Пелеонтолози установиха, че някои предци на съвременните птици постепенно са останали без зъби, за да намалят тежестта на телата си, както и да подобрят собствените си летателни характеристики. Това става ясно от нова научна статия в сп. Proceedings of the Royal Society B.

За един от прародителите на птиците - археоптерикса - се знае, че е живял преди 150 млн. години и е имал голям брой зъби. Допреди 20 млн. години обаче това се е променило и на планетата вече са живели беззъби пернати. В рамките на новото изследване учените си задават въпроса "Защо?".

Тяхното внимание е привлякъл видът Zhongjianornis yangi, чиято възраст е около 22 млн. години. Анализът на останките на този вид, както и на други от съседни групи, е позволил да се установи, че беззъбите примитивни птици са се оказали по-добре приспособени за полети.

Учените смятат, че загубата на зъбите е довела до значително олекотяване на главата и изменяне на баланса на тялото при предшествениците на съвременните птици. Това според тях не само е спомагало за развиването на по-висока скорост при летене, но и за по-добра маневреност и по-бърза смяна на посоката.

Тагове: