Gallery "5489"
Ще ми паднат очите от преумора, не е професионален жаргон, а картинно описание на зрителното напрежение. Всъщност лекарите използват това обяснение вместо стряскащия термин "спазъм на акомодацията". По-простото обяснение е, че мускулът на окото, който "отговоря" за фокуса, изпада в колапс - променя кривата на очната леща и оттам образът се деформира. На практика човек едва вижда. Присвива очи и мига многократно, за да фиксира предмета с поглед. "Това не е болест, а признак на силна умора, който се проявява при свръхнапрежение на очите най-вече при млади хора. Случва се след 5-6 часа работа на компютър няколко поредни дни в седмицата, особено, ако екранът е твърде високо или прекалено близо", обяснява офталмологът д-р Надежда Георгиева.
Обикновено след кратка почивка състоянието на очите се подобрява. Помага и така наречената гимнастика, когато се гледа последователно ту на близо, ту на по-далечно разстояние.
Ако човек има диоптър, е задължително да си носи очилата, особено при далекогледство, предупреждава д-р Георгиева.
Няма капки, които да облекчат състоянието. Нужна е почивка.
Продължителната работа на компютър може да "пресуши" окото. Влажният филм, който покрива роговицата, внезапно изчезва. Всяко затваряне на клепача причинява болка, сякаш вътре е посипан пясък.
Това се случва най-често, ако екранът на компютъра е поставен високо над погледа. Тогава сякаш забравяме да мигаме и окото изсъхва. Взирането също допринася за това - очите са широко отворени, съхнат по-бързо и се зачервяват, казва д-р Георгиева.
Ако очите "дращят", не е добре да се лекуваме сами, защото зад страданието се крият много диагнози. "Бабешките" рецепти могат да доведат до по-сериозни проблеми. Обилното и често миене със студена вода може да травмира допълнително окото. Дори "специалните" води като Княжевската и други, на които се приписват някакви лечебни свойства, не са полезни, предупреждават офталмолози.
От в. Монитор
Коментари (0)