Не човешки същества, а рояци роботи мравки може да бъдат първите заселници на Червената планета, съобщава PhysOrg. Въпреки че сондата "Финикс" доказа, че на Марс има вода и почва от земен тип, които са важни предпоставки за поддържане на живот, може би ще минат много десетилетия, преди първите колонизатори от Земята да се заселят там. Много вероятно е преди това на Марс да бъдат изпратени легиони микророботи, които ще строят жилища и ще подобряват условията за живот, за да улеснят мисията на хората.

Кибер мравунякът се разработва по проекта I-SWARM на Европейския съюз. До момента учените са успели да създадат група от 100 робота с миниатюрен размер (до няколко сантиметра). Голямата цел в бъдеще е да се създадат цели армии от малки роботи, които да се организират по подобие на социални видове като термитите, пчелите и мравките. Събрани заедно, те ще могат да действат като единен организъм и да си сътрудничат при извършването на разнообразни задачи, които в момента са извън възможностите на съвременната технология.

Според Марк Шимански, член на екипа, малките роботи ще могат да използват водата и праха на Червената планета като строителни материали за изграждането на домове и други структури.

Освен за работа в Космоса технологията на микророботите може да се ползва в поправките на уреди, без да се налага отварянето им, в премахването на последици от замърсяване, както и за лечение на дадени заболявания вътре в човешкото тяло.

Технологията на мравките роботи все още е далеч от реалното си приложение също както пилотирания полет до Марс. Въпреки това екипът на I-SWARM продължава усилията си да създаде устройство, което взима най-доброто от природата на мравката - например способността да разпознава своите събратя. Докато при мравките комуникацията се извършва чрез определени химически вещества, роботите ще се разпознават и ще "говорят" с инфрачервени лъчи. Това ще им помогне да действат като един и ако дадена механична мравка срещне препятствие, тя веднага ще сигнализира и кибер роякът ще й се притече на помощ.

Подобно на истински мравуняк в I-SWARM цари разнообразие както в размера, така и във формата на механичните мравки.

Част от роботите, които научният екип нарича Жасмин, са големи няколко сантиметра и използват малки колелца, за да се придвижват, докато други техни събратя с размер едва три милиметра извършват движение благодарение на вибрацията. Един от проблемите, които ще трябва да бъдат преодолени от учените, е как точно да захранват технорояка, тъй като движенията на всеки робот изискват много енергия. Друга спънка пред начинанието е, че малките размери на роботите позволяват инсталирането на едва 2 килобайта RAM и 8 килобайта твърда памет, което е една милионна част от способностите на съвременния компютър.

От в. Класа

Тагове: