Южнокорейски учени откриха в растенията ген, чиято активация позволява значително да се увеличи обема на поглъщания въглероден двуокис, необходим за осъществяване на фотосинтезата.

В Технологичния университет в Пхохан, Южна Корея, установили, че транспортният протеин AtABCB14 регулира размерите на микроскопичните пори на листата, а така също управлява обема на поглъщания СО[sub]2[/sub].
По думите на учените този протеин съществува във всички растения, които имат листа.

В статия, публикувана в списание Nature Cell Biology, корейските биолози отбелязват, че за първи път са успели да открият природен механизъм, свързан със способността на растенията да поглъщат въглероден двуокис от атмосферата.

Специалистите отбелязват, че отглеждането на генно-модифицирани дървета, които поглъщат СО[sub]2[/sub] два-три пъти по-активно, ще позволи значително да се намали обемът на този газ.
За да проработи този метод обаче, е необходимо тези дървета да бъдат засадени на големи площи по всички континенти, за което ще са необходими десетилетия.

В природата порите на листата като правило са разположени на обратната страна на листата.
С помощта на AtABCB14 можем да управляваме размерите на порите, стимулирайки растенията към по-активна фотосинеза, пишат учените в публикацията, цитирана от електронното издание CyberSecurity.

Корейските биолози отбелязват, че са успели да отгледат растения с увеличени размери на порите след като привели гена AtABCB14 в хиперактивно състояние.
В статията се отбелязва, че растенията поглъщали СО[sub]2[/sub] по-активно, както в свръхнаситени среди, така и в обикновени атмосферни условия.

Тагове: