Мария Кюри е направила някои от най-значимите открития за науката през 20 век. Тя допринася за създаването на теорията за радиоактивността, за техниките при изолирането на радиоизотопи и за откритието на два нови елемента - полоний (открит през 1898 година и наречен на родната й Полша) и радий. Но за съжаление тези открития си имат своята цена и тя е нейното собствено здраве.
Това, което повечето хора вероятно не знаят, обаче е, че нивата на радиация, на които е била изложена Кюри, са били толкова мощни, че дори днес бележниците й трябва да се съхраняват в облицовани с олово кутии, за да бъдат безопасни за околните. И това не се отнася само до ръкописите на Кюри. Ако посетите изложбата „Пиер и Мария Кюри“ в националната библиотека във Франция, ще откриете, че много от нейните лични вещи, мебели и дори готварски книги, изискват защитно облекло, за да се обслужват безопасно. Вие също така ще трябва да подпишете документ, че поемате собствена отговорност за здравето си, за всеки случай.
Но как се е случило така, че почти всички нейни вещи са станали радиоактивни? Отговорът е, че Мария Кюри се е разхождала редовно с бутилки от полоний и радий в джобовете си и дори е държала капсули, пълни с опасните вещества върху рафтовете на мебелите си.
"Една от нашите радости беше да отидем в нашата работилница през нощта. Там ние виждахме слабо светещите силуети на бутилките и капсулите, съдържащи нашите продукти", пише в автобиографията си Нобеловата лауреатка. "Това беше наистина прекрасна гледка и едно ново нещо за нас. Светещите туби изглеждаха като бледи, приказни светлини."
От Christian Science Monitor посочват факта, че бележникът и свързаните с него принадлежности са все още радиоактивни, век по-късно. Но това не е учудващо, защото най-често срещаният изотоп радий (най-смъртоносното нещо, което Кюри носи в джобовете си) има период на полуразпад 1601 години! Така че не очаквайте, че скоро някой ще може да се рови свободно в дневниците й.
Виж още: Fukushima Plate – чиния, която отчита радиацията в храната