на работа с камерата и освен това помага на всеки да направи качествена снимка – резултатите са изненадващо добри с добра рязкост и цветопредаване. При записа на видео положението е дори още по-добро. Телефонът записва 720р видео при 24 fps със стереозвук, като поддържа и една по-специална технология, която видяхме в Nokia N8. Става дума за прилагане на цифрово приближение без загуба в качеството. Така с двойно почукване по екрана може да приближите отдалечен обект, като качеството ще остане непроменено, все едно телефонът има оптика.


По традиция допълнително инсталираните приложения съвсем не са малко.

Освен музикален плейър получавате още FM радио (за жалост няма FM трансмитер); Shazam за разпознаване на непозната музика; нова версия на Nokia Maps, която, освен че осигурява безплатна навигация в цял свят и има отлична карта на България, дава и възможност за изтегляне през телефона (препоръчително през Wi-Fi) на нужните карти; функцио­нални редактори на HD видео и снимки; приложението Vlingo за управление на телефона чрез глас (не работи на български); речник, калкулатор, диктофон и програми за разглеждане на MS Office и PDF документи; клиент за социални мрежи, който обаче работи бавно и е по-добре да изтеглите друго приложение за тази цел, и т.н. На разположение са и две 3D игри – Galaxy Оn Fire и Asphalt 5. Още много приложения, включително и задължителната игра Angry Birds, са достъпни през Ovi Store. Качеството на звука при разговор и силата на сигнал са с характерното за Nokia качество.

 


Смартфон като X7 отново затвърди мнението ни, че основната сила на Nokia се крие в хардуерната част.

Устройството е с впечатляващи дизайн, изработка и конструкция и е като светъл лъч на фона на останалите смартфони с еднакъв външен вид. Разполага и с куп функции, кои­то работят добре, макар и без полирания вид на iOS или Android, а батерията ще осигури по-дълго време за автономна работа от много други смартфони. За повечето потребители основният недостатък може да се окаже използването на Symbian дори и в най-добрата му версия. Въпреки направените подобрения тя все още оставя усещането за нещо недовършено, но скоро това ще се промени, тъй като се задава следващото издание с името Belle – в него ще видим интерфейс, заел много елементи от MeeGo и Android.

 

Тагове: