От живия свят може да се почерпят множество примери за ефективни начини на придвижване, затова не е чудно, че досега бяха създадени голям брой вдъхновени от биологията роботи, включително робот-гепард, змия, медуза и т.н. Но в природата има нещо, което притежава други качества – стабилност и устойчивост. Това са, както се досещате дърветата, които не се движат и практически не се местят от едно място на друго. Разбирайки преимуществата на тези качества, учените може да създадат роботи, с цел да ги използват за изследване на другите планети и за мониторинг на тук на Земята. Група изследователи от Европа, работещи в рамките на проекта PLANTOID вече правят първите крачки към създаването на първия в света робот-дърво.

 

За негова основа се използва пластмасов ствол, направен чрез 3D принтер. Вътре в него е разположена микропроцесорна система, съпътстващата електроника, източници на захранване и някои изпълнителни механизми. От „ствола“ на робота растат четири „клона“ с „листа“, които представляват чувствителните елементи на датчици от различен тип.

„Коренът“ на робота PLANTOID представлява един вид пробивна система, чрез която той може да се зарови в земята, разтягайки след себе си гофрирана полимерна тръба, която да бъде използвана в качеството на своеобразна котва.

Сегашната версия на робота се явява само демонстрация на идеите на изобретателите, но реално, работещата версия би могла да се използва за постоянно следене за наличието на замърсяване на околната среда и другите екологични фактори на Земята. „Комплектът“ от такива „замозасаждащи“ се роботи-дървета пък би могъл да бъде пуснат на повърхността на Марс, създавайки изследователска мрежа, събираща различни данни.